Προς το περιεχόμενο

k3b και εγγραφη video dvd


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Σημερα ειχα το βαρετο task να κανω 6 αντιγραφα ενος video dvd.

Τιποτα πειρατικο, ο γαμος ενος φιλου μου ειναι :P

Οποτε σκεφτηκα πως πρεπει να κανω οσο μικροτερο κοπο γινεται.

 

Σκεφτηκα με το μικρο μου μυαλο για αρχη να κανω ενα .iso ολο το dvd με το dd, και μετα να το καψω με το k3b σε 6 αντιγραφα.

Δεν προχωρησε και πολυ αυτη η ιδεα, γιατι το 1ο dvd που βγηκε δεν επαιζε στο επιτραπεζιο dvd player μου αλλα και στο pc οταν το δοκιμασα. Το dmesg εβγαζε ενα περιεργο σφαλμα.

 

Η επομενη ιδεα ηταν να γραψω ολο τον VIDEO_TS φακελο στο σκληρο και μετα να κανω με το k3b νεα συνθεση video dvd. Δουλεψε μεχρι ενα σημειο, γιατι

 

- γραφοντας το 1ο dvd, η κατω μπαρα προοδου εφτασε ως το 50% ενω η πανω τερματισε στο 100%. Το δισκακι βγηκε απο το tray του recorder, δοκιμαστηκε και επαιζε κανονικα. Εβαλα το 2ο...

- ...που εκανε παλι τα ιδια με την μπαρα, αλλα δεν γραφτηκε ολοκληρο! Στο 50% της κατω και στο 100% της πανω μπαρας, ανοιξε το tray και πηρα το δισκακι, το οποιο δεν ηταν γραμμενο εντελως οπως φανηκε απο το "ιχνος" του οταν γυρισα και ειδα το δισκακι απο κατω. Επαιξε κανονικα, αλλα δεν ηταν ολο το video.

 

Εκεινη τη στιγμη το ακυρωσα, και το επομενο δισκακι το εγραψα επιλεγοντας να κανει 1 αντιγραφο μονο. Γραφτηκε κανονικα, αλλα το προβλημα με την μπαρα ηταν παλι εκει. Γιατι?

 

Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον?

 

Debian testing, k3b 1.0.5, optiarc 7130 με eide συνδεση :( , δισκακια TDK DVD+R. Την στιγμη των εγγραφων ειχα περιπου 3GB ελευθερα στο / για το /tmp.

 

Για τα υπολοιπα 3-4 μπηκα στα windows και τα εγραψα κανονικα με το nero. Οχι τιποτε αλλο, δεν μπορουσα να χαλαω αλλα δισκακια σε δοκιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως απάντησα και σε άλλο forum μάλλον πρέπει να είναι πρόβλημα των πακέτων γιατί στο ubuntu αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Η λύση είναι gnomebaker και brasero που δουλεύουν άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω chek2fire.

Με το brasero τελευταια φορα που δοκιμασα δεν καταφερα να γραψω οτιδηποτε σε δισκακι, και ετσι πηγα σε k3b ολοκληρωτικα.

 

Σκεφτομαι οτι μιας και το backend για ολα αυτα ειναι το ιδιο, μηπως με καποιο τροπο εχω χαλασει το backend γενικα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και το gnome baker. To πρόβλημα που αναφέρεις μου το παρουσιάζει το k3b από την μέρα που πήγα σε ibex. Μάλλον η έκδοση που έχει το ibex έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To lenny και το intrepid εχουν την ιδια εκδοση k3b, την 1.0.5.

Το hardy εχει την 1.0.4, αρα μαλλον bug της 1.0.5 ειναι.

 

http://packages.debian.org/lenny/k3b

http://packages.ubuntu.com/intrepid/k3b

 

http://packages.ubuntu.com/hardy/k3b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως απάντησα και σε άλλο forum μάλλον πρέπει να είναι πρόβλημα των πακέτων γιατί στο ubuntu αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Η λύση είναι gnomebaker και brasero που δουλεύουν άψογα.

 

Α μα να γεια σου !!! Φίλε κι εγώ ακριβώς την ίδια αγκαρία έκανα χτες (για βάφτηση όμως), Brasero rulez, το gnomebaker δεν το έχω δοκιμάσει ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...