Προς το περιεχόμενο

64 bit linux


BonJovi1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια ΕΛΕΟΣ τι ηττα εχω φαει.....προσπαθω απο προχτες να βαλω μια διανομη 64αρα και δεν μου καθεται καμια....

 

λοιπον ξεκινησα με fedora 10 και ειχα προβληματα στην ρυθμιση των συσκευων(καρτα ηχου,κτλ)....συν το οτι δεν μου αρεσει το gnome(αφηστε που στο λογκ ιν πρεπει να βαλεις ακριβως το ειδος της γλωσσας αλλιως δεν το αναγνωριζει)

συνεχισα με sabayon4....καλα ακομη το kde3.5 εχει???(για να βαλω 4 απο οτι καταλαβα....πακετα δεν υπαρχουν)αφηστε που με μαντριβα ειχαμε 800 καταναλωση μνημης με αυτο πηγαμε στα 1600....χωρις λογο....και νομιζω οτι εχει πολλα αχρειαστα για μενα προγραμματα.....

κατεληξα σε mandriva 2009...δεν ξερω τι γινεται αλλα σερνεται.....η διαχειριση λογισμικου κολλαει τραγικα....κανει 17 ωρες να λαβει τις πληροφοριες για ενα πακετο....και πολλες φορες οταν παω να την ανοιξω για 2η φορα βγαζει σφαλμα οτι χρησιμοποιειται ηδη,,,,

εντωμεταξυ δεν μπορω να παιξω τα mkv.....εχω mplayer , smplayer ,vlc....τιποτα...προσπαθησα να βαλω urpmi win32(64) -a τιποτα(εχω plf...)

 

απο που να αρχισω και απο που να τελειωσω....τι μπορω να κανω?εχετε να μου προτεινετε κατι(διανομη,ενεργεια κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ενέργειες, έχω να σου προτείνω αυτή:

:-)

 

Από διανομή, αν δε βαριέσαι την κούραση και το διάβασμα της αρχικής εγκατάστασης, δοκίμασε το arch. Ή από έτοιμες, δες και το sidux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά δουλεύει το sidux με 64bit. αν θυμάμαι καλά υπάρχει και ένα ειδικό repo για 64bit εφαρμογές από ένα μέλος του team.

 

φυσικά το sidux είναι με kde3.5.10 προς το παρόν αφού το kde4 είναι στο experimental και όχι στο sid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να εχω δοκιμασει καθολου 64αρες διανομες...γιατι δε δοκιμασες καθολου Ubuntu??

 

Συμφωνώ... γενικά στο θέμα hardware compatibility είναι από τις καλύτερες διανομές.

 

"Ubuntu is available for PC, 64-Bit PC and Intel based Mac architectures."

http://www.ubuntu.com/products/WhatIsUbuntu/desktopedition

 

Και αν δε γουστάρεις gnome, πέτα ένα kubuntu...

http://www.ubuntu.com/products/WhatIsUbuntu/kubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ubuntu θα με ενδιαφερε μια διανομη τυπου lxde!!!

αναμεσα σε kde 3.x κτλ προτιμω xfce...οποτε βαζω sidux 64 xfce και chrunchbang!(ακυρο....τρωει πολλα κολληματα στην αναζητηση σκληρων δισκων...αρχικη εγκατασταση...κριμα και φαινοταν πολυ καλο)

με το flash τι γινεται στο 64?εχετε καμια εκδοση να μην ψαχνω?

 

 

ωχ....*Η χρήση του checkinstall και η μετατροπή RPMs με το alien (και άλλα σαν και αυτό) σε deb δeν υποστηρίζεται.(sidux)τωρα???το χρειαζομαι να παρει γιατι καποια deb απο rpm πρεπει να τα κανω για τον εκτυπωτη μου.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά το sidux είναι με kde3.5.10 προς το παρόν αφού το kde4 είναι στο experimental και όχι στο sid.

 

Επειδή μ' ενδιαφέρει το sidux...

Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα σταθερότητας αν ακολουθήσει κανείς αυτόν τον οδηγό γιά kde 4.2 σε sidux με χρήση experimental repo;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...