Προς το περιεχόμενο

Ελληνικη μεταφραση Fedora 10 Installation guide :(


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 2 περιπου μηνες ειχα αναλαβει τη ελληνικη μεταφραση του installation guide της Fedora 10 απο το my-guides.net.

Δυστυχως για αρκετους λογους που ειναι περα απο τις δυναμεις μου, δεν εχω χρονο για να τελειωσω τη μεταφραση και να πραγματοποιησω και καποιες διορθωσεις που χρειαζονται. Αν λοιπον καποιος αλλος θελει να συνεχισει τη μεταφραση, το κειμενο ειναι εδω σε μορφη HTML.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... δηλαδή απλά να επεξεργαστούμε το αρχείο αντικαθιστώντας το κείμενο;

 

Μετά πώς πάει; Έστω ότι το μεταφράζω (έστω, γιατί δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να κάνω τη δουλειά αυτή) ή κάποιος τέλος πάντων, το ανεβάζει στο site; εδώ; Πώς θα γίνει το check κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση, θεωρούμε ότι η μετάφραση αναφέρεται σε αγγλικό σύστημα; Δηλαδή, παράδειγμα, σε κάποιο preferences window, αυτό και τα tabs μένουν ως έχουν έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Εφω τουλαχιστον ετσι μεταφρασα οσα μεταφρασα. Μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις ισως να χρησημοποιησα την ελληνικη μεταφραση του GNOME χωρις να το καταλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιτάξω να το προχωρήσω καθώς η μετάφραση δε με κουράζει και πιστεύω έχω και τις γνώσεις να το κάνω, μόνο τα συγκεκριμένα τεχνικά ζητήματα (όπως αυτό που ρώτησα) φοβάμαι αλλά δε νομίζω να αποτελέσουν ιδιαίτερο πρόβλημα. Αλλά από κυριακή και μετά θα μπορώ να βάλω μπρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχει ασχοληθεί τελικά κανείς με τη μετάφραση στα Ελληνικά; soturin;

 

Παρεπιπτόντως μετά την Κινέζικη και Δανέζικη μετάφραση μου έστειλαν και Αραβική! Εδώ το link:

 

Fedora 10 Installation Guide (in Arabic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέληξα κι εγώ να έχω πολύ δουλειά για να ασχοληθώ, δυστυχώς.

 

Θα το ξανακοιτάξω όταν γυρίσω βόλο που το έχω να κοιτάξω να το προχωρήσω λίγο. Μπορεί και να ανεβάσω όσο έχω κάνει άμα θέλει κάποιος να το χει λίγο πιο δουλεμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα σπίτι και ανεβάζω αυτό που είχα κάνει.

 

Είχα κάνει από το 4 έως και το 8 τελικά.

 

Επίσης πρέπει λογικά να φτιαχτεί το μενού γιατί κάνει link στο site με το αγγλικό. Λογικά πρέπει να πηγαίνει στο αντίστοιχο κεφάλαιο της ίδιας της σελίδας.

 

http://rapidshare.com/files/213953285/sotfedora10_gr.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το menu είναι το μόνο εύκολο. Σ' ευχαριστώ για τον κόπο σου. Δυστυχώς έχω πολύ δουλειά για να κάνω τη μετάφραση αυτό τον καιρό. Ελπίζω στο Fedora 11 να μπορέσω να το κάνω και στα Ελληνικά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fedoristas γειά !

 

η μετάφραση τελείωσε

χρειάζεται λίγο "χτένισμα"

α. για ορθογραφικά

β. για "συνέπεια" στους όρους

γ. τακτοποίηση των συνδέσμων

δ. έλεγχο από fedorista

 

puppygeorge

1 μέρα πριν τη πρωταπριλιά ! :mrgreen:

 

Σημείωση: το αρχείο δεν είναι zip.αφαιρούμε το .zip με rename και είναι κανονικό html.

.

sotfedora10_gr .html.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ντρέπομαι περισσότερο για το ότι ο gtroza το ξεπέταξε τόσο γρήγορα ή το ότι δε σκέφτηκα ένα απλό rename κόλπο για να επισυνάψω το αρχείο :lol:

 

Συγχαρητήρια gtroza, είμαι άνευ σύνδεσης στο σπίτι (γράφω από αλλού) και δε θα ναι εύκολο προς το παρόν να κάνω τις όποιες διορθώσεις. Αν στο μεταξύ δεν καταφέρει άλλος ευχαρίστως θα το αναλάβω μόλις είμαι και πάλι online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...