Προς το περιεχόμενο

Γνωστό πρόβλημα με seagate, επείγον


Manos-Sx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Λοιπόν, είμαι από τους άτυχους που έχουν σκληρό δίσκο seagate Barracuda 7200.11 ST3500320AS.Έχω το γνωστό πρόβλημα με το firmware που όποτε του κάτσει θα "κλειδώσει" για πάντα το σκληρό δίσκο με αποτέλεσμα να μην τον βλέπουν ούτε τα bios... Να και κάποιες σελίδες με το πρόβλημα!

http://www.dvhardware.net/article32781.html

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=296932&page=6

Ψάχνω 3 μέρες αλλά τίποτα κάνεις δεν έχει λύση ακόμα και η seagate γράφει ότι στη περίπτωση μου ο δίσκος έχει χαλάσει … 2 μήνες τον έχω και έχω χάσει όλα τα αρχεία μου…

 

Η λύση ήταν είναι να περάσω το καινούργιο firmware αλλά υποτίθεται πριν χαλάσει. Υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω το firmware χειροκίνητα, Χωρίς να κάνει εντοπισμούς και τέτοια γιατί δεν τον βρίσκει π.χ να του πω ο δίσκος είναι συνδεμένος στο sata port 1 και να βάλει εκεί το firmware;

 

Όταν όμως τον μετατρέπω σε εξωτερικό δίσκο USB τo linux το βλέπει αλλά χωρίς να μπορεί να τον κάνει mount για να διαβαστεί. Τη σύνταξη της mount τη ξέρω αλλά δε μπορώ να βρω πως λέγεται η συσκευή (/dev/sda π.χ) ούτε με δεξί ιδιότητες ούτε με τίποτα απλώς μου τon εμφανίζει σαν usb drive στον υπολογιστή μου.

Ξέρετε πως μπορώ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Linux κατά 99% δεν βλέπει τον δίσκο. Βλέπει τον controller που εξασφαλίζει την επικοινωνία με την usb θήρα στον οποίο είναι συνδεδεμένος ο δίσκος.

 

Η εταιρία σου δίνει άλλον δίσκο; Τι προτείνουν;

 

Μία απλή λύση θα ήταν να πας σε μία εταιρία ανάκτησης δεδομένων. Άλλη μία λύση θα ήταν η αγορά ενός ίδιου δίσκου με σωστό firmware και να πάρεις την πλακέτα του και να την βάλεις στον άλλον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοίξεις το GParted σου εμφανίζει όλους τους δίσκους με όλα τα partitions που μπορεί να εντοπίσει. :-)

 

Το έχω δοκιμάσει και αυτό τίποτα! Ευχαριστώ

 

Το Linux κατά 99% δεν βλέπει τον δίσκο. Βλέπει τον controller που εξασφαλίζει την επικοινωνία με την usb θήρα στον οποίο είναι συνδεδεμένος ο δίσκος.

 

Η εταιρία σου δίνει άλλον δίσκο; Τι προτείνουν;

 

Μία απλή λύση θα ήταν να πας σε μία εταιρία ανάκτησης δεδομένων. Άλλη μία λύση θα ήταν η αγορά ενός ίδιου δίσκου με σωστό firmware και να πάρεις την πλακέτα του και να την βάλεις στον άλλον δίσκο.

 

Η εταιρία ακόμα δε μου έχει απάντηση αλλά είναι μέσα στην εγγύηση και διάβασα προσφέρουν και ανάκτηση δεδομένων δωρεάν αλλά χωρίς καμία εγγύηση ότι θα ανακτηθούν όλα οι μερικά... με τις πατάτες που κάνουν...

Σε εταιρία ανάκτησης δεδομένων δε πρόκειται να πάω, αυτό για αλλαγή πλακέτας το σκέφτηκα αλλά είναι όντως τόσο απλά τα πράγματα; απλώς αλλάζω τη πλακέτα όμορφα και ωραία; θα το ψάξω ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αυτό για αλλαγή πλακέτας το σκέφτηκα αλλά είναι όντως τόσο απλά τα πράγματα; απλώς αλλάζω τη πλακέτα όμορφα και ωραία; θα το ψάξω ευχαριστώ

Επειδή είχε τύχει πριν από ένα χρόνο να έχω παρόμοιο πρόβλημα με έναν 500άρι WD, άλλαξα την πλακέτα από έναν άλλο 500άρι, πήρα τα δεδομένα και αφού του τοποθέτησα την αρχική του πλακέτα τον πήγα στο plaisio και έγινε αντικατάσταση.

 

Αλλά θα πρέπει η πλακέτα που θα βάλεις να είναι από την ίδια σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχε τύχει πριν από ένα χρόνο να έχω παρόμοιο πρόβλημα με έναν 500άρι WD, άλλαξα την πλακέτα από έναν άλλο 500άρι, πήρα τα δεδομένα και αφού του τοποθέτησα την αρχική του πλακέτα τον πήγα στο plaisio και έγινε αντικατάσταση.

 

 

Αλλά θα πρέπει η πλακέτα που θα βάλεις να είναι από την ίδια σειρά.

 

ΟΚ λοιπόν μάλλον αυτό θα κάνω θα πάρω έναν ολόιδιο αναγκαστικά seagate...

Κοίτα να δεις τώρα τι μου κάνουν θα πάρω κι άλλο δίσκο πατάτα ε ρε πουσ....

μακριά από seagate... ακόμα και στο youtube ρόμπα τους κάνουν αλλά που να το ξέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακριά από seagate... ακόμα και στο youtube ρόμπα τους κάνουν αλλά που να το ξέρα

 

Μη ξαναρχίσουμε τα ίδια περί Seagate και WD. Έλεος πια.

 

Τα'χουμε πει χίλιες φορές. Δίσκοι είναι και χαλάνε. Έχουν περάσει απ'τα χερια μου 6 Seagate, αθάνατοι. Απ'την άλλη 2 WD που είχα είναι νεκροί με ελάχιστο χρόνο χρήσης. Να πω κι εγώ μακριά από WD δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξαναρχίσουμε τα ίδια περί Seagate και WD. Έλεος πια.

 

Τα'χουμε πει χίλιες φορές. Δίσκοι είναι και χαλάνε. Έχουν περάσει απ'τα χερια μου 6 Seagate, αθάνατοι. Απ'την άλλη 2 WD που είχα είναι νεκροί με ελάχιστο χρόνο χρήσης. Να πω κι εγώ μακριά από WD δηλαδή;

 

 

Αν ήταν τυχαίο αυτό που έγινε δε θα έλεγα μακριά από Seagate αλλά δεν είναι τυχαίο μιλάμε για ολόκληρες σειρές δίσκων Seagate Barracuda 7200.11 που έχουν πρόβλημα με το firmware και τώρα προσπαθούν να αποσύρουν τα μοντέλα αυτά από την αγορά δηλαδή έτσι λένε γιατί ακόμα βλέπω να τα πουλάνε.

Δε πρόκειται για μεμονωμένα περιστατικά έχουν γεμίσει πολλά φορουμ ακόμα και ανακοινώσεις με τα συμπτώματα έχουν βγάλει….

 

Και μένα μου έχει χαλάσει WD αλλά τουλάχιστον κράτησε 2 χρόνια όλη μέρα και νύχτα ανοιχτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<offtopic>

 

Από forum γερμανικού τεχνολογικού site:

 

seagate.ad.jpg

 

 

Όπως φαίνεται το forum είναι γεμάτο με θέματα σχετικά με το συγκεκριμένο πρόβλημα. Κι εκεί που οι χρήστες αγωνιούν να βρουν άκρη... σκάει μύτη μια θεόρατη διαφήμιση της Seagate με την ατάκα: "Ανακαλύψτε τις πιθανότητες"

 

... :P

</offtopic>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
H αλλαγή πλακέτας δε δούλεψε…

Ενώ η παλιά πλακέτα δούλευε στο καινούργιο…

 

Το προβλημα ειναι κλασικο για τη Seagate εχει γινει ολοκληρο θεμα και στο φορουμ της ιδιας της εταιριας με αγανακτισμενους καταναλωτες που ζητανε αντικατασταση του δισκου και δωρεαν ανακτηση δεδομενων (ναι, καλα).

Ξερω οτι η Northwind (http://www.northwind.gr) το κανει αλλα το κοστος ειναι κοντα στα 300 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγμα που σημαινει πως εχει κλειδωσει και η πλακέτα; μπορει να συμβαινει κατι τέτοιο;

μακρια απο seagate, αν μου τυχει να αγορασω σκληρό μαλλον προς WD θα παω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δίσκοι συνήθως έχουν και ένα controller μέσα στα μηχανικά μέρη. Από ότι θυμάμαι παλιότερα δεν ήταν κάτι ουσιαστικό. Inverters, hex buffers κ.τ.λ. Αν τώρα έχουν βάλει κάτι "ποιο έξυπνο" και τα παίζει είναι μάλλον λογικό να μην λειτουργεί η νέα πλακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...