Προς το περιεχόμενο

Google-earth & ubuntu


kybos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατέβασα το εν λόγω πρόγραμμα και το έκανα εγκατάσταση, με αυτόν τον οδηγό, στο default path που είχε το πρόγραμμα... στην προσπάθεια μου να το εκκινήσω πήρα αυτό:

 

Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία καταλόγου:

/root/.googleearth/Cache

 

Το Google Earth δεν ήταν δυνατό να εγγράψει στην τρέχουσα προσωρινή μνήμη ή στην τοποθεσία αρχείου τα μέρη μου. Οι τιμές θα οριστούν ως εξής:

Διαδρομή φακέλου Τα μέρη μου: "/home/kybos/.googleearth"

Διαδρομή προσωρινής μνήμης: "/home/kybos/.googleearth/Cache"

 

Μετά προσπάθησα να το απεγκαταστήσω χρησιμοποιώντας αυτές τις οδηγίες...

Χμμ.. μετά το έκανα πάλι εγκατάσταση στο home/kybos, το πρόγραμμα αυτή τη φορά δεν έβγαλε συντόμευση στο menu και κυρίως εμφανίζει πάλι το παραπάνω μύνημα λάθους...

Πως να το απεγκαταστήσω τελείως και να ελέγξω πως δεν έχει μείνει τίποτα και από τις δύο εγκαταστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν κατέβασε το bin αρχειο από το official site καντο εκτελέσιμο με δεξι κλικ τρέξτο να γίνει η εγκατάσταση και βρες την συντόμευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ δεν κατάλαβα να θες τελικά να κάνεις install ή uninstall.

 

Τελοσπάντων, προφανώς στο folder /home/kybos/.googleearth

 

έχουν μπει κάποια αρχεία. Εκτός από αυτό, για να δεις που είναι τα

 

binaries (τα εκτελέσιμα) μπορείς να δώσεις

 

which googleearth

whereis googleearth

 

Θα σου πει λογικά που έχει εγκατασταθεί το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν κατέβασε το bin αρχειο από το official site καντο εκτελέσιμο με δεξι κλικ τρέξτο να γίνει η εγκατάσταση και βρες την συντόμευση.

 

Φίλε ήρεμα, απευθύνεσαι σε ubuntu noob...

καντο εκτελέσιμο με δεξι κλικ τρέξτο

...εννοείς δεξί κλικ, επιλογή προγράμματος για άνοιγμα; είναι ήδη εγκατεστημένο για δεύτερη φορά, όπως αναφέρω στο πρώτο post, την συντόμευση την βρίσκω στον nautilus απλά δεν είναι στο menu... το θέμα είναι πως θα καταργήσω την εγκατάσταση και πως θα ελέγξω πως δεν έχουν μείνει διάφορα αρχεία και από τις δύο εγκαταστάσεις... σε μπέρδεψα;

 

 

-----Προστέθηκε 4/2/2009 στις 02 : 51 : 23-----

 

 

Βασικά εγώ δεν κατάλαβα να θες τελικά να κάνεις install ή uninstall.

 

Τελοσπάντων, προφανώς στο folder /home/kybos/.googleearth

 

έχουν μπει κάποια αρχεία. Εκτός από αυτό, για να δεις που είναι τα

 

binaries (τα εκτελέσιμα) μπορείς να δώσεις

 

which googleearth

whereis googleearth

 

Θα σου πει λογικά που έχει εγκατασταθεί το πρόγραμμα.

 

Απλώς επειδή δεν το κατέχω ακόμα το Linux, φοβάμαι μην αρχίσω και αφήνω άχρηστα αρχεία από 'δω κι' από 'κει... έτσι σκέφτομαι να "καθαρίσω" το σύστημα από μισές ή και λανθασμένες εγκαταστάσεις και μετά βλέπουμε αν τελικά το ξαναπεράσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ήρεμα, απευθύνεσαι σε ubuntu noob...

 

...εννοείς δεξί κλικ, επιλογή προγράμματος για άνοιγμα; είναι ήδη εγκατεστημένο για δεύτερη φορά, όπως αναφέρω στο πρώτο post, την συντόμευση την βρίσκω στον nautilus απλά δεν είναι στο menu... το θέμα είναι πως θα καταργήσω την εγκατάσταση και πως θα ελέγξω πως δεν έχουν μείνει διάφορα αρχεία και από τις δύο εγκαταστάσεις... σε μπέρδεψα;

 

 

-----Προστέθηκε 4/2/2009 στις 02 : 51 : 23-----

 

 

 

 

Απλώς επειδή δεν το κατέχω ακόμα το Linux, φοβάμαι μην αρχίσω και αφήνω άχρηστα αρχεία από 'δω κι' από 'κει... έτσι σκέφτομαι να "καθαρίσω" το σύστημα από μισές ή και λανθασμένες εγκαταστάσεις και μετά βλέπουμε αν τελικά το ξαναπεράσω...

 

Το πρόγραμμα πως το έχεις εγκαταστήσει? Αν το έχεις κάνει από την προσθήκη αφαίρεση προγράμματος τότε άνοιξε το πρόγραμμα synaptic κάνε search με το όνομα

googleearth

και απεγκατέστησε αν σου βγάλει κάποιο πρόγραμμα εκεί.

Απο την άλλη αν έχεις κάνει εγκατάσταση το πρόγραμμα κατεβάζοντας το .bin αρχείο από το official site τό μόνο που έχεις να κάνεις είναι να σβήσεις τον φάκελο google earth από το home σου και μαζί και την συντόμευση που υπάρχει στο μενού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα πως το έχεις εγκαταστήσει? Αν το έχεις κάνει από την προσθήκη αφαίρεση προγράμματος τότε άνοιξε το πρόγραμμα synaptic κάνε search με το όνομα

googleearth

και απεγκατέστησε αν σου βγάλει κάποιο πρόγραμμα εκεί.

Απο την άλλη αν έχεις κάνει εγκατάσταση το πρόγραμμα κατεβάζοντας το .bin αρχείο από το official site τό μόνο που έχεις να κάνεις είναι να σβήσεις τον φάκελο google earth από το home σου και μαζί και την συντόμευση που υπάρχει στο μενού σου.

 

Ok, θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ πολύ...

Επίσης ευχαριστώ πολύ για τον καταπληκτκό οδήγο vista killer ;)

 

Edit: έφτιαξα τα link του πρώτου post, έτσι ώστε να βγαίνει περισσότερο νόημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μιλάμε γιά *buntu και απ' τη στιγμή που υπάρχει στα -δήθεν unofficial- repos, γιατί βλέπω όλους να το εγκαθιστούν εκτός package manager;

Έχουν κανένα πρόβλημα τα πακέτα του medibuntu; Στη λίστα του περιλαμβάνει εκδόσεις 4.2 & 4.3. Και το ίδιο το google 4.3 δίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μιλάμε γιά *buntu και απ' τη στιγμή που υπάρχει στα -δήθεν unofficial- repos, γιατί βλέπω όλους να το εγκαθιστούν εκτός package manager;

Έχουν κανένα πρόβλημα τα πακέτα του medibuntu; Στη λίστα του περιλαμβάνει εκδόσεις 4.2 & 4.3. Και το ίδιο το google 4.3 δίνει...

 

Ακολούθησα επακριβώς τις οδηγίες που έδωσες στο link, αλλά δεν μου δίνει το κλειδί...

 

 

W: GPG error: http://packages.medibuntu.org intrepid Release: Οι παρακάτω υπογραφές δεν ήταν δυνατόν να επαληθευτούν επειδή δεν ήταν διαθέσιμο το δημόσιο κλειδί: NO_PUBKEY 2EBC26B60C5A2783

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Παιδια οπως και στις προηγουμενες εκδοσεις Ubuntu και google earth μου βγαζει αυτο:

 

screenshotix.th.png

 

Ξερει κανεις την Λύση του γιατι μου χει σπασει τα Νεύρα...:mad:

Merci

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι φακέλοι εκεί που σου εμφανίζει υπάρχουν. Για άνοιξε τον file manager και δες στα κρυφά αρχεία σου στο home και αν δεν υπάρχουν φτιάξτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...