Προς το περιεχόμενο

Επαναφορά panel στο ubuntu 8.10


ioannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα να βάλλω το Avant Window Navigator στο ubuntu 8.10, τελικά το έκανα απεγκατάσταση από το Synaptic. Τώρα θέλω να επαναφέρω κυρίως το επάνω panel του desktop όπως ήταν πριν, είτε από το Synaptic, είτε με κάποια εντολή από το τερματικό ή με κάποιον άλλο τρόπο. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον το ενα απο τα δυο panel του gnome ηδη υπαρχει, θα κανεις δεξι κλικ πανω του και θα επιλεξεις "Νεος Πινακας Εφαρμογων" και στο νεο panel που θα εμφανιστει, θα προσθεσεις οτι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον το ενα απο τα δυο panel του gnome ηδη υπαρχει, θα κανεις δεξι κλικ πανω του και θα επιλεξεις "Νεος Πινακας Εφαρμογων" και στο νεο panel που θα εμφανιστει, θα προσθεσεις οτι θες.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Τώρα όλα o.k. μόνο με το shut down έχω πρόβλημα, εκτός που το εικονίδειο που δεν είναι ίδιο, αλλά και οι εντολές του έχουν πρόβλημα.

Θα ήταν καλύτερα απο το τερματικό να σβηστεί το πανελ και να ξαναδημιουργηθεί, αλλά δεν ξέρω τις εντολές, αυτό περιμένω από εσάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που μπορεις να κανεις για να "ανανεωσεις" το panel απο το τερματικο, ειναι να το σκοτωσεις για να ξαναβγει. Το κανω οταν δεν εμφανιζει καποια συντομευση στο menu.

>killall gnome-panel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε σε τερματικό τα παρακάτω:

>
gconftool-2 --recursive-unset /apps/panel
killall gnome-panel

 

Τώρα όλα O.K. Ευχαριστώ θερμά τους φίλους που με βοηθούν άμεσα. Είναι πολύ συγκινητικό. Παρακολουθώ την δραστηριότητά σας και σας θαυμάζω. Εγώ είμαι ένας απλός χρήστης και φανατικός οπαδός του linux, αφού πέρασα από τα γελοία Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...