Προς το περιεχόμενο

Ανάλυση οθόνης σε ubuntu 8.10


alkis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πάει πάνω από 800x600:cry::cry::shifty:

 

 

Ηi guys, εχω βαλει ubuntu 8.10 σε virual machine (virtual box) και εχω ενα μικρο κολημα με την αναλυση.

Στα windows εχω 1680*1050 ενω στα ubuntu 8.10 δεν μπορω να βαλω αναλυση παραπανω απο 800*600.

Εχω καρτα γραφικων ATI 3870 και δεν ξερω πως να βαλω το .run.

 

Επισης εχω κατεβασει τον driver της ATI για linux αλλα δεν ξερω πως να τον βαλω.:shifty:

 

Παρακαλω τα φωτα σας για εμενα τον αρχαριο.

:shifty::shifty::shifty::shifty::mrgreen::mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανεις εγκατασταση τα virtualbox additions. Διαβασε στο manual του virtualbox για το πως.

 

Αυτο που κατεβασες για την ati ειναι παντελως αχρηστο για την περιπτωση του vbox, σβηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καμια ιδεα για το πως να το βαλω;Λεει πως πρεπει να ειμαι διαχειριστης και δεν το εγκαθιστα...Η ειρωνια ειναι οτι ειμαι διαχειριστής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καμια ιδεα για το πως να το βαλω;Λεει πως πρεπει να ειμαι διαχειριστης και δεν το εγκαθιστα...Η ειρωνια ειναι οτι ειμαι διαχειριστής!

 

Κοίτα, από default στα Ubuntu δεν υπάρχει root account, πρέπει να τον φτιάξεις manually.

 

Το έχεις κάνει αυτό? Γράψε μας ακριβώς ποιο είναι το μήνυμα λάθους που παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ ακυρο...

 

 

Η λυση του προβληματος μου

 

 

 

Follow these steps to install the Guest Additions on your Ubuntu virtual machine:

 

1. Login as ubuntu;

2. Click on Applications/System/Terminal (or on Applications/Terminal, if you are using the 6.06.1 Dapper Drake release);

3. Update your APT database with sudo apt-get update, and typing your password, if requested;

4. Install the latest security updates with sudo apt-get upgrade;

5. Install required packages with sudo apt-get install build-essential module-assistant;

6. Configure your system for building kernel modules by running sudo m-a prepare;

7. Click on Install Guest Additions… from the Devices menu, then choose to browse the content of the CD when requested.

8. Run sudo sh /media/cdrom/VBoxLinuxAdditions.run, and follow the instructions on screen.

 

Παιδια εχω ενα ποντικι το οποιο εχει κουμπια για πισω/εμπρος μπορειτε να μου πειτε πως να τα ενεργοποιησω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...