Προς το περιεχόμενο

επιλογή ασπρόμαυρου laser εκτυπωτή


weirdo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτά που θέλω είναι:

 

1. μικρό κόστος εκτύπωσης

2. σχετικά μεγάλη ταχύτητα εκτύπωσης

3. να μπορεί να τυπώσει τουλάχιστον στο 0,05 cm από την άκρη της μιας πλευράς

4. κύκλο εκτυπώσεων πάνω από 10.000 τον μηνα

5. όσο το δυνατόν χαμηλό κόστος κτήσης

 

δεν με ενδιαφέρουν αναγομώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως σου φανει παραξενο αλλα κοιτα και σε Ηp l7480 inkjet πολυμηχανημα με 99ευρω απο saturn/mediamarkt και αν δεν κανω λαθος προλαβαινεις ακομα την επεκταση εγγυησης στα 3χρονια.

Ταχυτατο(32σελ/λεπτο),οικονομικοτατο (μεχρι στιγμης εχω εκτυπωσει ~1200 σελιδες σε γρηγορη εκτυπωση με το αρχικο μικρο μελανακι και εχει αλλο ~1/4 μεσα)και εχεις και ενα scanner εαν το χρειαστεις.

Κοστος μελανιου για 2500σελ (88χl) απο 27 ευρω το οποιο για εμενα ειναι αρκετα πιστευτω σε σχεση με το τι μου εχει βγαλει το μικρο μεχρι στιγμης.Αλλα εαν ψαχτεις απο ebay μερια λογο της ποσοτητας που εκτυπωνεις θα βρεις κιτακια cis με κοστος πολυ μικροτερο...

Μονο που δινει 7500σελιδες κυκλο λειτουργιας.

Στην τελικη με την τιμη που εχουν μπορεις να παρεις 2 και να εχεις συνδιαστικα 15000 σελ ανα μηνα και θεωρητικα 64σελ/ανα λεπτο(οταν δουλευουν ταυτοχρονα).

 

Μονο να εχεις αρκετο χωρο μιας και ειναι γομαρακια...

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις κατι αντιστοιχο στα 200ευρω σε ταχυτητα και κοστος εκτυπωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρειάζομαι laser γιατί θα τυπώνω barcodes k με τους inkjet επειοδή απλώνει κάπως η μελάνι η γραμμές δεν έχουν σταθερό πάχος

 

15 σελιδες το λεπτο ειναι οκ για μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε για να εχεις αντιστοιχο κοστος εκτυπωσης πρεπει να βγεις σε κατι τετοιο HP LASERJET P4015N.

Σαφως πιο επαγγελματικη επιλογη βεβαια και με χωρητικοτητα 600 σελιδων.

Το τονερ κοστιζει ~250ευρω με αποδοση 24000σελιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις τόσο φθηνό εκτυπωτή για «τουλάχιστον 10.000 εκτυπώσεις το μήνα», όπως αναφέρεις;

 

Σε αυτή την κατηγορία εκτυπωτών το τόνερ έχει ονομαστική διάρκεια ζωής 2.500-3.500 σελίδες και κοστίζει 75-85€. Αντίθετα, π.χ. στον εκτυπωτή που σου πρότειναν παραπάνω, το τόνερ έχει ονομαστική διάρκεια ζωής 24.000 σελίδες και κοστίζει 240€, ενώ ο εκτυπωτής έχει περίπου 1.000€. Ανάλογα με τη χρήση (και με κούνημα προς το τέλος!), το τόνερ μπορεί να βγάλει αρκετές περισσότερες σελίδες από τις ονομαστικές (πιθανώς ως 50% παραπάνω), αλλά και πάλι, για μεγάλο όγκο εκτυπώσεων, το κόστος του τόνερ ενός μικρού εκτυπωτή είναι σαφώς μεγαλύτερο σε σύγκριση με αυτό ενός ακριβότερου - πιο επαγγελματικού, και μπορεί να αντισταθμίσει το αρχικό κόστος αγοράς πολύ γρήγορα!

 

Επίσης να λάβεις υπόψη σου ότι όσο πιο επαγγελματικός είναι ο εκτυπωτής:

- τόσο πιο μεγάλος είναι ο χρόνος ζωής του τυμπάνου (μεγάλο έξοδο αυτό)

- τόσο πιο καλοί και αντοχής είναι οι μηχανισμοί π.χ. του χαρτιού (δεν θέλεις να σου τρώει χαρτί ο εκτυπωτής)

 

Σίγουρα μεταξύ των 200 και των 1.000 ευρώ υπάρχουν πολλές ενδιάμεσες λύσεις και μπορείς να κόψεις αρκετό κόστος αν π.χ. δεν χρειάζεσαι κάρτα δικτύου ή εκτύπωση διπλής όψης.

 

ΥΓ. Και μόνο για λόγους αντοχής (αλλά φυσικά και κόστους μελανιών), οι inkjet αποκλείονται εντελώς για τέτοιου όγκου χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μισό ρε παιδιά, ως τώρα είχα τον hp 1018 που φοράει το toner 12A k είναι ονομαστικής χρήσης 2.000 σελίδων, το κόστος του είναι 60 euro και μου τυπώνει 10.000 barcodes [1 barcode ανά σελίδα] μια χαρά ικανοποιημένος ήμουν απλά είπα να πάω σε κάτι καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 10000 εκτυπωσεις τον μηνα ειτε θα αγορασεις κατι σοβαρο,ειτε θα αγορασεις κατι φτηνο ~150ευρω και θα τα δωσεις τα επιπλεων στα μελανια σε μικρο χρονικο διαστημα.

Αποτι θυμαμαι οταν εψαχνα μονο ενας epson σχετικα φτηνος εβγαζε 8000σελ με τονερ αξιας 135ευρω (και παλι πολυ πιο ακριβη κοστος εκτυπωσης απο τον laser που σου προτεινα πιο πανω αλλα αξιοπρεπης τιμη για την κατηγορια)

 

 

-----Προστέθηκε 3/2/2009 στις 12 : 57 : 11-----

 

 

edit:Τον βρηκα

EPSON ACULASER M2000D

 

Και τo toner του: S050437 130 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τελικα καταληξουμε στην κατηγορια του HP LASERJET P4015N, υπαρχει κατι φθηνοτερο ?

 

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0369546&catid=040100

 

Εγω δουλέυω αυτόν και ειναι τελειός..B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lexmark 250 D με 130 - 140 ευρω και toner γνησιο στα 75-87 ευρω. Το εχουν πολλα μαγαζια και ειναι καταευχαριστημενοι.

 

Mα πως μπορει να ειναι κατευχαριστημενα με κοστος εκτυπωσης 85ευρω για μονο 3500σελ?????Εκτος εαν κανουν αναγομωση...

 

Οσο για τον P2055dn(που προτεινει ο king of greece) το μεγαλο τονερ κοστιζει 133 ευρω για 6500σελιδες.

 

Να παρουμε ενα σεναριο για μια 5ετια που λογικα θα φιλοδοξει να κρατησει καποιος ενα μηχανημα με μηνιαια χρηση 10.000 σελιδες.

Οποτε την πενταετια θα χρειαστει 60μηνες χ10.000σελιδες=600.000 σελιδες

 

1)Lexmark 250d αγορα 140 ευρω

Τονερ των 3500σελ με κοστος 85ευρω ~θα χρειαστει 171τονερ χ85ευρω=14571ευρω αναλωσιμα

Συνολο ~14700ευρω για την πενταετια

 

2) P2055dn αγορα 389 ευρω

Τονερ των 6500σελ με κοστος 133ευρω~θα χρειαστει 95τονερ χ 133ευρω =12276ευρω αναλωσιμα

Συνολο~12600ευρω

 

3)EPSON ACULASER M2000D αγορα 193 ευρω

Τονερ των 8000σελ με κοστος 130ευρω~θα χρειαστει 75τονερχ130ευρω=9750ευρω αναλωσιμα

Συνολο ~9900ευρω

 

4)Ηp P4015N αγορα 979ευρω

Τονερ των 24000σελ με κοστος 240ευρω~θα χρειαστει 25τονερχ240 ευρω=6000ευρω

Συνολο 7000ευρω

 

Τωρα συνυπολογιστε πως ο p4015n ειναι καθαρα επαγγελματικος με αναμενομενη μεγαλυτερη διαρκεια λειτουργειας και αρκετη περισσοτερη ταχυτητα + μεγαλητερη χωρητικοτητα χαρτιου+ οτι δεν θα χρειαστει να ανοιξετε πανω απο 25 φορες για να αλαξετε μελανι(λιγοτερος χρονος).

 

Ποιος συμφερει περισσοτερο απο ολες τις επιλογες?

 

 

Και ας βαλουμε στο παιχνιδι τον ταπεινο inkjet για λογους θεωρητικης συγκρισης

hp L7480 99ευρω χ 2=200ευρω

26ευρω το xl μαυρο μελανι για 2500σελιδες~θα χρειαστει 240 μελανια χ26ευρω=6240ευρω

Συνολο 6440 ευρω για τους δυο εκτυπωτες

(αν και λογικα με τετοιο εντατικο ρυθμο εκτυπωσης παρολο που θα ηταν ο καθενας κατω απο τις 7500 σελιδες μηνιαιου κυκλου πιθανοτατα να χρειαζονταν αλλαγες κεφαλων και αλλα επιπλεων αναλωσιμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lexmark 120. ή τον 120n αν θες να τον βαλεις σε δικτυο.

 

ρε παιδια τι υπολογισμοι ειναι αυτοι με τις σελιδες. ξερετε ποσα barcodes χωρα μια σελιδα??

 

 

εγω παντως φιλε μου τον 120 τον απλο εχω. τον ειχα παρει οτα ημουν 1ο ετος, 2006, ειναι σκυλι κανονικο. 2 κουμπακια ολα και ολα, ενα πρασινο και ενα κοκκινο λαμπακι. τον εχω τρελανει να τυπωνει PDF και εγγραφα, σιγουρα 150 σελιδες το μηνα και εχω αλλαξει 4 φορες toner.

 

 

το μηχανημα το ειχα παρει τοτε 79 ευρω, ο φθηνοτερος εγχρωμος laser ηταν τοτε και το "μελανι" του τωρα αυθεντικο κανει νομιζω 59.

 

δε ειναι τερας και δε θελει δικο του τραπεζι και αμα θες να τον μετακινησεις δε χρειαζεται να φερεις μεταφορικη.

 

και ποτε μα ποτε δεν εχω χαλασει τζαπα φυλλο χαρτι γιατι ηθελα να εκτυπωσει κατι αλλο και αλλα εκτυπωσε( ξερεις περιθωρια και μλκς τετοιες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...