Προς το περιεχόμενο

Η ελαφρυτερη διανομη


BonJovi1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πες μας πιό πολλά NullScan !

 

"χρωστάμε" και την διανομή "insomnia" :mrgreen:

.

 

Τι να σας πω. Δουλειά μου είναι να φτιάξω και να συντηρήσω μια Linux διανομή για τα συστήματα που πουλάει η εταιρεία. Επέλεξα (και συμφωνήσαν) το gentoo που το ξεκίνησα από stage 1 αλλά πλέον έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα από το default setup. Τελευταία το pet-project μου είναι ένα καινούργιο runlevel switching subsystem γιατί με το OpenRC που έχει το gentoo συναντάω πολλά προβλήματα.

Όσο για τη διανομή insomnia... δεν βλέπω και μεγάλο ενδιαφέρον από το "κοινό" :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
παντως ρε παιδια εμενα επι μονιμου βασεως τρωει 700 απο την ραμ.....το οτι για εφε κτλ δεν χρειαζεσαι καρτα και επεξεργαστη το βλεπω...αλλα απο ραμ....και το παιδι εχει 500....μαλλον εχω καταληξει σε chruncbang...τωρα για debian και archlinux σε παντελως αρχαριο δεν το κοβω.....

Υπερβολικα μεγαλη καταναλωση μνημης. Μηπως φταιει κατι αλλο;

Το GNOME δεν τρωει πανω απο 300ΜΒ σε εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολικα μεγαλη καταναλωση μνημης. Μηπως φταιει κατι αλλο;

Το GNOME δεν τρωει πανω απο 300ΜΒ σε εμενα.

με το που ξεκιναει το συστημα τρωει 500-600 αλλα στην συνεχεια με τις δουλειες στανταρ 700....τι φταιει αραγε?kde 4 εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σκεφτηκα και εγω....δηλαδη ισχυει?αν το ιδιο συστημα ειχε 500 μνημη λογικα δεν θα ετρωγε τοσο πολυ?Αδμιν εσυ για το crunchbang τι λες?(για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε προβλημα....4 gb ram εχω..

μου αρεσει!

οχι μαντριβα εχω!

 

mandriva 2009 με kde4 απο εφε κυβος του kde μνημη που τρωει γυρω στα 250 mb

εχω 768 mb μνημη και μεχρι στιγμης δεν εχει κολησει οσες εφαρμογες και αν ανοιξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mandriva 2009 με kde4 απο εφε κυβος του kde μνημη που τρωει γυρω στα 250 mb

εχω 768 mb μνημη και μεχρι στιγμης δεν εχει κολησει οσες εφαρμογες και αν ανοιξα

 

τι να πω ειναι το οτι εχω πολυ ραμ.....+ το οτι τρεχω κομπιζ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, το KDE ειναι το προβλημα. Ubuntu εχεις;

apt-get remove kubuntu-desktop

apt-get install ubuntu-desktop

Καμμία σχέση (προφανώς θ' αστειεύεσαι... :-) )

 

Τους τελευταίους μήνες ψαχνόμουν με διάφορες διανομές ώστε να καταλήξω σε κάποια απ' όλες. Λοιπόν, με όλα τα πακέτα του kde 4.1, kwin ενεργοποιημένο, χωρίς επεμβάσεις ξαλαφρώματος, χωρίς προγράμματα ανοιχτά, έλαβον:

- Debian lenny: 205 MB

- Fedora 10: 285 MB (με λίγο ξαλάφρωμα κατέβηκε στα 220)

- Arch: 190 MB

- Mandriva one: 840 ( ! ) MB

Αυτή τη στιγμή στο arch με kde 4.2, αρκετά πλασμοειδή να τρέχουν και nepomuk ενεργό, η κατανάλωση παίζει γύρω στα 320 MB.

 

Δε μ' ενδιέφερε η mandriva οπότε δεν ψάχτηκα, όμως BonJovi1000 κοίτα λίγο στο system monitor να δεις τι σου τρώει τη μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Δε μ' ενδιέφερε η mandriva οπότε δεν ψάχτηκα, όμως BonJovi1000 κοίτα λίγο στο system monitor να δεις τι σου τρώει τη μνήμη.

 

οπερα 91344κ

πλασμα 12046κ

python 19000k

mdkapplet 14000k

draksnapshot-ap 32000k

java 101000k

net_applet 18000k

x 145000k

compiz 7000k

kde4 6000k

sunolika httpd 10000k

αρκετα κοντα στα 1000 και κατι ψιλα ακομη απο δω και απο κει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω ειναι το οτι εχω πολυ ραμ.....+ το οτι τρεχω κομπιζ....

 

εδω http://www.coder.gr/article.php?story=20070519072626842 στοιχεια για μνημη σε Linux

οπως δεν υπαρχει ferrari που να καιει 10 λιτρα στα 100 χλμ ετσι και το kde4 την θελει την μνημη του αλλα οχι και 840 mb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη δεν τρωει 840....παντως και μονο που δειχνει οτι τρωει τοσο πολυ ειναι...διαβασες την αναλυση για το τι τρωει το καθετι?

 

κονσόλα και γράψε free -m

η διαθέσιμη μνήμη του συστήματος περιλαμβάνει την ελεύθερη μνήμη, την cached μνήμη και την μνήμη που έχει κατανεμηθεί για τους buffers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...