Προς το περιεχόμενο

Photo Paper


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα η τιμη δυστυχως ηταν για 10χ15 απλο χαρτι, το Α4 φωτογραφικο παει 5 Ευρω η σελιδα!!! Αρα ξαναγυρναω στο ζητημα της οικιακης εκτυπωσης.

 

Το χαρτι που αναφερεις ειναι ποιοτικο? Αν οχι μαρκας, ειναι τουλαχιστον πανω 200γρ? Επειδη η τιμη που αναφερεις ειναι οντως ανταγωνιστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το χαρτί διαστάσεων 10x15 είναι 210γρ και 5760dpi ενώ το A4 180γρ και 5760dpi.

 

Είναι μάρκα aro που είναι η φίρμα του makro. Απο την ποιότητα έμεινα ικανοποιημένος δεν μου παρουσίασαν κάποιο πρόβλημα.

 

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να αναφέρω είναι οτι παρά το οτι διαφημίζονται ως highly gloss, δεν έχουν πολύ έντονη γυαλάδα οι φωτογραφίες. Αυτό όμως προσωπικά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.

 

Πάντως με την τιμή που κοστίζει δεν το πολυσκέφτηκα οταν το αγόρασα. Απλά το πήρα και το δοκίμασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαρτί διαστάσεων 10x15 είναι 210γρ και 5760dpi ενώ το A4 180γρ και 5760dpi.

 

Είναι μάρκα aro που είναι η φίρμα του makro. Απο την ποιότητα έμεινα ικανοποιημένος δεν μου παρουσίασαν κάποιο πρόβλημα.

 

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να αναφέρω είναι οτι παρά το οτι διαφημίζονται ως highly gloss, δεν έχουν πολύ έντονη γυαλάδα οι φωτογραφίες. Αυτό όμως προσωπικά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.

 

Πάντως με την τιμή που κοστίζει δεν το πολυσκέφτηκα οταν το αγόρασα. Απλά το πήρα και το δοκίμασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι το ειχα ψιλοκοιταξει οταν εψαχνα για πολυμηχανημα μηπως να "εβγαινα" πιο ψηλα και να επαιρνα κατι καλυτερο...

 

Σε καμια,μα καμια περιπτωση δεν σου εβγαινε η εκτυπωση το κοστος εκτυπωσης κατω απο 30-35λεπτα ανα φωτογραφια με αξιοπρεπη αναλωσιμα(επωνυμο χαρτι 160gr+ και γνησια μελανια) την στιγμη που τυπωνεις φωτο σε Mediamarkt και Saturn με 13λεπτα..Και υποθετω πως θα εχουν αρκετα μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι το ειχα ψιλοκοιταξει οταν εψαχνα για πολυμηχανημα μηπως να "εβγαινα" πιο ψηλα και να επαιρνα κατι καλυτερο...

 

Σε καμια,μα καμια περιπτωση δεν σου εβγαινε η εκτυπωση το κοστος εκτυπωσης κατω απο 30-35λεπτα ανα φωτογραφια με αξιοπρεπη αναλωσιμα(επωνυμο χαρτι 160gr+ και γνησια μελανια) την στιγμη που τυπωνεις φωτο σε Mediamarkt και Saturn με 13λεπτα..Και υποθετω πως θα εχουν αρκετα μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι το ειχα ψιλοκοιταξει οταν εψαχνα για πολυμηχανημα μηπως να "εβγαινα" πιο ψηλα και να επαιρνα κατι καλυτερο...

 

Σε καμια,μα καμια περιπτωση δεν σου εβγαινε η εκτυπωση το κοστος εκτυπωσης κατω απο 30-35λεπτα ανα φωτογραφια με αξιοπρεπη αναλωσιμα(επωνυμο χαρτι 160gr+ και γνησια μελανια) την στιγμη που τυπωνεις φωτο σε Mediamarkt και Saturn με 13λεπτα..Και υποθετω πως θα εχουν αρκετα μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.

 

Ωπα 13 λεπτα σε φωτογραφικο χαρτι Α4? Εισαι σιγουρος? Εγω παντως μολις διευκρινισα στο φωτογραφειο φωτογραφικο και Α4 μου το γυρισε σε 5 Ευρω η μια, απο 20 λεπτα!

 

Το Saturn ποιο ειναι δεν το ξερω?

 

Παντως αμα η τιμη ισχυει πεταγομαι με την μια. Ειχα σκοπο να παω Μακρο να παρω το φωτογραφικο χαρτι, αλλα μετα απο αυτη την βομβα με βλεπω να πηγαινω εξω για εκτυπωση. Εφ'οσον βεβαια ισχυει η τιμη αυτη για το συγκεκριμενο μεγεθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα 13 λεπτα σε φωτογραφικο χαρτι Α4? Εισαι σιγουρος? Εγω παντως μολις διευκρινισα στο φωτογραφειο φωτογραφικο και Α4 μου το γυρισε σε 5 Ευρω η μια, απο 20 λεπτα!

 

Το Saturn ποιο ειναι δεν το ξερω?

 

Παντως αμα η τιμη ισχυει πεταγομαι με την μια. Ειχα σκοπο να παω Μακρο να παρω το φωτογραφικο χαρτι, αλλα μετα απο αυτη την βομβα με βλεπω να πηγαινω εξω για εκτυπωση. Εφ'οσον βεβαια ισχυει η τιμη αυτη για το συγκεκριμενο μεγεθος...

 

 

Δεν μας είπες τι μάρκα εκτυπωτή έχεις.

Αν είναι κανένας φθηνιάρικός με μελάνια των 5ml, μετά απο 3-4 εκτυπώσεις σε Α4 θα αναγκάζεσαι να αλλάξεις μελανοδοχείο :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας είπες τι μάρκα εκτυπωτή έχεις.

Αν είναι κανένας φθηνιάρικός με μελάνια των 5ml, μετά απο 3-4 εκτυπώσεις σε Α4 θα αναγκάζεσαι να αλλάξεις μελανοδοχείο :mrgreen:

 

Και ομως το ανεφερα στο 20 μου ποστ εχω τον Canon PIXMA IP3300 ; ) Υποτιθεται πως τον πηρα για τις εγχρωμες εκυπτωσεις (Εχω Laser σαν εκτυπωτη κειμενων), αλλα με την μια μου αδειασε ολο το μαυρο μελανι ενω το υπολοιπα (C,M,Y) ειχαν σχεδον full σταθμη. Αμαν, αυτο το μαυρο κυριαχη παντου!

 

Παντως προχτες περασα απο πλαισιο (δεν ειχα την καρτα του μακρο του πατερα μοθ) πηρα μαυρο μελανι και δοκιμασα και 2 ειδων φυλλα εκτυπωσης. Αφενος το πλαισιο εχει μια 20αδα ματ Α4 με τα περιθωρια διακεκομενα! Δηλαδη εκτυπωνεις εχοντας ρυθμισεις τις διαστασεις και εχοντας κεντραρει και μετα η κοπη ειναι πιο ευκολη και πιο ακριβεις.

 

Επισης δεν κρατηθηκα πηρα και τα γυαλιστερα τα Epson 255 γραμμαριων 12Ε τα 15 (Σχεδον 1 ευρω το ενα) αλλα οκ δεν το συζηταω η ποιοτητα ειναι η μερα με την νυχτα. Δεν μπορουσα να φανταστω πως οικιακη εκτυπωση μπορουσε να φτασει μεχρι. Οποιες ατελειες υπαρχαν, ειχαν να κανουν βεβαια με το επιπεδο σαρωσης, μιας και τα εξωφυλλα τα κατεβαζω απο ιντερνετ και ειναι ολα λιγοτερα απο 300 dpi, 150 κατα μεσο ορο...

 

Δεν μιλησα για φωτογραφια Α4...10χ15.

 

Ε τοτε σιγα δεν συμφερει, σε μεγεθος 10χ15 βγαζω και στην γειτονια μου με 20 λεπτα, το ζητημα ειναι να εχω το μεγεθος των εξωφυλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως το ανεφερα στο 20 μου ποστ εχω τον Canon PIXMA IP3300 ; ) Υποτιθεται πως τον πηρα για τις εγχρωμες εκυπτωσεις (Εχω Laser σαν εκτυπωτη κειμενων), αλλα με την μια μου αδειασε ολο το μαυρο μελανι ενω το υπολοιπα (C,M,Y) ειχαν σχεδον full σταθμη. Αμαν, αυτο το μαυρο κυριαχη παντου!

 

Και εγώ τον ίδιο εκτυπωτή έχω :-D

 

Η φωτογραφική εκτύπωση χρησιμοποιεί κατα κόρον και το μαύρο. Γι'αυτό και ορισμένοι εκτυπωτές, όπως π.χ ο canon ip4500 έχει 5 χωριστά μελάνια απο τα οποία ένα μαύρο για κείμενο και ένα 2ο μαύρο για έγχρωμες εκτυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τον ίδιο εκτυπωτή έχω :-D

 

Η φωτογραφική εκτύπωση χρησιμοποιεί κατα κόρον και το μαύρο. Γι'αυτό και ορισμένοι εκτυπωτές, όπως π.χ ο canon ip4500 έχει 5 χωριστά μελάνια απο τα οποία ένα μαύρο για κείμενο και ένα 2ο μαύρο για έγχρωμες εκτυπώσεις.

 

Εμας γιατι δεν εχει το 2ο μαυρο? Δεν ειναι τοσο χλιδα ο δικος μας?

ΚΑτι αλλο. η ποιοτητα της εκτυπωσεις στις ρυθμισης χαλαει πιο πολυ μελανι, η εχει να κανει περισσοτερο με την ταχυτητα εκτυπωσης? Επειδη το εχω θεσει στο υψηλοτερο επιπεδο, δεν πιστευω να σημαινει πως θα χρειαστει πιο γρηγορα να τρεξω για μελανι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμας γιατι δεν εχει το 2ο μαυρο? Δεν ειναι τοσο χλιδα ο δικος μας?

ΚΑτι αλλο. η ποιοτητα της εκτυπωσεις στις ρυθμισης χαλαει πιο πολυ μελανι, η εχει να κανει περισσοτερο με την ταχυτητα εκτυπωσης? Επειδη το εχω θεσει στο υψηλοτερο επιπεδο, δεν πιστευω να σημαινει πως θα χρειαστει πιο γρηγορα να τρεξω για μελανι?

 

Παίζει ρόλο τόσο στην ταχύτητα όσο και στην οικονομία μελανιού. Για κείμενο βάλε lower ή normal ποιότητα αλλιώς θα τρέχεις για μελάνι πολύ συχνά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Επαναφερω λιγο το παλιο μου αυτο τοπικ για να ρωτησω 2 ακομα πραγματακια.

 

-To 10x15 ειναι καποιο προτυπο ή οχι? Το πλησιεστερο που βρισκω ειναι Α6 το οποιο είναι 105x148mm. A6 ειναι οι φωτογραφιες αυτες?

 

-Media Markt/Saturn ξερει κανεις τι στικακια/καρτες και φορματ υποστηριζουν?

 

SD και tif θα με βολευε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...