Προς το περιεχόμενο

Photo Paper


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να παρω φωτογραφικο χαρτι για εκυπωτη. ΕΧει κανεις σας καποια εμπειρια? Τι ρολο παιζει το βαθος του φινιρισματος και η ποιοτητα? Επισης υπαρχει καποιος λογος να προτιμησω τα επωνυμα και ακριβοτερα προιοντα η μπορω να προμηθευτω αγνωστες μαρκες?

 

Ο λογος που το θελω ειναι να εκυπωνω εξωφυλλα για θηκες και θελω η ποιοτητα να ειναι η καλυτερη δυνατη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Νομιζω μιλαμε για Α4, οποτε θελεις , SuperGloss με αποκλειση γραμμαριων απο : 170-290gr. φυσικα το 290ρι, για να τυπωθει χρειαζεται , φωτογραφικο εκτυπωτη με αρκετη αναλυση στην αποδοση , για να παρεις και σωστο φινιρισμα. αν επιλε3εις 170gr Gloss, μιλαμε για εναν απλο εκτυπωτη σειρας με αποδοση 1200dpi, δλδ για εναν κοινο ink jet εκτυπωτη συνηθως οικιακης χρησης.. Απο οτι καταλαβενεις καθως αλλαζουμε γραμμαρια στο χαρτι μας , χρειαζομαστε και τον πιο σωστο εκτυπωτη, οχι οτι δεν θα τυπωθει σε εναν απλο το 250ρι ας πουμε , αλλα δεν θα εχεις την αναλυση αλλα και την υφη που πρεπει και πιθανον να μην σταθεροποιηθη η μελανι σωστα στο χαρτι μετα την εκτυπωση..

Αν εχεις καποιον απλο εκτυπωτη , παρε ενα 180γρ Gloss or Mate οτι σου αρεσει, και κανε τα ε3ωφυλλα σου , σαν γνησια.

 

Αυτά.! πιστευω να σε καλυψα. αν οχι εδω ειμαστε παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω οτι τα χαρτιά της epson θεωρούνται από τα καλύτερα. Της ΗΡ όσα έχω δοκιμάσει με εκτυπωτές της epson kai canon δεν συνεργάζονται καλά. Προσωπικά χρησιμοποιώ epson premium glossy photopaper 255gr kai ultra glossy photopaper 300g με εναν canon ip4500. Τα αποτελεσματα είναι αψογα και πολυ καλύτερα απο αυτα που ειχα με διαφορα χαρτια της ΗΡ. Τα ανωνυμα μπορει να σου κανουν δουλεια αλλα τις περισσοτερες φορες ξεθωριαζουν γρηγοροτερα. Επισης πολυ καλα αποτελεσματα είχα και με canon χαρτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ενταξει ωραια τα ειπες, απλως θελω να επεκτεινουμε λιγο την συζητηση για να κανω την σωστη επιλογη.

 

Εγω παντως, απο οτι εχω καταλαβει οσο πιο παχυ τοσο μεγαλυτερη αποροφητικα, αλλα σημαινει ομως αυτο πως τοσο καλυτερη και η ποιοτητα?

 

Τα original DVD τι gsm χρησιμοποιουν? Χωρις να εχω εμεπειρια θα ελεγα κατω απο 200 καθως φαινονται πολυ λεπτα.

 

Ναι μιλαω σαφως για Α4, και ο Εκτυπωτης μου ειναι ο Canon PIXMA IP3300 χωρις να ξερω τι αυτο συνεπαγεται με την οποιτητα αν gsm στην οποια μπορει ναεκτυπωσει.

 

Τωρα απο μαρκες, υπαρχει καποια προτιμηση ή δεν παιζει ρολό? Τα φθηνοτερα που βρικω παντως απο Πλαισιο ειναι 6 Ευρω (kαλη τιμουλα μου φαινεται) η κατοσταδα αλλα ειναι μολις 108 gsm.

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1151126&catalog=24&category=69978389

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω οτι τα χαρτιά της epson θεωρούνται από τα καλύτερα. Της ΗΡ όσα έχω δοκιμάσει με εκτυπωτές της epson kai canon δεν συνεργάζονται καλά. Προσωπικά χρησιμοποιώ epson premium glossy photopaper 255gr kai ultra glossy photopaper 300g με εναν canon ip4500. Τα αποτελεσματα είναι αψογα και πολυ καλύτερα απο αυτα που ειχα με διαφορα χαρτια της ΗΡ. Τα ανωνυμα μπορει να σου κανουν δουλεια αλλα τις περισσοτερες φορες ξεθωριαζουν γρηγοροτερα. Επισης πολυ καλα αποτελεσματα είχα και με canon χαρτια

 

Αμα οντως θα εχω καλυτερα αποτελεσματα τοτε ενταξει να δωσω και κατι παραπανω, απλως φοβαμαι μην ειναι θεμα μαρκετινγκ και πληρωνεις μοναχα το ονομα.

 

Παντως απο οτι φαινεται ιδια οικογενεια εκτυπωτων εχουμε, αρα λογικα και σε μενα θα δουλευε καλα το epson premium.

 

Τελικα ομως δεν μου ειπατε, τι σημαινει μεγαλυτερο βαρος χαρτιου, συνδεεται οντως με την ποιοτητα? ΚΑι ο 3300 θα σηκωνει 250+ GSM?

 

Και τελος gloss vs matte? Ποια η διαφορα? Αν απαντηθουν κατατοπιστικα αυτες οι δυο ερωτησουλες θα μπορεσω να προβω στην αγορα.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω οτι τα χαρτιά της epson θεωρούνται από τα καλύτερα. Της ΗΡ όσα έχω δοκιμάσει με εκτυπωτές της epson kai canon δεν συνεργάζονται καλά. Προσωπικά χρησιμοποιώ epson premium glossy photopaper 255gr kai ultra glossy photopaper 300g με εναν canon ip4500. Τα αποτελεσματα είναι αψογα και πολυ καλύτερα απο αυτα που ειχα με διαφορα χαρτια της ΗΡ. Τα ανωνυμα μπορει να σου κανουν δουλεια αλλα τις περισσοτερες φορες ξεθωριαζουν γρηγοροτερα. Επισης πολυ καλα αποτελεσματα είχα και με canon χαρτια

 

Αμα οντως θα εχω καλυτερα αποτελεσματα τοτε ενταξει να δωσω και κατι παραπανω, απλως φοβαμαι μην ειναι θεμα μαρκετινγκ και πληρωνεις μοναχα το ονομα.

 

Παντως απο οτι φαινεται ιδια οικογενεια εκτυπωτων εχουμε, αρα λογικα και σε μενα θα δουλευε καλα το epson premium.

 

Τελικα ομως δεν μου ειπατε, τι σημαινει μεγαλυτερο βαρος χαρτιου, συνδεεται οντως με την ποιοτητα? ΚΑι ο 3300 θα σηκωνει 250+ GSM?

 

Και τελος gloss vs matte? Ποια η διαφορα? Αν απαντηθουν κατατοπιστικα αυτες οι δυο ερωτησουλες θα μπορεσω να προβω στην αγορα.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογισα λιγο το κοστος και βγαινει απαγορευτικο. Τπ Πλαισιο εχει 12 Ευρω τα 15 φυλλα EPSON Premium 255γρ και αλλο τοσο το κοστος απο τα μελανια παει πολυ.

 

Ενω σε φωτογραφειο παει 20 λεπτα η εκτυπωση.

 

Το ζητημα ειναι τι φυλλα και τι μελανια χρησιμοποιουναι. Ειχα διαβασει σε ενα παλιοτερο ποστ πως τα μελανια στα φωτογραφια εχουν καλυτερων τυπων χημικα, αλλα βεβαια δεν ξερω κατα ποσο αυτο αληθευει.

 

Απο την αλλη μπορεις να επιλεξεις αναμεσα σε γυαλιστερο η ματ φωτογραφικο χαρτι αλλα και παλι δεν ξερω τι βαρος χρησιμοποιουναι.

 

Αυτα εν ολιγοις. Εσεις τι λετε? Να παω καλυτερα σε φωτογραφειο για να γλιτωσω καποιο κοστος?

 

Αυτο που βρηκα με τα 20 λεπτα η εκτυπωση ειναι εδω στην γειτονια μου κιολας και δεν θα χρειαζεται και να τρεχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογισα λιγο το κοστος και βγαινει απαγορευτικο. Τπ Πλαισιο εχει 12 Ευρω τα 15 φυλλα EPSON Premium 255γρ και αλλο τοσο το κοστος απο τα μελανια παει πολυ.

 

Ενω σε φωτογραφειο παει 20 λεπτα η εκτυπωση.

 

Το ζητημα ειναι τι φυλλα και τι μελανια χρησιμοποιουναι. Ειχα διαβασει σε ενα παλιοτερο ποστ πως τα μελανια στα φωτογραφια εχουν καλυτερων τυπων χημικα, αλλα βεβαια δεν ξερω κατα ποσο αυτο αληθευει.

 

Απο την αλλη μπορεις να επιλεξεις αναμεσα σε γυαλιστερο η ματ φωτογραφικο χαρτι αλλα και παλι δεν ξερω τι βαρος χρησιμοποιουναι.

 

Αυτα εν ολιγοις. Εσεις τι λετε? Να παω καλυτερα σε φωτογραφειο για να γλιτωσω καποιο κοστος?

 

Αυτο που βρηκα με τα 20 λεπτα η εκτυπωση ειναι εδω στην γειτονια μου κιολας και δεν θα χρειαζεται και να τρεχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογισα λιγο το κοστος και βγαινει απαγορευτικο. Τπ Πλαισιο εχει 12 Ευρω τα 15 φυλλα EPSON Premium 255γρ και αλλο τοσο το κοστος απο τα μελανια παει πολυ.

 

Ενω σε φωτογραφειο παει 20 λεπτα η εκτυπωση.

 

Το ζητημα ειναι τι φυλλα και τι μελανια χρησιμοποιουναι. Ειχα διαβασει σε ενα παλιοτερο ποστ πως τα μελανια στα φωτογραφια εχουν καλυτερων τυπων χημικα, αλλα βεβαια δεν ξερω κατα ποσο αυτο αληθευει.

 

Απο την αλλη μπορεις να επιλεξεις αναμεσα σε γυαλιστερο η ματ φωτογραφικο χαρτι αλλα και παλι δεν ξερω τι βαρος χρησιμοποιουναι.

 

Αυτα εν ολιγοις. Εσεις τι λετε? Να παω καλυτερα σε φωτογραφειο για να γλιτωσω καποιο κοστος?

 

Αυτο που βρηκα με τα 20 λεπτα η εκτυπωση ειναι εδω στην γειτονια μου κιολας και δεν θα χρειαζεται και να τρεχω.

 

Σε φωτογραφείο συμφέρει οικονομικά.Τον εκτυπωτή σου μπορείς να τον έχεις για περιστασιακές εκτυπώσεις, ενώ το φωτογραφείο για μεγάλες ποσότητες.

 

Εγώ πάντως είχα βρει χαρτί εκτύπωσης photo απο το makro στα 2 ευρώ περίπου για μια 50άδα (+50 δώρο!) σε 10χ15 ενώ για Α4 γύρω στα 2-2.5 ευρώ η 50άδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογισα λιγο το κοστος και βγαινει απαγορευτικο. Τπ Πλαισιο εχει 12 Ευρω τα 15 φυλλα EPSON Premium 255γρ και αλλο τοσο το κοστος απο τα μελανια παει πολυ.

 

Ενω σε φωτογραφειο παει 20 λεπτα η εκτυπωση.

 

Το ζητημα ειναι τι φυλλα και τι μελανια χρησιμοποιουναι. Ειχα διαβασει σε ενα παλιοτερο ποστ πως τα μελανια στα φωτογραφια εχουν καλυτερων τυπων χημικα, αλλα βεβαια δεν ξερω κατα ποσο αυτο αληθευει.

 

Απο την αλλη μπορεις να επιλεξεις αναμεσα σε γυαλιστερο η ματ φωτογραφικο χαρτι αλλα και παλι δεν ξερω τι βαρος χρησιμοποιουναι.

 

Αυτα εν ολιγοις. Εσεις τι λετε? Να παω καλυτερα σε φωτογραφειο για να γλιτωσω καποιο κοστος?

 

Αυτο που βρηκα με τα 20 λεπτα η εκτυπωση ειναι εδω στην γειτονια μου κιολας και δεν θα χρειαζεται και να τρεχω.

 

Σε φωτογραφείο συμφέρει οικονομικά.Τον εκτυπωτή σου μπορείς να τον έχεις για περιστασιακές εκτυπώσεις, ενώ το φωτογραφείο για μεγάλες ποσότητες.

 

Εγώ πάντως είχα βρει χαρτί εκτύπωσης photo απο το makro στα 2 ευρώ περίπου για μια 50άδα (+50 δώρο!) σε 10χ15 ενώ για Α4 γύρω στα 2-2.5 ευρώ η 50άδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα η τιμη δυστυχως ηταν για 10χ15 απλο χαρτι, το Α4 φωτογραφικο παει 5 Ευρω η σελιδα!!! Αρα ξαναγυρναω στο ζητημα της οικιακης εκτυπωσης.

 

Το χαρτι που αναφερεις ειναι ποιοτικο? Αν οχι μαρκας, ειναι τουλαχιστον πανω 200γρ? Επειδη η τιμη που αναφερεις ειναι οντως ανταγωνιστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...