Προς το περιεχόμενο

Linus Torvalds switched to GNOME


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η fedora που προωθεί έτσι κι αλλιώς ξεδιάντροπα το GNOME και παρέχει εδώ και χρόνια ΑΘΛΙΑ υποστήριξη στο KDE, αποφάσισε να ενσωματώσει στην διανομή της το KDE 4.0 που ήταν preview και προοριζόταν μόνο για testers και devs του KDE, σύμφωνα με δήλωση των ίδιων των KDE developers.

Έκτοτε η fedora ξέμεινε με το 4.0 παρά το γεγονός πως σχεδόν μηνιαία έβγαινα updates του 4.1.x που διόρθωναν δεκάδες bugs του 4.0 και υποθέτω θα συνεχίσει να σαμποτάρει το KDE καθυστερώντας να ενσωματώσει το καταπληκτικό 4.2

Πρόβλημα των εναπομείναντων KDE χρηστών της fedora είναι που έχουν κολλήσει με μια biased αναφορικά με τα DE διανομή και όχι του KDE

Πολλές διανομές δείχνουν σαφή προτίμηση σ' ένα d.e., δε βλέπω γιατί εκείνη της fedora είναι "ξεδιάντροπη". Η fedora: α) απευθύνεται στο ευρύ κοινό, β)δίνει τη δυνατότητα επιλογής και άλλων d.e.

Δηλαδή διανομές που δεν προσφέρουν εναλλακτικό desktop πως πρέπει να χαρακτηριστούν βάση ανάλογου σκεπτικού;

 

Την 9 δεν την έβαλα, διότι χρησιμοποιώ αποκλειστικά kde και το 4.0 ήταν μη λειτουργικό. Όμως την 10 τη δοκίμασα από rawhide κι έχουν γίνει 3 αναβαθμίσεις από τότε ...

Τώρα τρέχει 4.1.4, την ίδια στιγμή που το arch τρέχει 4.1.3. Κάνω ενημερώσεις και στα 2 καθημερινά (με testing / rawhide repos απενεργοποιημένα).

Συνεπώς τα παραπάνω δεν ισχύουν.

 

 

Όσο γιά τον Torvalds, δεν καταλαβαίνω γιατί άλλοι πανηγυρίζουν κι άλλοι το φέρουν βαρέως...

Πέρα απ' τα υπόλοιπα δεν παύει να είναι και ένας χρήστης, όπως οποιοσδήποτε άλλος. Δεν του κάνει το kde 4, ας πάει στο gnome ή όπου αλλού γουστάρει. Who gives a f.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Πέρα απ' τα υπόλοιπα δεν παύει να είναι και ένας χρήστης, όπως οποιοσδήποτε άλλος. Δεν του κάνει το kde 4, ας πάει στο gnome ή όπου αλλού γουστάρει. Who gives a f.?

 

Όχι, δεν είναι ένας οποιοσδήποτε χρήστης. Βλέπει πράγματα που δε μπορεί να δει ο καθένας, από την άποψη του πως λειτουργεί ένα κομμάτι λογισμικού. Σαφώς η άποψή του έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα από οποιουδήποτε χρήστη που δεν ξέρει ή δεν έχει ασχοληθεί με ανάπτυξη λογισμικού για Linux.

 

Απλά το όλο μπέρδεμα έγινε γιατί η "είδηση" αναφέρεται πιθανά σε κάτι που έκανε ο torvalds ένα χρόνο πριν και ως εκ τούτου δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μόνο που δεν είπα ότι "είναι ένας οποιοσδήποτε χρήστης", είπα είναι και (με bold το και) ένας χρήστης σαν τον οποιοδήποτε, πέρα απ' τις άλλες ιδιότητές του.

 

Και στη συνέντευξή του δε είδα να μιλάει γιά τεχνικά θέματα που δεν καταλαβαίνει ο απλός χρήστης (εγώ πάντως σίγουρα δε θα τα καταλάβαινα). Μιλάει γιά τις προτιμήσεις του, και εμμέσως γιά θέματα πολιτικής - marketing. Διότι η πρώιμη παρουσίαση του 4.0, αυτό ακριβώς ήταν, θέμα πολιτικής της ομάδας του kde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και κατι που θελει προσοχη στο KDE4 και τα prefix, config files

εδω ενα plasmoid θελει αλλα prefix για το 4.1 και αλλα για το 4.2 !

ειναι λογικο αυτο; μηπως γι αυτο λεει ο Torvalds "break everything" model ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απορια μονο:

εχω δει αρκετους να αναφερουν οτι το kde ειναι πιο παραμετροποιησιμο και οτι πραγματικα μπορεις να το κανεις οτι θελεις.

επειδη δεν εχω ασχοληθει με το kde 3 ισχυει πραγματι αυτο? και στο 4 τα ιδια ισχυουν?

 

εγω παλι δεν μπορω να πω οτι μου λειπει κατι στο gnome.οτι θελω μπορω να το κανω (νμζω τουλαχιστον).

κατα τα λοιπα δεν παλευεται με τπτ η ασχημια του kde3 σε αντιθεση με το kde4 που ειναι κουκλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόση κατακραυγή για το gnome; Όλοι kde-groupies είστε;

Το gnome προσφέρει πραγματικά τα πάντα.

Ας πει κάποιος ότι ο Linus απλά ωρίμασε και έκανε την σωστή επιλογή:-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Linus απλά ωρίμασε και έκανε την σωστή επιλογή.

 

όπου οπορτουνίστικα φτάνω στο offtopic πρόβλημα μου :P, το ρημαδοmenu στο lxde μουλαρώνει και δεν μπορώ να κάνω add εκει πρόγραμμα με guiδώς. Δεν μπορώ να βρω μια σαφή καθοδήγηση πώς να το κάνω, έστω manually, any help?

 

brute force: δοκίμασες να διαγράψεις τον .config για να το δημιουργήσει ξανά?

 

έχεις και τη συμπληρωματική επιλογή του openbox μενού, που μπορείς να του αλλάξεις τα φώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκίνησε μόνο σε τερματικό δούλευε αλλά εμάς μας βλέπω όλους με γραφικό :P

 

εγώ δουλεύω ακόμη μόνο σε τερματικό,you insensitive clod! :lol::-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια..... ορισμένοι απο σας θυμουνται ένα δυο ποσταρίσματα μου αναφορικά με το θέμα gnome vs KDE και ξέρουν οτι θεωρω το Κde μακραν το καλύτερο DE....

 

εεεε ακόμα και ΕΓΩ (ποιος linus και μαμακιες μου λέτε τώρα !!!!!!) έχω πλέον gnome ως κύριο γραφικό περιβάλλον...!!!!!:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

Έβγαλα το pclos μου εν αναμονή της νέας έκδοσης (καλε πούντην καλέ πούντην ???) και οσες διανομές πέρασα με kde4 (suse, mandriva, kubuntu κτλ.... ) έστω δοκιμαστικά.....εεε όλες τις έβγαλα μέσα σε 2-3 μέρες....

 

Το Κde4 είναι ανέτοιμο ακόμα κατά την ταπεινή μου γνώμη...... για να μην πω δυσλειτουργικό....Και συμφωνά απόλυτα με την απόφαση της Pclos team να στηρίξουν την 2009 στο kde 3.5.10 διαθέτοντας στα repos τα πακετα του kde4 για όσους το θέλουν....

 

Εν αναμονή λοιπόν.... ανέχομαι το gnome...

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδια.Icewm εχω ο καημενος και χρησιμοποιω κυριως terminal.Ποτε δεν με ενθουσιασαν τα μεγαλα - bloated DE.Φαινεται θα ειμαι απτους λιγους LOL!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...