Προς το περιεχόμενο

Linus Torvalds switched to GNOME


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

κρίμα παντως γιατι ο Torvqlds βιάστηκε να βγαλει συμπεράσμα

 

Εδω η αποψη/απάντηση του AARON SEIGO kde developer

 

Now, if Linus needed to get off the train while we rode through '08, that's just fine. It's a strength of F/OSS that you have choices. It's a strength that we can speak openly about it, too. Linus knows that, too, as he said in the article:

 

"I realise the reason for the 4.0 release, but I think they did it badly. They did so may changes it was a half-baked release. It may turn out to be the right decision in the end and I will re-try KDE, but I suspect I'm not the only person they lost.

 

I got the update through Fedora and there was a mismatch from KDE 3 to KDE 4.0. The desktop was not as functional and it was just a bad experience for me. I'll revisit it when I reinstall the next machine which tends to be every six to eight months."

 

http://aseigo.blogspot.com/2009/01/choices-and-punishment.html

 

 

 

Με λιγα λόγια το KDE4 είναι στην αρχή και έχει πρωτοπορειακό σχεδιασμο μια δεκαετία μπροστά

 

 

The decisions made in KDE 4.0 were for the future. A future which we are about to be living in with 4.2 released on the 27th. KDE 4.2 is a phenomenal release and unlike KDE 3.5, which was also a phenomenal release, this new release is a platform that we can successfully build on and compete in the market with for the next decade. It's cross platform, the libraries are much clearer and the technology available in KDE 4 for the user is appropriate to modern computer usage.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο torvalds έπεσε θύμα της «αγάπης» του (το χρήμα της RH είναι) για την fedora

 

Η fedora που προωθεί έτσι κι αλλιώς ξεδιάντροπα το GNOME και παρέχει εδώ και χρόνια ΑΘΛΙΑ υποστήριξη στο KDE, αποφάσισε να ενσωματώσει στην διανομή της το KDE 4.0 που ήταν preview και προοριζόταν μόνο για testers και devs του KDE, σύμφωνα με δήλωση των ίδιων των KDE developers.

Έκτοτε η fedora ξέμεινε με το 4.0 παρά το γεγονός πως σχεδόν μηνιαία έβγαινα updates του 4.1.x που διόρθωναν δεκάδες bugs του 4.0 και υποθέτω θα συνεχίσει να σαμποτάρει το KDE καθυστερώντας να ενσωματώσει το καταπληκτικό 4.2

Πρόβλημα των εναπομείναντων KDE χρηστών της fedora είναι που έχουν κολλήσει με μια biased αναφορικά με τα DE διανομή και όχι του KDE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Fedora φταίει που το έπαιζε bleeding edge και μετά βάλτωσε με το KDE 4.0.

Ορίστε οι λόγοι που περάσαν σε KDE 4.0 τόσο νωρίς: http://fedoraproject.org/wiki/Releases/FeatureKDE4#Benefit_to_Fedora, τώρα άμα το "παίζει" bleeding edge ή είναι το αφήνω στην κρίση όσων χρησιμοποιούν fedora.

Όντως η έκδοση 4.0 ήταν τόσο άθλια και με τόσα πολλά bug που δεν θα έπρεπε να συμπεριληφθεί στην fedora 9, τουλάχιστον είχαν τους λόγους τους (στη fedora).

Πιστεύω πως η ομάδα του KDE φταίει που βιάστηκε να βγάλει το KDE 4.0 σαν "stable" μόνο και μόνο για να βρει beta testers.

Δεν μας λέει όμως για το 4.2 :) το οποίο είναι πάρα πολύ ωραίο και χρηστικό.

Το KDE 4.2 δε βγήκε ακόμα επίσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι KDEαδες στο insomnia βρεθηκαν :eek:

:mrgreen:

 

 

Και για να μπουν τα πραγματα στη θεση τους

Δεν συμπαθω τον Linus

Δεν μισω το KDE

Μου αρεσε το 3.5, το 4 οχι

Οντως η πολυαγαπημενη μου Fedora δεν υποστηριζει το KDE οπως θα επρεπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτοτε η fedora ξέμεινε με το 4.0 παρά το γεγονός πως σχεδόν μηνιαία έβγαινα updates του 4.1.x που διόρθωναν δεκάδες bugs του 4.0.

 

Χρησιμοποίησες fedora 9 με KDE 4; Αμφιβάλλω, γιατί αν χρησιμοποίησες θα μπορούσες να δεις ότι ακόμα και να αργούσαν λίγο να περάσουν στο updates repo οι εκδόσεις 4.1 υπήρχαν είτε στο updates-testing είτε στο rawhide και μπορούσε οποιοσδήποτε να τα εγκαταστήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησες fedora 9 με KDE 4; Αμφιβάλλω, γιατί αν χρησιμοποίησες θα μπορούσες να δεις ότι ακόμα και να αργούσαν λίγο να περάσουν στο updates repo οι εκδόσεις 4.1 υπήρχαν είτε στο updates-testing είτε στο rawhide και μπορούσε οποιοσδήποτε να τα εγκαταστήσει.

 

που διαφωνείς λοιπόν;

Ποτέ δεν έβαλε στην διανομή στα stable repos τις stable 4.1.x εκδόσεις του KDE

 

Ξέμεινε, έχοντας στα επίσημα repos που προορίζονται για όλους τους χρήστες με την preview έκδοση του KDE που ΔΕΝ ήταν λειτουργική

Τυχαίο;

Για μένα όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου τυχαίο, συνωμοσία μου βρωμάει και μένα.:rolleyes:

 

Αυτή τη στιγμή βλέπω την fedora 9 να έχει KDE 4.1.4 ... όταν λες

Ποτέ δεν έβαλε στην διανομή στα stable repos τις stable 4.1.x εκδόσεις του KDE
τι εννοείς; Για πότε αναφέρεσαι; Μήπως απλά άργησε; Λέω τώρα, μήπως; Και όχι, η 4.1.4 δεν είναι η πρώτη 4.1 έκδοση που πέρασε στο updates μετά την 4.0.

 

 

-----Προστέθηκε 25/1/2009 στις 01 : 57 : 12-----

 

 

Χμμμ βλέποντας τούτο: http://www.kde.org/announcements/4.1/ και τούτο: http://koji.fedoraproject.org/koji/buildinfo?buildID=57544 αναρωτιέμαι αν απλά θέλεις να "θάψεις" μια διανομή που δε σου αρέσει για χ ψ λόγους.:confused:

Hakuna Matata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το gnome απλά δε μου κάθεται καλά, δε μ' αρέσει. Δεν συζητάμε για το γελοίο με τις δύο μπάρες πάνω κάτω (το ρυθμίζω, το φέρνω όπως με βολεύει καλύτερα αλλά και πάλι δε μ' αρέσει).

 

Kde πέραν των εφαρμογών (και το gnome έχει πολλές καλές, 500gb δίσκο έχω, από εφαρμογές έχω ότι θέλω) μ' άρεσε και σαν στυλάκι. Ένιωθα μια ασφάλεια πώς ό,τι χρειαστώ θα το βρω εύκολα και σίγουρα. Αλλά στην πορεία με ψιλοκούρασε η πληθώρα αυτή, δεν μου χρειαζόταν τόσο.

Χαρακτηριστηκά, όταν έκανα κάτι βλακείες και δεν μπορούσα να μπω σε kde (και δεν ήθελα σε gnome :P), πήγα σε xmonad για να φτιάξω το πρόβλημα και ένιωσα μια ωραία ααααπλα.

 

Πολύ υποκειμενικά αυτά που λέω βέβαια, εφόσον μιλάμε για προτίμηση και τι βολεύει τον καθένα, ουσιαστικά είμαι με lxde με έμφαση σε kde (Qt) εφαρμογές.

 

όπου οπορτουνίστικα φτάνω στο offtopic πρόβλημα μου :P, το ρημαδοmenu στο lxde μουλαρώνει και δεν μπορώ να κάνω add εκει πρόγραμμα με guiδώς. Δεν μπορώ να βρω μια σαφή καθοδήγηση πώς να το κάνω, έστω manually, any help?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

uf008729.gif

 

Εβγαλα μια λίστα απο το distrowatch με τις Gnome / KDE διανομές (και αναφερω και τον τυπο πακετων)

 

Διανομές KDE :

 

  1. Opensuse rpm
  2. Mandriva rpm
  3. PCLinuxOS rpm
  4. Sabayon entropy
  5. Slackware tgz
  6. Kubuntu deb
  7. sidux deb

 

Διανομές Gnome :

 

  1. Ubuntu deb
  2. Opensuse rpm
  3. Linux Mint deb
  4. Fedora rpm
  5. Debian deb
  6. CentOS rpm
  7. Red Hat rpm

 

Ουδέτερες :

 

  1. Gentoo src
  2. Arch pacman
  3. FreeBSD tbz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...