Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 8.10 wlan


k.a.p.o.i.o.s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια εχω το εξης προβλημα : ενω ειχα κανονικα ιντερνετ μεσω του wireless στο laptop (hp pavillion dv5-1040ev) μου κατι εγινε κ χρειαστηκε να κανω ρεσετ το router μου κ απο εκεινη τν στιγμη δν εχω καταφερει να ξανασυνδεθω στο router απο το laptop μου κ οπως ειναι λογικο ουτε στο internet μηπως καποιος μπορει να με βοηθησει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενσυρματα δν δοκιμασα επειδη μπορουσα να συνδεθω μεχρι το reset του ρουτερ.. Το laptop βλεπει κανονικα το ρουτερ οταν παταω συνδεση μου βγαζει ενα παραθυρο για τον κωδικο τον γραφω τον κωδικο με την σωστη κωδικοποιηση κ σωστα αλλα δν μπορει να συνδεθει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το router με το reset έχασε τις ρυθμίσεις της σύνδεσης με τον provider ? Μπες στο μενού του router και κάνε diagnostics για να δεις αν έχεις internet και η γραμμή σου είναι ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο network manager ηταν τελικα?

Αν εβαλες καποιο απο τα αλλα, βγαλε τον network manager ωστε να μην επιδρα σαν ενα ακομα "layer" διαχειρησης συνδεσεων και τα κανει !@#$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα μου κανει κ αλλα προβληαματα.. Πατησα το κουμπι (touchkey) για το wireless και δν ξαναανοιγει κ με τον network manager μια ανοιγε μια δν ανοιγε... Κ επισης μετα το reset του router δν λειτουργει το voip.. Καμια αλλη ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πατωντας το πληκτρο δεν ανοιγει το ασυρματο, εκτος απο το οτι μπορει να φταει το ιδιο το πληκτρο, μπορει να φταει και ο driver που χρησιμοποιει το linux για να κανει το ασυρματο να δουλεψει.

 

Επισης, μιας και ο network manager δεν δουλευει, προτεινα να τον βγαλεις. Τον εβγαλες? Αν δεν τον εβγαλες, εχεις ενα ακομα layer διαχειρησης που κανει του κεφαλιο του και ισως να ειναι αυτο το προβλημα που λες παραπανω.

 

Τι ασυρματη καρτα εχεις?

>lspci | grep Wireless

 

Για το voip δεν ξερω τι να σου πω. Δες τις ρυθμισεις του router σου, και πες μας και ποιο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον networkmanager τον αφαιρεσα αλλα Τωρα δν μου βγαζει πανω δεξια καθολου για το διαδυκτιο.. Η ασυρματη καρτα ειναι η "Intel Corporation PRO/Wireless 5100 AGN[shiloh] Network Connection" Το router ειναι το Speedtouch 780i

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον networkmanager τον αφαιρεσα αλλα Τωρα δν μου βγαζει πανω δεξια καθολου για το διαδυκτιο.. Η ασυρματη καρτα ειναι η "Intel Corporation PRO/Wireless 5100 AGN[shiloh] Network Connection" Το router ειναι το Speedtouch 780i

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλον υπολογιστή "βλέπεις" internet?

 

Μήπως το router με το reset έχασε τις ρυθμίσεις της σύνδεσης με τον provider ? Μπες στο μενού του router και κάνε diagnostics για να δεις αν έχεις internet και η γραμμή σου είναι ok

 

Αφού τα έκανες όλα αυτά, κατέληξες ότι φταίει ο network manager και τον έβγαλες; Από win έχεις internet? (Δε νομίζω να δουλεύεις μόνο Ubuntu)

 

Ρε συ jim, εσύ τώρα κατάλαβες ότι έπρεπε ο kapoios να αφαιρέσει το network manager και να δοκιμάσεις με αυτά που πρότεινες; Αυτό νομίζεις ότι έγινε τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλον υπολογιστή "βλέπεις" internet?

 

Μήπως το router με το reset έχασε τις ρυθμίσεις της σύνδεσης με τον provider ? Μπες στο μενού του router και κάνε diagnostics για να δεις αν έχεις internet και η γραμμή σου είναι ok

 

Αφού τα έκανες όλα αυτά, κατέληξες ότι φταίει ο network manager και τον έβγαλες; Από win έχεις internet? (Δε νομίζω να δουλεύεις μόνο Ubuntu)

 

Ρε συ jim, εσύ τώρα κατάλαβες ότι έπρεπε ο kapoios να αφαιρέσει το network manager και να δοκιμάσεις με αυτά που πρότεινες; Αυτό νομίζεις ότι έγινε τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ειπαμε ειμαι καινουργιος στα linux (ubuntu 8.10) αλλα οχι κ στα pc γενικως.. Απο αλλο PC εχω κανονικοτατα internet απλως στο laptop εχω βαλει μονο τα ubuntu.. Aποτι καταλαβα πρεπει να φταιει καποιος συνδιασμος των drivers-network_manager γιατι οταν αφαιρω το network manager κ βγαλω κ ξαναβαλω τα drivers κ μετα ξαναβαλω το network manager κλεισω κ ξανανοιξω το networking (δεξι κλικ) το laptop εχει κανονικα internet αλλα μολις κανω shutdown η restart τοτε παλι δν εχει internet.. Mε παραξενεβει το γεγονος οτι δν αποθηκευεται ωστε να εχω ξανα ιντερνετ οταν το ανοιγω μετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ειπαμε ειμαι καινουργιος στα linux (ubuntu 8.10) αλλα οχι κ στα pc γενικως.. Απο αλλο PC εχω κανονικοτατα internet απλως στο laptop εχω βαλει μονο τα ubuntu.. Aποτι καταλαβα πρεπει να φταιει καποιος συνδιασμος των drivers-network_manager γιατι οταν αφαιρω το network manager κ βγαλω κ ξαναβαλω τα drivers κ μετα ξαναβαλω το network manager κλεισω κ ξανανοιξω το networking (δεξι κλικ) το laptop εχει κανονικα internet αλλα μολις κανω shutdown η restart τοτε παλι δν εχει internet.. Mε παραξενεβει το γεγονος οτι δν αποθηκευεται ωστε να εχω ξανα ιντερνετ οταν το ανοιγω μετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...