Προς το περιεχόμενο

μαζικη μετακινηση αρχειων(οκ)αλλαγη εικονας grub?


BonJovi1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θές δοκίμασε και το imagemagick, οι δικές μου διανομές τουλάχιστον, το έχουν στα αποθετήρια.

Η μετατροπή γίνεται από κονσόλα με την εντολή να συντάσσεται κάπως έτσι:

>convert onomaeikonas.png -resize 640x480! -colors 14 -depth 8 neoonomaeikonas.xpm.gz

 

 

Παρεμπιπτόντως, μήπως πρέπει ν' αλλάξεις τον τίλο του τόπικ; Διότι εδώ και μερικές σελίδες είμαστε εκτός θέματος :-D

μαζικη μετακινηση αρχειων με εντολη +,+,+

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αν θές δοκίμασε και το imagemagick, οι δικές μου διανομές τουλάχιστον, το έχουν στα αποθετήρια.

Η μετατροπή γίνεται από κονσόλα με την εντολή να συντάσσεται κάπως έτσι:

>convert onomaeikonas.png -resize 640x480! -colors 14 -depth 8 neoonomaeikonas.xpm.gz

 

 

Παρεμπιπτόντως, μήπως πρέπει ν' αλλάξεις τον τίλο του τόπικ; Διότι εδώ και μερικές σελίδες είμαστε εκτός θέματος :-D

 

το Gfxmenu μεσα στο list δεν πρεπει να το αλλαξω??μηπως το σπλασ πρεπει να το βαλω στην θεση του?

εκανα και αυτο παλι τιποτα...συνεχιζει να δειχνει την default της μαντριβα...

υ.γ τα +,+,+ δεν με καλυπτουν :) ???

 

 

-----Προστέθηκε 24/1/2009 στις 02 : 25 : 48-----

 

 

edit.....

λοιπον εκανα το εξης στο μενου λιστ

 

color 2

gfxmenu (hd0,0)/boot/message

splashimage (hd0,0)/boot/grub/neogrub.xpm.gz

default 0

 

 

title Mandriva2009

kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=Mandriva2009 root=UUID=ef2de8c2-c3c7-4921-bb65-39b0b492c28a resume=UUID=bc73859a-7204-497a-bf76-a0c9d7947108 splash=silent vga=788

initrd (hd0,0)/boot/initrd.img

 

title linux-nonfb

kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=linux-nonfb root=UUID=ef2de8c2-c3c7-4921-bb65-39b0b492c28a resume=UUID=bc73859a-7204-497a-bf76-a0c9d7947108 splash=silent

initrd (hd0,0)/boot/initrd.img

 

title failsafe

kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=failsafe root=UUID=ef2de8c2-c3c7-4921-bb65-39b0b492c28a failsafe

initrd (hd0,0)/boot/initrd.img

 

title 2.6.27-desktoprc8-2mnb

kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz-2.6.27-desktop-0.rc8.2mnb BOOT_IMAGE=2.6.27-desktoprc8-2mnb root=UUID=ef2de8c2-c3c7-4921-bb65-39b0b492c28a resume=UUID=bc73859a-7204-497a-bf76-a0c9d7947108 splash=silent vga=788

initrd (hd0,0)/boot/initrd-2.6.27-desktop-0.rc8.2mnb.img

 

title desktop 2.6.27.7-1mnb

kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz-2.6.27.7-desktop-1mnb BOOT_IMAGE=desktop_2.6.27.7-1mnb root=UUID=ef2de8c2-c3c7-4921-bb65-39b0b492c28a resume=UUID=bc73859a-7204-497a-bf76-a0c9d7947108 splash=silent vga=788

initrd (hd0,0)/boot/initrd-2.6.27.7-desktop-1mnb.img

*οπου message το ειχε ανεβασει ο τυπος ειναι cpio...απο την μανα ειχε το GFXMENU...

 

 

και μου βγαζει αυτο--->>

http://xs.to/xs.php?h=xs135&d=09045&f=gr110.jpg

οταν ξεκιναει....(ειναι μερος της οθονης η φωτογραφια, το μπακγκραουντ ειναι η εικονα μου)μετα βγαζει ενα μενου χωρις γραφικα για να διαλεξεις λειτουργικο....

παντως απο οτι εχω καταλαβει η γραμμη

splashimage (hd0,0)/boot/grub/neogrub.xpm.gz

δεν κανει τιποτα.....και κατι αλλο πρεπει να πειραξω για να εχω και το μπακγραουντ και τις γραμμες με το ποιο λειτουργικο θα επιλεξω...

αλλα τι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι η mandriva χρησιμοποιεί το gfxmenu της suse, την ύπαρξη του οποίου αγνούσα. Tις δικές μου εικόνες τις έστησα επιτυχώς σε debian / fedora /arch με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω...

 

Με λίγο googling βρήκα τα παρακάτω, ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα και συγγνώμη γιά τον αποπροσανατολισμό και την ταλαιπωρία...

 

http://susewiki.org/index.php?title=Changing_the_GRUB_background

http://forums.opensuse.org/how-faq-read-only/unreviewed-how-faq/404991-howto-modify-grub-splash.html

http://mandrivausers.org/index.php?showtopic=42107

http://club.mandriva.com/xwiki/documentation/Starter.en.html/drakboot-theme.html#drakboot-theme-standard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που εχεις εκτελεσει μια φορα το ln -s /usr/lib/kde4/libexec/kdesu /usr/bin/ μπορεις πλεον να χρησιμοποιεις την kdesu

 

kdesudo7.jpg

 

 

Δυστυχως με τις εικόνες grub και splash δεν εχω ασχοληθει και δεν μπορω να βοηθησω εκτος και βρω καποιο καλό λινκ !

 

 

-----Προστέθηκε 24/1/2009 στις 08 : 42 : 46-----

 

 

Βρηκα 2 πακετα που δεν ειναι εγκατεστημενα και ισως σε ενδιαφερουν

 

[dimitri@localhost ~]$ urpmq -i gfxboot bootsplash-themes

Name : bootsplash-themes

Version : 2.1.0

Release : 5mdv2009.0

Group : System/Kernel and hardware

Size : 8896807 Architecture: noarch

Source RPM : bootsplash-themes-2.1.0-5mdv2009.0.src.rpm

URL : http://www.mandrivalinux.com/cgi-bin/cvsweb.cgi/soft/bootsplash/

Summary : Bootsplash themes

Description :

Additional themes for bootsplash:

- Linux

- Ayo

- Ayo-73labAllstar

- Ayo-ElvinTooka

- Ayo-FrozenBubble

- Ayo-Misspingus3

- Ayo-Misspingus4

 

"-tux" themes use Tux logo instead of theme picture in console

 

Name : gfxboot

Version : 3.3.18

Release : 4mdv2009.0

Group : System/Kernel and hardware

Size : 4030181 Architecture: i586

Source RPM : gfxboot-3.3.18-4mdv2009.0.src.rpm

URL : http://en.opensuse.org/

Summary : Tools to create graphical boot logos

Description :

gfxboot provides tools to create graphical boot logos, for grub, lilo

and syslinux. It supports arch-specific boot menus, advanced help

menus, multiple keymaps, animated images, and more graphical pretty

things.

 

[dimitri@localhost ~]$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ευκολο να μην αλλαζεις τον τιτλο οταν βρισκεις καποιο νεο προβλημα?

 

Το κοιταω και σκεφτομαι τι μπορει να εχω ποσταρει, και ανακαλυπτω οτι ειναι παντελως ασχετα με τον τιτλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι η mandriva χρησιμοποιεί το gfxmenu της suse, την ύπαρξη του οποίου αγνούσα. Tις δικές μου εικόνες τις έστησα επιτυχώς σε debian / fedora /arch με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω...

 

Με λίγο googling βρήκα τα παρακάτω, ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα και συγγνώμη γιά τον αποπροσανατολισμό και την ταλαιπωρία...

 

http://susewiki.org/index.php?title=Changing_the_GRUB_background

http://forums.opensuse.org/how-faq-read-only/unreviewed-how-faq/404991-howto-modify-grub-splash.html

http://mandrivausers.org/index.php?showtopic=42107

http://club.mandriva.com/xwiki/documentation/Starter.en.html/drakboot-theme.html#drakboot-theme-standard

δεν πρεπει να ειναι της οπενσουσε!!!απλα εκανα μετακινηση τα αρχεια που ειχε φτιαξει ο τυπος για τον γκραμπ...στον δικο μου γκραμπ!!!Αυτος δουλευε σε οπενσουσε...

 

Ειναι ευκολο να μην αλλαζεις τον τιτλο οταν βρισκεις καποιο νεο προβλημα?

 

Το κοιταω και σκεφτομαι τι μπορει να εχω ποσταρει, και ανακαλυπτω οτι ειναι παντελως ασχετα με τον τιτλο.

συγνωμη αλλα συμφωνα και με την προοτροπη του παραπανω παιδιου θεωρησα καλυτερο να το κανω.....

 

δημητρη to link mandriva δεν δουλευει αλλα το βρηκα στα reps...για να δουμε!

 

edit....

mkinitrd /boot/initrd-2.6.27.7.img 2.6.27.7

No modules available for kernel "2.6.27.7".

λοιπον στο /usr/share/bootsplash/themes ειναι αυτα που ψαχνω...

το θεμα ειναι πως τα αλλαζω....για παραδειγμα εχει εικονες ιο οποιες λενε στις ιδιοτητες τους το αρχειο αυτο ειναι δεσμος και εχουν ενα βελος στην επισκοπηση τους(κτι σαν εκτελεσιμο) και η μια ειναι αυτη η μπλε της μαντριβα....αλλα πως την βγαζω απο εκει για να βαλω αυτην που θελω???

η παραπανω εντολη δεν δουλευει....

 

 

-----Προστέθηκε 25/1/2009 στις 02 : 28 : 52-----

 

 

-----Προστέθηκε 25/1/2009 στις 02 : 33 : 36-----

 

 

λοιπον παιδια τρελη εμπνευση μου ηρθε και τα καταφερα!!!

για να αλλαξεις λοιπον την εικονα του γκραμπ πρεπει να κανεις το εξης!!

->πρεπει μεσα στον φακελο boot να βρεις το gfxboot(cpio) ,να κανεις σε ενα φακελο αντιγραφη και extract τα περιεχομενα του και στην συνεχεια να βαλεις στην θεση του back.jpg(υπαρχει μεσα στα αποσυμπιεσμενα αρχεια) οποια θελεις με αναλυση 800χ600!!!(αντικατασταση δηλαδη της back).Τελος πρεπει ολα τα αρχεια του φακελου να τα κανεις archive σε ενα cpio αρχειο(εκτος του αρχικου cpio εννοειται!)!το αντιγραφεις μεσα στον μπουτ φακελο και προσθετεις την γραμμη--->>> gfxmenu (hd0,0)/boot/ονομα.cpio

στο menu.lst!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδια τρελη εμπνευση μου ηρθε και τα καταφερα!!!

για να αλλαξεις λοιπον την εικονα του γκραμπ πρεπει να κανεις το εξης!!

->πρεπει μεσα στον φακελο boot να βρεις το gfxboot(cpio) ,να κανεις σε ενα φακελο αντιγραφη και extract τα περιεχομενα του και στην συνεχεια να βαλεις στην θεση του back.jpg(υπαρχει μεσα στα αποσυμπιεσμενα αρχεια) οποια θελεις με αναλυση 800χ600!!!(αντικατασταση δηλαδη της back).Τελος πρεπει ολα τα αρχεια του φακελου να τα κανεις archive σε ενα cpio αρχειο(εκτος του αρχικου cpio εννοειται!)!το αντιγραφεις μεσα στον μπουτ φακελο και προσθετεις την γραμμη--->>> gfxmenu (hd0,0)/boot/ονομα.cpio

στο menu.lst!!!!!!!!

Με άλλα λόγια, έκανες αυτό που περιγράφουν το πρώτο και τρίτο link απ' τα 4 που παρέθεσα παραπάνω...

Τέλος καλό, όλα καλά. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια, έκανες αυτό που περιγράφουν το πρώτο και τρίτο link απ' τα 4 που παρέθεσα παραπάνω...

Τέλος καλό, όλα καλά. :-)

 

το 3 καμια σχεση!!το πρωτο ειναι αυτο που εκανα αλλα το κανει με αλλο τροπο!!!καλα τι βλακας ειμαι...το μονο που δεν ειδα απο τα 4 που μου εδειξες ηταν αυτο..,.και δεν το δα επειδη ελεγε suse(το 2 το δα επειδη το πατησα κατα λαθος :) )....νομισα οτι το εστειλες γιατι καταλαβες οτι εχω σουσε.....οτι ναναι!!!απιστευτο!!!ευχαριστω!!

 

edit....ωπα και στο τριτο παρακατω το προτεινει καποιος.....Αφηρημενος-Απογοητευμενος ημουν χαχαχαχα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομισα οτι το εστειλες γιατι καταλαβες οτι εχω σουσε

 

Μάλλον έγινε παρανόηση με αυτό που έγραψα: "η mandriva χρησιμοποιεί το gfxmenu της suse" και εννοούσα ότι το gfxmenu είναι δημιούργημα των dev's του suse που υιοθέτησε η mandriva, όπως και άλλες διανομές.

 

Πάντως αφού το βρήκες και μόνος σου, ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έγινε παρανόηση με αυτό που έγραψα: "η mandriva χρησιμοποιεί το gfxmenu της suse" και εννοούσα ότι το gfxmenu είναι δημιούργημα των dev's του suse που υιοθέτησε η mandriva, όπως και άλλες διανομές.

 

Πάντως αφού το βρήκες και μόνος σου, ακόμα καλύτερα.

 

 

αυτο εννοω!δεν ηξερα πως να το γραψω...!!!τελικα ισχυει?ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Υπάρχουν 3 επιλογες και αυτο λογω τεχνικων αλλαγων για χαρη του policy kit

 

1- κανεις ενα συνδεσμο εκτελωντας απο root

>ln -s /usr/lib/kde4/libexec/kdesu /usr/bin/

ετσι το kdesu θα σου δουλευει κανονικά

 

2- για να συνδεθεις ως root δεν πατας σκετο su αλλά

>su -

3- τρεχεις το dolphin απο την κονσολα root μεσα απο το κέντρο ελέγχου (για γρηγορα απο konsola (root)

>drakconsole

)

Στο κεντρο ελεγχου εχει εργαλειο για να φτιαχνεις εικονα εκκίνησης

απευθειας τρέχεις απο root

>draksplash

και εχει ενα καταπληκτικό GUI για να φτιαξεις την δικη σου spalsh screen με μερικά κλικ ;)

μεσα απο τις συντομευσεις πληκτρολογίου του KDE (systemsettings)

 

Η εξηγηση της διαφορας αναμεσα στο su και su -

http://www.linux-wizard.net/blog-why_starting_a_kde_application_with_just_su_failed-290.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η βασική εντολή συντάσεται:

>$ mv file1 file2 fileN destination

 

Τώρα από κει και πέρα υπάρχει μια πληθώρα εκφράσεων και εργαλείων με τα οποία μπορείς να απομονώσεις τα αρχεία που πληρούν οποιαδήποτε κριτήρια μπορείς να σκεφτείς, στο όνομά τους ή σε οτιδήποτε άλλο, και να τα μετακινήσεις μαζικά κάπου (ή να τα κάνεις ό,τι θέλεις). Αν θέλεις συγκεκριμένα παραδείγματα ρώτα.

 

[/EDIT]

 

εχω σε ενα εξωτερικο σκληρο δισκο (ο οποιος ειναι σε fat32 filesystem ) εκατονταδες τραγουδια της μορφης *.mp3 . Εχω φτιαξει αντιστοιχους φακελους για καθε καλλιτεχνη ξεχωριστα , η ερωτηση μου ειναι αν γινεται να μεταφερω τα τραγουδια στους αντιστοιχους φακελους χωρις να χρειαστει να κανω copy-paste ή cut-paste ενα-ενα τα τραγουδια.

 

για παραδειγμα θα μπορουσε με καποιο script εντολων να γινει αυτοματα το μοιρασμα ολων τον τραγουδιων απο ενα φακελο που ειναι χυμα μεσα εκατονταδες τραγουδια , και να μεταφερθουν στους αναλογους φακελους ή μηπως ζηταω πολλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω σε ενα εξωτερικο σκληρο δισκο (ο οποιος ειναι σε fat32 filesystem ) εκατονταδες τραγουδια της μορφης *.mp3 . Εχω φτιαξει αντιστοιχους φακελους για καθε καλλιτεχνη ξεχωριστα , η ερωτηση μου ειναι αν γινεται να μεταφερω τα τραγουδια στους αντιστοιχους φακελους χωρις να χρειαστει να κανω copy-paste ή cut-paste ενα-ενα τα τραγουδια.

 

για παραδειγμα θα μπορουσε με καποιο script εντολων να γινει αυτοματα το μοιρασμα ολων τον τραγουδιων απο ενα φακελο που ειναι χυμα μεσα εκατονταδες τραγουδια , και να μεταφερθουν στους αναλογους φακελους ή μηπως ζηταω πολλα ?

 

 

Όλα γίνονται. Εξαρτάται όμως από πολλούς παράγονται το πως θα γίνει και αν συμφέρει να κάτσεις να το φτιάξεις.

 

Για παράδειγμα. Τα τραγούδια πως είναι; Τις μορφής xxxxx xxxx - yyyyy yyy yyy.mp3 όπου x και y το όνομα καλλιτέχνη και τραγουδιού αντίστοιχα (ή ανάποδα); Είναι Track x.mp3 όπου x αύξων αριθμός με τις πληροφορίες στο mp3 tag; Είναι μόνο όνομα τραγουδιού; Είναι όλα Ελληνικά; Greeklish; Μεικτά;

 

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα γίνονται. Εξαρτάται όμως από πολλούς παράγονται το πως θα γίνει και αν συμφέρει να κάτσεις να το φτιάξεις.

 

Για παράδειγμα. Τα τραγούδια πως είναι; Τις μορφής xxxxx xxxx - yyyyy yyy yyy.mp3 όπου x και y το όνομα καλλιτέχνη και τραγουδιού αντίστοιχα (ή ανάποδα); Είναι Track x.mp3 όπου x αύξων αριθμός με τις πληροφορίες στο mp3 tag; Είναι μόνο όνομα τραγουδιού; Είναι όλα Ελληνικά; Greeklish; Μεικτά;

 

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες.

 

ειναι αναμεικτα ,εχει απο ολους τους τυπους, kai greeklish και ελληνικα και με ονοματα και χωρις ονοματα μονο με αριθμο κομματιου , αλλα εστω και ετσι ισως θα γινοταν να χωριστουν διαφορετικα script για καθε περιπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...