Προς το περιεχόμενο

Συγχρονισμός evolution μεταξύ laptop & desktop


gdp77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα χαρτάκια έγιναν ξαφνικά πολλά και στο μυαλό μου οι υποχρεώσεις άρχισαν να μπερδεύονται.

 

Αποφάσισα λοιπόν ότι το pda δε με εξυπηρετεί (δεν μπορώ να κουβαλάω ΑΛΛΟ ένα gadget μαζί μου στη δουλειά - το laptop αρκεί). Κατέληξα στη χρήση του ημερολογίου του evolution, αλλά δε γνωρίζω αν υπάρχει τρόπος να συγχρονίζω τα δύο ημερολόγια (laptop - desktop). Η λύση "save" και "restore" με ενδιάμεσο ταχυδρόμο ένα flash usb μου φαίνεται άκομψη, καθώς θα επικαλύπτει όλες τις πληροφορίες (όπου γίνεται import - ή μήπως κάνω λάθος; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...Κάποια online υπηρεσία δε θα σε βόλευε; Π.χ. Google Calendar; Υπάρχει σχετικό add-on για τον Mozilla Sunbird απ' ότι βλέπω. Ίσως υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για το Evolution.

 

Disclaimer: Δεν το έχω δοκιμάσει. Μόνο πρόσβαση στο Google Calendar από browser, όποτε (λίγες φορές) χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε γαμ@το, το google calendar θα βόλευε απίστευτα, αλλά από το σχολείο δεν έχω πάντα on-line πρόσβαση... Άσε που και στο σπίτι αν με κρεμάσει ο provider (στην Ελλάδα ζούμε) δε θα μπορώ να κάνω δουλειά.

 

Νομίζω ότι η ασφαλέστερη λύση είναι να γίνεται η δουλειά τοπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, το πέρα-δώθε με το στικάκι δεν το γλυτώνεις σε καμμία περίπτωση. Το θέμα είναι, τί και πώς θα αποθηκεύεις στο stick για να έχεις τα δεδομένα σου. Δοκίμασες π.χ. με τον κατάλογο ~/.evolution ... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O evolution με "backup settings" και "restore settings" σώζει και κάνει restore τα πάντα σε ένα αρχείο. Απλά θα ήθελα κάποια λύση incremental και όχι "επικάλυψης", που δεν είναι και τόσο κομψή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να γίνεται αυτοματοποιημένα ο συγχρονισμός; Πρέπει να το υποστηρίζει η εφαρμογή η ίδια για να γίνεται εύκολα, δε βλέπω άλλο τρόπο. Και από Evolution έχω μαύρα μεσάνυχτα προσωπικά. :rolleyes: Sorry...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μια καλή ιδέα!

 

Έχει όμως το μειονέκτημα ότι πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός, γιατί το stick πλέον δε θα παίζει το ρόλο του «ταχυδρόμου», αλλά του ίδιου του «γράμματος». Backups λοιπόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...) Backups λοιπόν...

 

... κάτι το οποίο μπορεί να γίνει εύκολα και γρήγορα με το rsync.

 

Επιπλέον, μπορείς να κάνεις το κόλπο αυτό για κάποιο subdirectory του ~/.evolution αντί για ολόκληρου του directory (πχ ~/.evolution/calendar). Δεν ξέρω όμως αν θα δουλέψει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...