Προς το περιεχόμενο

mount hard disk fail


Roronoakostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ κολλησα ιο στα windows :P Καλα που εχω και linux να λεμε xD

 

Ανοιξα ενα videaki και μου βγαζει σφαλμα στο system 32 :P(κατι διαφορα :P) δλδ δεν με ρωτησε καν αν θελω να το πειραξει :-) (καλομαθαμε)

Μετα οταν παο να κανο login μου λεει φορτομα ρυθμισεων και ... τιποτα κολαει εκει!

 

"Οκ φιλε τι μας νιαζει εμας?Εδω ειναι linux section!καλα να παθεις που μπενεις απο windows και κυριος να μην ανογες την εικονα και ειδικα απο windows!" -I need help!

 

Το εκλαμβανω σαν μια ευκαιρια να κανω format γιατι κολαει ο κοσμος! Αλλα ο αδερφος μου εχει καποια αρχεια που καλυτερα να μην εχανε! Σκεφτικα φυσικα να κανο mount τον σκληρο απο ubuntu για την νικη (for the win) να σωσο τα αρχεια να κανο φορματ και ολα καλα..

Αλλα! οταν παο να κανω mount δεν γινετε!:mad: μου βγαζει αυτο στην παρακατο εικονα..

 

Screenshot.png

 

Τι θελει απο εμενα αυτος ο καταραμενος ιος??? Υποθετο πως..κληδωσε τον σκληρο?Παντος windows φορτονουν.. αλλα μεχρι εκει..

 

Υπαρχει ελπιδα?Να κανο αυτο που λεει η θα χασω την εγκατασταση linux?Ειναι ασφαλες? Ειναι παγιδα? αν σωσο τα αρχεια υπαρχει περιτωση να ειναι μολυνσμενα?

Τι ακριβως μου ζηταει να κανο?Να το γραψω στο terminal?

Περιμενω καποια απαντηση πριν κανω τιποτα, οχι για μενα αλλα για τον φουκαριαρη τον αδερφο μου :-D

 

Υ.Γ : Λυσεις για επαναφορα windows δεκτες αν και με νιαζει μονο να σωσο καποια αρχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να κλειδωσε τιποτα...το μηνυμα σου λεει καθαρα τι πρεπει να κανεις...

πριν κανεις ομως οτιδηποτε....δεν καταλαβα...

εχεις κανει εγκατασταση λινουξ?

ποσους σκληρους εχεις??

ποιους???

αυτος που δεν γινεται μαουντ τι ειναι???μπουτ των παραθυριων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντος δεν κλειδωσε τιποτα XD

Το partition των win ηθελα!Τελικα επρεπε να μπω και να κανω shutdown τα win απλα εγω εμπενα παταγα login κολαγε και τραβαγα restart.. δεν το ειχα σκεφτη να κανω shutdown..

thnx anyway :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηνυμα λεει ξεκαθαρα οτι δεν μπορει να διαβασει το ntfs συστημα αρχειων του σκληρου και σου δινει 2 επιλογες για να κανεις αυτο που θες:

- ειτε ξαναμπαινεις στα xp και κανεις τερματισμο/επανεκκινηση κανονικα, ωστε τα xp να μαρκαρουν το filesystem σαν "καθαρο", που ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις

- ειτε κανεις forced mount με την γνωστη παραμετρο "-o force", αλλα αν χρειαστει να γραψεις κατι εκει μεσα, ισως να μην γραφτει για τον παραπανω λογο. Να το διαβασεις ομως μπορεις κανονικα.

 

Και μην τρελενεσαι οταν βλεπεις μια προειδοποιηση, οσο πολυπλοκη και αν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντος απλα νομιζα πως ηθελε να μπω μεσα στα windows και να απεγκαταστησω καποια συσκευη και εγω δεν ξερω, αλλα προφανος δεν μπορουσα..

 

Τωρα βεβαια χρειαζομε βοηθεια αλλου.. Εκανα φορματ και επανεγκατασταση των windows (και εγκατασταση ολων των apps σε χρονο ρεκορ :P) αλλα εχασα τον grub και δεν μπορω να μπω στο linux :P Τι πρεπει να κανω τωρα για να ξαναεμφανιζετε στο boot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...