Προς το περιεχόμενο

Πως επαναφέρω την ένδειξη στάθμης σε αναγεμισμένο μελάνι HP;


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες γέμισα σε ένα κατάστημα το μελάνι της HP No351.

Από 4.5ml χώρεσε 9+ml!

Το θέμα είναι πως όταν το τοποθέτησα στο πολυμηχάνημα C4280 της HP, συνέχιζε να μου δείχνει την στάθμη στο 0.

Εννοείται πως εκτυπώνει κυριλέ και ίσως με καλύτερη ποιότητα από τα Vivera.

Πώς είναι δυνατόν να επαναφέρω τον δείκτη μελάνης στο full;

Πχ στον Canon IP1500 με το που τοποθετούσες καινούριο μελάνι, μέσω του προγράμματος διαχείρησης του εκτυπωτή πατούσες ένα μαγικό κουμπάκι που επανέφερε τον δείκτη στάθμης στο μέγιστο.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω η μέτρηση της στάθμης δε γίνεται με κάποιο αισθητήρα, αλλά βάσει σελίδων και επιλεγμένης ποιότητας εκτύπωσης.

Στην περίπτωση του HP C4280 Inkjet πως γίνεται να επαναφέρω την ένδειξη στάθμης;!

 

δεν γινεται απλως εκτυπωνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον HP1220c, και έχω σοβαρό πρόβλημα με το μελάνι, αγόρασα συμβατά μελάνια αλλά το έγχρωμο πάει στην ένδειξη άδειο, ενώ είναι γεμάτο και εκτυπώνει κανονικά την δοκιμαστική σελίδα με όλα τα χρώματα αλλά δεν εκτυπώνει οτιδήποτε άλλο, το θέμα είναι ότι το συγκεκριμένο μοντέλο εκτυπωτή, αν δεν μπορεί να εκτυπώσει έστω και ένα χρώμα δεν εκτυπώνει καθόλου, ούτε ασπρόμαυρο, αν βάλω όμως το παλό μελανοδοχείο που είναι ενελώς άδειο, εκτυπώνει κανονικά, υπάρχει τρόπος να αναγνωρίσει ο εκτυπωτής το μελανοδοχείο ως γεμάτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

δεν υπαρχει τροπος για να μηδενιστούν τα συγκεκριμενα δοχεια!!!

 

τωρα οσον αφορα για τα ενδειξεις καποιου σφαλματος(ελεξτε δοχειο/

 

μη συμβατο δοχειο/ προβλημα δοχειου) σημαινει οτι το δοχειο εινα ηλεκτρονικα νεκρο!!

 

και οι λογοι που γινεται αυτο ειναι

 

1)επειδη τυπωνεις μεχρι και την τελευταια στογονα το μελανοδοχειο σου.

 

2)τυπωνεις οποτε θυμηθεις/χρειαστεις.

 

 

οταν γινεται εκτυπωση αναπτυσονται υψυλες θερμοκρασιες στην κεφαλη και ψεκαζεται το μελανι παραλληλα ομως ψυχει και την κεφαλη. αν τυπενεις με αδειο ή βουλωμενο δοχειο το καταστρεφεις !!

 

 

[sugata

 

Παίρνω το λοιπόν, βάζω το στον εκτυπωτή, δουλεύει μια χαρά, και μια ωραία πρωία, εκεί που εκτυπώνει, σταματά, και βγάζει πάλι το ίδιο μήνυμα: "Μη συμβατό δοχείο μελάνης".}sugata]

 

 

στην αρχη δουλευε καλα μετα λογικα το αφησες πολλες μερες και βουλωσε η κεφαλη τυπωσες το ζορισες και το εκαψες!!!

 

η ελαχιστη απαιτηση εκτυπωσης ειναι μια μικρη εγχρωμη φοτωγραφια ανα 8-9 μερες (3 φορες το μηνα περιπου)

 

 

 

Αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα με τα μελάνια του εκτυπωτή, έχω τον HP F2480 και στην αρχή είπα να βάζω μόνο αυθεντικά μελάνια για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα. Μετά όμως από 2 ελαττωματικά XL300 μελάνια, σκέφτηκα πριν λίγες μέρες να δοκιμάσω το @work συμβατό κτλπ. Πράγματι στην αρχή δούλεψε, μόνο η στάθμη δε φαινόταν αλλά εδώ και δύο μέρες βγάζει μήνυμα μη συμβατού δοχείου και δεν εκτυπώνει. Να επισημάνω ότι είναι καινούριο και δεν έχω εκτυπώσει τόσες σελίδες ώστε να τελειώσει και επίσης δεν αφήνω ανενεργό τον εκτυπωτή, εκτυπώνω κάθε μέρα οπότε περίπτωση να βούλωσε λόγω πολυκαιρίας (άλωστε είναι μιας βδομάδας), δεν υπάρχει... Θα το αναφέρω στο πλαίσιο μήπως έχουν κάτι να πουν. Πάντως μεγάλη ταλαιπωρία με τα μελάνια, ένα εξάμηνο τώρα που πήρα καινούριο εκτυπωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...