Προς το περιεχόμενο

Πως επαναφέρω την ένδειξη στάθμης σε αναγεμισμένο μελάνι HP;


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες γέμισα σε ένα κατάστημα το μελάνι της HP No351.

Από 4.5ml χώρεσε 9+ml!

Το θέμα είναι πως όταν το τοποθέτησα στο πολυμηχάνημα C4280 της HP, συνέχιζε να μου δείχνει την στάθμη στο 0.

Εννοείται πως εκτυπώνει κυριλέ και ίσως με καλύτερη ποιότητα από τα Vivera.

Πώς είναι δυνατόν να επαναφέρω τον δείκτη μελάνης στο full;

Πχ στον Canon IP1500 με το που τοποθετούσες καινούριο μελάνι, μέσω του προγράμματος διαχείρησης του εκτυπωτή πατούσες ένα μαγικό κουμπάκι που επανέφερε τον δείκτη στάθμης στο μέγιστο.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω η μέτρηση της στάθμης δε γίνεται με κάποιο αισθητήρα, αλλά βάσει σελίδων και επιλεγμένης ποιότητας εκτύπωσης.

Στην περίπτωση του HP C4280 Inkjet πως γίνεται να επαναφέρω την ένδειξη στάθμης;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο canon μετραει αναλογα με τις σελιδες....εδω δεν γυρναει...στα τυφλα..αν εχει προσεξει στο canon παει κατεφθειαν στη μεση και μετα κομματι κομματι με τις σελιδες στο hp κατεβενει σιγα σιγα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Αν και πάει χαλαρά για χρυσό φτυάρι, καλοδεχούμενο. :P

Μιας και υπάρχει ήδη topic με αυτόν τον εκτυπωτή...

έχω και εγώ τον c4280.

Όταν μου τέλειωσε κάποια στιγμή το μαύρο μελάνι (hp 350), πήγα στα πλαίσια να εφοδιαστώ με καινούριο. Βλέπω το hp 350xl, παίρνω τελικά αυτό (το οποίο φυσικά υποστηρίζει ο εκτυπωτής), λόγω μεγαλύτερης ποσότητας.

το βάζω και μετά από κάποιο καιρό μου εμφανίζει πρόβλημα (=> μη συμβατό δοχείο μελάνης)

Το προσπερνάω, ξαναπηγαίνω πάλι πλαίσιο, και μου προτείνουν το να πάρω @work 350 , το οποίο είναι συμβατό, έχει περισσότερο μελάνι, είναι ανακυκλωμένο, τα πάντα όλα...

Παίρνω το λοιπόν, βάζω το στον εκτυπωτή, δουλεύει μια χαρά, και μια ωραία πρωία, εκεί που εκτυπώνει, σταματά, και βγάζει πάλι το ίδιο μήνυμα: "Μη συμβατό δοχείο μελάνης".

Δεν έχω ξαναπάει να αγοράσω καινούριο, γιατί το θεωρώ και λίγο κοροϊδία αυτό το πράγμα. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό, και ειδικά την πρώτη φορά, που το μελάνι ήταν HP...

Πέραν του να το πετάξω στον κάδο όπως έιναι, καμιά ιδέα;

:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

sugata ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κ εγώ... το χρυσοπλήρωσα το XL κ τώρα τπτ... ''Το δοχ. μελ. λείπει ή έχει καταστραφεί'' Αυτό με λέει συνέχεια... έβαλα όμως ένα παλιό που είχα κ ο εκτυπωτής πήρε τα πάνω του... βέβαια δεν έχει μελάνι αλλά το αναγνωρίζει μια χαρά... Please όποιος γνωρίζει κάτι επί του θέματος ας μας το πει... Thanks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την εντύπωση πως κάνεις reset και στα μελανάκια ύστερα απο το refill ξεγελώντας ετσι τον εκτυπωτή βλέποντας το σαν καινούργιο...κάνε ενα search στο google για ink level chip reset και κάτι θα βρείς.Yπαρχουν και στο ebay τέτοιες διατάξεις αλλα δυστυχώς μόνο για epson εχω βρει μέχρι τώρα...http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=level+chip+reset+&_sacat=0&_trksid=p3286.m270.l1313&_dmpt=UK_CamerasPhoto_Printing_PrinterInkCatridges_JN&_odkw=level+chip+reset+hp&_osacat=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλε ωραία η σκέψη σου... αλλά πως θα το μηδενίσουμε...?? έχω βρεί για όλα τα μαύρα μελάνια, μόνο για το hp 350 (black) δεν βρήκα... τα περισσότερα site λένε ότι καλύπτεις κάτι τετραγωνάκια με ζελοτέιπ απο το τσιπάκι κ κάνει reset... έλα που το 350 έχει περισσότερα τετραγωνάκια... αν μπορεί κάποιος να βρεί τουλάχιστον 1 foto που να δείχνει ποια συγκεκριμένα καλύπτουμε... Thanks παίδες...:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

δεν υπαρχει τροπος για να μηδενιστούν τα συγκεκριμενα δοχεια!!!

τωρα οσον αφορα για τα ενδειξεις καποιου σφαλματος(ελεξτε δοχειο/

μη συμβατο δοχειο/ προβλημα δοχειου) σημαινει οτι το δοχειο εινα ηλεκτρονικα νεκρο!!

και οι λογοι που γινεται αυτο ειναι

1)επειδη τυπωνεις μεχρι και την τελευταια στογονα το μελανοδοχειο σου.

2)τυπωνεις οποτε θυμηθεις/χρειαστεις.

 

οταν γινεται εκτυπωση αναπτυσονται υψυλες θερμοκρασιες στην κεφαλη και ψεκαζεται το μελανι παραλληλα ομως ψυχει και την κεφαλη. αν τυπενεις με αδειο ή βουλωμενο δοχειο το καταστρεφεις !!

 

[sugata

Παίρνω το λοιπόν, βάζω το στον εκτυπωτή, δουλεύει μια χαρά, και μια ωραία πρωία, εκεί που εκτυπώνει, σταματά, και βγάζει πάλι το ίδιο μήνυμα: "Μη συμβατό δοχείο μελάνης".}sugata]

 

στην αρχη δουλευε καλα μετα λογικα το αφησες πολλες μερες και βουλωσε η κεφαλη τυπωσες το ζορισες και το εκαψες!!!

η ελαχιστη απαιτηση εκτυπωσης ειναι μια μικρη εγχρωμη φοτωγραφια ανα 8-9 μερες (3 φορες το μηνα περιπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά ένα μέρος του χώρου στο δοχείο είναι αέρας υπό πίεση.

Αν γεμίσεις όλο το δοχείο με μελάνι και δεν έχεις αέρα υπό πίεση να σπρώχνει το μελάνι, τότε δυστυχώς έχεις το αποτέλεσμα που είδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον τα μελάνια είναι ξαναγεμισμένα από την ίδια την HP και δεν αντέχουν πολλές κακουχίες(βλέπε 1 μήνα να εκτυπώσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες γέμισα σε ένα κατάστημα το μελάνι της HP No351.

Από 4.5ml χώρεσε 9+ml!

Το θέμα είναι πως όταν το τοποθέτησα στο πολυμηχάνημα C4280 της HP, συνέχιζε να μου δείχνει την στάθμη στο 0.

Εννοείται πως εκτυπώνει κυριλέ και ίσως με καλύτερη ποιότητα από τα Vivera.

Πώς είναι δυνατόν να επαναφέρω τον δείκτη μελάνης στο full;

Πχ στον Canon IP1500 με το που τοποθετούσες καινούριο μελάνι, μέσω του προγράμματος διαχείρησης του εκτυπωτή πατούσες ένα μαγικό κουμπάκι που επανέφερε τον δείκτη στάθμης στο μέγιστο.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω η μέτρηση της στάθμης δε γίνεται με κάποιο αισθητήρα, αλλά βάσει σελίδων και επιλεγμένης ποιότητας εκτύπωσης.

Στην περίπτωση του HP C4280 Inkjet πως γίνεται να επαναφέρω την ένδειξη στάθμης;!

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με τον HP1500!

 

Αν και πάει χαλαρά για χρυσό φτυάρι, καλοδεχούμενο. :P

Μιας και υπάρχει ήδη topic με αυτόν τον εκτυπωτή...

έχω και εγώ τον c4280.

Όταν μου τέλειωσε κάποια στιγμή το μαύρο μελάνι (hp 350), πήγα στα πλαίσια να εφοδιαστώ με καινούριο. Βλέπω το hp 350xl, παίρνω τελικά αυτό (το οποίο φυσικά υποστηρίζει ο εκτυπωτής), λόγω μεγαλύτερης ποσότητας.

το βάζω και μετά από κάποιο καιρό μου εμφανίζει πρόβλημα (=> μη συμβατό δοχείο μελάνης)

Το προσπερνάω, ξαναπηγαίνω πάλι πλαίσιο, και μου προτείνουν το να πάρω @work 350 , το οποίο είναι συμβατό, έχει περισσότερο μελάνι, είναι ανακυκλωμένο, τα πάντα όλα...

Παίρνω το λοιπόν, βάζω το στον εκτυπωτή, δουλεύει μια χαρά, και μια ωραία πρωία, εκεί που εκτυπώνει, σταματά, και βγάζει πάλι το ίδιο μήνυμα: "Μη συμβατό δοχείο μελάνης".

Δεν έχω ξαναπάει να αγοράσω καινούριο, γιατί το θεωρώ και λίγο κοροϊδία αυτό το πράγμα. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό, και ειδικά την πρώτη φορά, που το μελάνι ήταν HP...

Πέραν του να το πετάξω στον κάδο όπως έιναι, καμιά ιδέα;

:cry:

 

sugata ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κ εγώ... το χρυσοπλήρωσα το XL κ τώρα τπτ... ''Το δοχ. μελ. λείπει ή έχει καταστραφεί'' Αυτό με λέει συνέχεια... έβαλα όμως ένα παλιό που είχα κ ο εκτυπωτής πήρε τα πάνω του... βέβαια δεν έχει μελάνι αλλά το αναγνωρίζει μια χαρά... Please όποιος γνωρίζει κάτι επί του θέματος ας μας το πει... Thanks...

 

 

To πρώτο πρόβλημα μου το έκανε και εμένα, μέχρι που δεν ξαναεγκατέστησα το software του εκτυπωτή (btw έχω τον hp deskjet D2460) και έχω ησυχάσει.....ε όταν τελιώσει το μελάνι θα φανεί....σιγά μην κοιτάω την ψευτοένδειξη που έχει από μόνο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...