Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Ιnternet στο Linux


Razore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς καλησπέρα σας. Είμαι καινούριος στην μεγάλη σας παρέα και ο βασικός λόγος που έχω γραφτεί είναι μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε! Το πρόβλημα μου μπορεί να έχει ξανασυζητηθεί...αλλά για μένα παραμένει ένα ακαταλαβίστικο πρόβλημα! Έβαλα πρόσφατα τα Linux θα ήθελα να με βοηθήσετε για τα πρώτα μου βήματα(ενημερωτικά πρώτη φορά ασχολούμαι με τα Linux)όσο πιο απλά γίνονται !Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που έχω είναι το πρόβλημα του internet!Επίσης θα ήθελα με κάποια προγραμματακια που θα μπορούσα να περάσω μέσα και από που να τα κατεβάσω. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια διανομή έβαλες;

Για προγράμματα κοίτα εδώ http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=271604 , ανάλογα με την διανομή που έβαλες αλλάζει και ο τρόπος εγκατάστασης προγραμμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια καταρχάς που κατάφερες να εγκαταστήσεις το Linux. Αλήθεια ποια διανομή έβαλες;

 

Το μήνυμα σου, χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος, είναι άστοχο. Δεν έχεις συγκεκριμένες ερωτήσεις και για αυτό δεν έχει και κανείς συγκεκριμένες απαντήσεις να σου δώσει. Π.χ. για το πρόβλημα που έχεις με το Internet δεν λες καμία λεπτομέρεια.

 

Για τα προγράμματα που θέλεις να εγκαταστήσεις πρέπει να μας πεις ποια διανομή εγκατέστησες για να σου πούμε πως γίνετε. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν χρειάζεται να ψάξεις από που θα κατεβάσεις το πρόγραμμα. Απλά τρέχεις μία εντολή και αυτό κατεβαίνει και εγκαθίσταται μόνο του. Ποιά εντολή χρησιμοποιείς εξαρτάται από την διανομή που τρέχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινησουμε απο το πιο συμαντικο.

Πως συνδεεσε στο Internet? Αν εχεις τη δυνατοτητα για Ethernet, να την προτιμησεις.

 

δεν άντεξα άλλο :shock:

 

 

συμαντικό =σωστό - σημαντικό

 

συνδέεσε = σωστό - συνδέεσαι

 

 

υποψιάζομαι πως έχει θέμα με το ασύρματο internet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια καταρχας ευχαριστω για το ενδιαφερον ... Το θεμα μου και τα ερωτηματα μου ηταν μαλλον αστοχα διοτι ειναι η πρωτη φορα στα Linux ! Εχω συνδεση στην εταιρεια τησ conn-x εχω ασυρματο router sagem και η καρτα δικτυου που εχω για να συνδεθω ειναι pci Netgear Wg311!! Τωρα απο προγραμματα οποια νομιζετε οτι θα τα χρεαιαστο να μου πειτε ποια ειναι !! και παλι ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα ωπα σιγα σιγα :P λοιπον δεν διαγραψα τα windows xp αλλα απλα προσθεσα τα linux ! εχω τη δυνατοτητα να κοψω το ασυρματο ιντερνετ και να το εχω με καλωδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ποιο τροπο προσθεσες το ubuntu, το κατεβασες σε iso και το εκαψες? το εχεις κανει με virtual machine, μεσω wubi installer?

 

το προβλημα με το internet ακομα δεν εχεις διατυπωσει ξεκαθαρα ποιο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...