Προς το περιεχόμενο

ipc 400 firefox


griniaris81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κι εγώ παρόμοιο προβληματάκι έχω (δεν μπορώ ν' ακούσω καθόλου web radio, αλλά ούτε κ ν' ανοίξω αρχεία poiwerpoint, παρόλο που έχει προεγκατεστημένο το Open Office).

 

Ψάχνοντας το System Manager, βρήκα αυτό...

Vannov System Release 0.1.7 2008-10-31

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν πρόκειται για κάποια γνωστή διανομή αλλά για μία custom, γιατί όπως αναφέρεται:

>
Operating System  Linux embedded (Kernel 2.6.xx w/ GTK+GUI)

Από το παραπάνω μπορούμε να σuμπεράνουμε(GTK+GUI)? ότι μάλλον είναι Gnome based το περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακεφαλαιωση:

 

Αν εχει 2.4.xx πυρηνα, δηλαδη προηγουμενης γενιας, παει να πει ειτε οτι ειναι μια custom built διανομη βασισμενη σε slackware, μιας και το slackware υιοθετησε τελευταιο τον 2.6.xx πυρηνα, ειτε εντελως φτιαγμενη απο το μηδεν. Σε καθε περιπτωση ειναι δυσκολα τα πραγματα.

 

Αν λεει οτι ειναι flash 6 compatible, λογικα θα εχει εγκατεστημενο το gnash, το οποιο ουτε στο youtube δεν παιζει λογω παλαιοτητας.

 

Απο οσα ειδα στο site που εδωσε ο Αδμιν, οτι εχει εγκατεστημενο πανω του ειναι φτιαγμενο να ειναι ελαφρυ. Δεν εχει πχ firefox, αλλα κατι firefox based, εχει sylpheed, pcmanfm κλπ.

 

Και για το gtk+ gui. Μονο gnome δεν μπορει να ειναι, μιας και το gnome ειναι gtk2. Ισως να ειναι icewm ή κατι εξοτικο.

 

Μηπως μπορεις να μας δωσεις ενα screenshot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κι εγώ χτες το μηχανάκι (129 e, από το MULTIRAMA στο MALL) κ το ψάχνω... τα τεχνικά χαρακτηριστικά έχουν αναφερθεί σε προηγούμενο post... μπουτάρει σε μισό λεπτό κ σε βάζει σε μια οθόνη όπου εμφανίζει 5 επιλογές (με τα εξής προγράμματα):

1. Internet Service > Firefox (Bon Echo) - Email (Sylpheed 2.4.8) - Chatting (Pidgin 2.5.1)

2. Entairtainment > Painting (rgbPaint 0.8.7) - Flash Player - Gallery (GQview 2.0.4) - Vivi Player (Xine 0.1)

3. Work > Abiword (2.4.5) - Calculator (gcalculator 0.7) - Calendar - Gnumeric (1.8.2) - PDF Viewer (Emma 0.1.6) - StarDict (3.0.1)

4. System Manager > File Manager - Desktop & Language - Software Upgrade

5. Settings > Wireless - Network - Sound - Date & Time

ΤΟΝΙΖΩ το γεγονός ότι το σύστημα είναι τελείως "κλειστό" πέραν των γραφικών επιλογών που προανέφερα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ (ούτε εμφανίζει κάπου κέρσορα terminal)...

 

Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την αγορά μου (του έβαλα κ μια SD 4 GB με διάφορα αρχεία word, excel, pdf κ τα "βλέπει" όλα κανονικά), ΑΛΛΑ θα ήθελα κ ν' ανοίγω αρχεία powerpoint, όπως να μπορώ ν' ακούω web radio...

Καμιά ιδέα? Αν κάποιος θέλει, μπορώ κ να βρεθούμε στο κέντρο (π.χ. Σύνταγμα, να έχουμε κ free νετ) για καφεδάκι κ να το "σκαλίσουμε" μαζί...

 

Το εισάγει η εταιρεία ATS (τηλ. 210 5203093)

http://www.atsgreece.gr/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=9&Itemid=20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πατησεις alt+f2???

μετα γραψε terminal....

επισης αν ανοιξεις τον file manager να δεις τα αρχεια σου δοκιμασε επιλογες με f....λογικα ειναι η f4....ολα αυτα για να σου βγαλει τερμιναλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πατησεις alt+f2???

μετα γραψε terminal....

επισης αν ανοιξεις τον file manager να δεις τα αρχεια σου δοκιμασε επιλογες με f....λογικα ειναι η f4....ολα αυτα για να σου βγαλει τερμιναλ...

 

Δοκίμασα κ τους 2 τρόπους... ΔΥΣΤΗΧΩΣ δεν λειτουργεί κανείς!

Το μηχάνημα απ' την στιγμή που ανοίγει η οθόνη είναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ σε graphics mode (ΔΕΝ εμφανίζονται καθόλου γράμματα, π.χ. ότι φορτώνει κάτι κλπ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά το terminal δεν θα είναι διαθέσιμο...

Είχα διαβάσει ότι σε διάφορα netbooks με linux custom διανομές δεν υπάρχει terminal.Μάλλον κάτι τέτοιο παίζει και εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λυση για το flash player δε βλεπω κ τον βλεπω να τον πουλαει...

 

Κατ' αρχήν εφ' όσον τον αγόρασε από το Multirama κ σύμφωνα με την "πολιτική επιστροφών" τους, μπορεί να τον επιστρέψει εντός 7 ημερών από την αγορά του κ να του δώσουνν τα χρήματά του πίσω...

 

Εγώ όμως ΔΕΝ καταθέτω τα όπλα τόσο εύκολα... αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν υπάρχει λύση κ γι΄αυτό το ψάχνω απ' όπου μπορώ...

Τόσα μέλη είμαστε εδώ, δεν γίνεται να μην υπάρχει κάποιος με τις κατάλληλες γνώσεις να το βάλουμε κάτω κ να το προγραμματίσουμε να κάνει 2 πραγματάκια ακόμα!

 

 

-----Προστέθηκε 21/1/2009 στις 09 : 50 : 22-----

 

 

δεν υποστηριζει webradio ουτε power point.το γραφει στο βιβλιαρακι...δυστυχως flash player με ενδιαφερει αλλα ακρη δεν εχω βγαλει...

 

Πιστεύω ότι μ' ένα Software Update κι αυτά μπορούν να γίνουν!

 

Τρέχοντας την ανάλογη (ενσωματωμένη) εφαρμογή, μου εμφανίζει το εξής μενού:

 

SoftName Version Size InstallDate Remark

 

device-manager 0.1.7 76K 2008-11-01 patch

vannov_patch_0.16_to_0.1 0.1 7.6M 2008-10-31 patch

 

Προσπάθησα να τα εγκαταστήσω (πατώντας +Add) κ με βγάζει σ' ενα άλλο μενού με τα διάφορα directories (My Documents - bin - dev - etc - lib - libexec - lost+found - man - media - mozopt - opt - proc - root - sbin - share - sys - tmp - usr - var) αλλά δεν ξέρω τι να κάνω παρακάτω (ούτε σε ποιό sub-directory να τα βάλω μέσα)...

 

 

-----Προστέθηκε 21/1/2009 στις 09 : 56 : 02-----

 

 

με alt+f2 δεν εμφανιζεται τιποτα???και με κανε f στο browsing??

με δεξι κλικ στην επιφανεια εργασιας τι επιλογες σου δινει?

 

ΤΙΠΟΤΑ... ΚΑΜΙΑ απολύτως :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://g-netbook.com/G400.html

 

υπάρχει ένα pdf με screenshots αλλά και κινέζικα !

.

 

 

-----Προστέθηκε 21/1/2009 στις 10 : 24 : 46-----

 

 

Ingenic JZ4730 366MHz (MIPS32)

http://www.linux-mips.org/wiki/Instruction_Set_Architecture

 

http://www.debian.org/distrib/netinst

http://www.linux-mips.org/wiki/Distributions

http://home.postech.ac.kr/~clatar1/mips.html

 

και ο θεός βοηθός

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...