Προς το περιεχόμενο

new laptop new linux


Leonine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σας.

εντος ημερων θα αγοράσω νεο λαπτοπ.

σε αυτο που εχω τώρα,έβαλα τα ubuntu.

 

είδα τα + και τα -

και αποφάσισα πως είναι καλύτερο να βάλω άλλα linux στο ν έο μου λαπτοπ.

(για να δοκιμάσω κατι άλλο,να έχω λιγότερα bugs...κτλ)

 

τι μου προτείνετε να βάλω..?

κ γιατι?

 

 

εγω ειμαι πρόθυμος κ θέλω να δω κατι πιο δύσκολο κ να μάθω.

σίγουρα δεν θα βγάλω τα σβήστα απο μέσα.

 

θέλω κάτι με gnu :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

debian testing και μετά fedora:devil: λέω εγώ.

 

με debian έχεις ένα πανίσχυρο σύστημα, apt-get απίστευτο για πακέτα και rolling updates ώστε να μην χρειάζεσαι κάθε 6 μήνες αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μονα πλεονεκτηματα του Debian Testing εναντι του Fedora ειναι τα rolling updates και τα λιγο πιο πλουσια repos :)

 

(λεω να υποστηριξω και λιγο τη διανομη μου, καμια διαθεση για flame ομως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και το παλικάρι είναι νέο στον χώρο, κάνε μια στροφή από mint. δεν θα σε χαλάσει καθόλου πιστεύω. αλλά άμα θες να εντρυφήσεις περισσότερο καλύτερα να πας σε debian testing, sorry αδμιν αλλά λόγω ubuntu που είναι .debian based, πιστεύω η αλλαγή θα του είναι πιο ομαλή. Κατά τα άλλα άμα είχες κάνει αρχή με suse πχ θα πρότεινα fedora λόγω rpm

 

διορθώστε με εάν κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες επειδη αυριο μεθαυριο θα παω σε ενα φιλαρακι να του βαλω λινουξ(και αμα θελει...τερμα τα χαμαλικια για γου...!!!)θελω να μου προτεινετε τι να του περασω.....αλλα θα του τα βαλω αποκλειστικα....

εχει acer wlmi3614....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη την περιπτωση του βαζεις LinuxMint 6 και του λες οτι το Linux δεν ειναι Windows και οτι πρεπει να μαθει αυτον το διαφορετικο τροπο λειτουργιας.

 

 

-----Προστέθηκε 19/1/2009 στις 07 : 27 : 07-----

 

 

μιας και το παλικάρι είναι νέο στον χώρο, κάνε μια στροφή από mint. δεν θα σε χαλάσει καθόλου πιστεύω. αλλά άμα θες να εντρυφήσεις περισσότερο καλύτερα να πας σε debian testing, sorry αδμιν αλλά λόγω ubuntu που είναι .debian based, πιστεύω η αλλαγή θα του είναι πιο ομαλή. Κατά τα άλλα άμα είχες κάνει αρχή με suse πχ θα πρότεινα fedora λόγω rpm

Δεν ειναι κακο να δοκιμασει κατι διαφορετικο. Το Debian/Ubuntu/Mint ειναι booooring....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ, βάλτου μιντ ώστε να του φανεί πιο εύκολη η μετάβαση και μετά ας ακολουθήσει τον δρόμο του;) εδώ είμαστε να του πούμε ότι χρειαστεί

 

 

για debian εννοείται(flame,flame,flame:devil:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού έχεις όρεξη να μάθεις και θες να δεις κάτι πιο "δύσκολο" σου προτείνω να βάλεις sidux (αφού διαβάσεις το εγχειρίδιο) βασισμένο στο debian sid. Για πληροφορίες δες την υπογραφή μου ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το Main Edition. Και αν δεν bootαρει το 6 βαλε το 5. Ειναι λιγο πιο παλιο αλλα ειναι και πιο stable.

 

/offtopic

για debian εννοείται(flame,flame,flame:devil:

Δεν μπορω να flamαρω το Debian. Ειναι μια διανομη που συμπαθω αν και δεν με καλυπτει ως προς το innovation-factor, ουτε με αρεσει το "Stable/Testing/Sid" branching. Επρεπε να ηταν Testing και Sid μονο. Το Stable τι να το κανουμε; Server θα φτιαξομε; :-D

τελικα μπορω να flamαρω και το Debian :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια θα κατεβάσω debian testing

ξερετε καποια επίσημη σελίδα?

υπάρχει κάτι σαν το wubi η θα το κάνω με τον κλασσικό τρόπο?

επίσης τι να προσέξω για να μην χάσω τα σβήστα απο το λαπτοπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 32bit

http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/i386/iso-cd/

 

Για 64bit

http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/amd64/iso-cd/

 

Για μια βασικη εγκατασταση με gnome και ολα τα παρελκομενα, οπως ειναι το ubuntu πχ, αρκει το cd1 μονο.

Wubi και νοοτροπιες ubuntu δεν εχει. Δεν εχει καν live cd (βασικα εχει live cd, απλα δεν μπορεις να κανεις εγκατασταση απο εκεινο).

Πριν κανεις οτιδηποτε, φροντησε να εχεις κανει ενα partition για / και ενα για swap, για να μην κλαις τα vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...