Προς το περιεχόμενο

Linux καλύτερο από windows ?


vamitrou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

pidgeon, θα ήθελα να μην ταυτίσεις (που δεν το νομίζω) τη λογική gdp77 με το σύνολο της κοινότητας linux. Συμφωνώ μαζί σου βέβαια στο ζήτημα αμφισβήτησης και όσα ανέλυσες παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
bonjovi1000 συμφωνω με οσα γραφεις αλλωστε δεν υπάρχει φραση μου που να εχω υποννοήσει κατι αντιθετο. Θεωρω αυτονόητα, οτι καλως γινεται οτι γινεται ολη η προσπαθεια. Μια μικρη διαφωνια εχω εδω:

 

 

 

Δεν νομιζω οτι ειναι κανεις ειναι "θυμα" που χρειαζεται προστασια και κανεις απο την αλλη δεν εχει διοριστει για να σωσει τον κόσμο. Ειναι ολα θεματα επιλογών και γι'αυτο φυσικα υπάρχουν οι απόψεις και οι ιδεολογιες, αυτο σημαινει ελευθερια. Για να σου δωσω ενα παράδειγμα, το ιδιο μπορω να πω εγω σε καποιον για τα μπουζούκια που για μενα ειναι αχρηστα και παρακμιακα, και θελω να τον σωσω να τον φέρω στον κόσμο της καλης μουσικής. Για κάποιον αλλο που ειναι ισως ενας τρόπος εκτόνωσης κι οχι ιδεολογία ή τιποτε περισσότερο, δεν θελει, θα αντιδράσει.. Με λογική, μετριοπάθεια και επιχειρήματα ολα γίνονται πιο ευκολα ;)

 

Με λογικη επιχειρηματα και μετριοπαθεια οντως γινονται πιο ευκολα....αλλα...!!

ειναι θυμα...οχι μονο για τους λογους που ανεφερε ο george...

καποτε οταν διδασκομασταν ψυχολογια και στατιστικη μας ελεγε ο καθηγητης μας για το λεγομενο τεστ ευτυχιας....το οποιο ακριβως δεν υφισταται,,,αλλα βγαινουν καποια συμπερασματα...ακυρο θα μου πεις...ομως ξερεις ποια ηταν αυτα...?

οτι η διασκεδαση δεν προκειται να σε κανει ευτιχισμενο η ψυχαγωγια ομως σε οδηγει προς τα εκει(αφορμη για την μουσικη!)!!Η μουσικη ,γενικα οι τεχνες , οι επιστημες κτλ ειναι πολιτισμος!!οπως πολιτισμος ειναι και οι επιλογες μας σε αυτους τους τομεις!Κανεις δεν πιστευει στον ρολο του σωτηρα!Ομως αυτο ειναι και μια παγιδα..οδηγει καποιους στο να μην ειναι ενεργοι <<πολιτες>>...εξαλου ιστορικα πολλα πραγματα αλλαξαν προς το καλυτερο απο την προσπαθεια ενος και μονο ανθρωπου!Eχεις δικιο στο--> οταν <<εσυ>> κανεις κατι ποτε δεν θα πρεπει να νιωθεις σαν σωτηρας και υπερανω...δημοκρατια δεν ειναι να αφηνεις στον κοσμο μια πλανη οτι μια χαρα ειναι ετσι η ακομα χειροτερα να δημιουργεις μια εντεχνη δικτατορια στην οποια καν δεν μπαινει ο αλλος στην σκεψη αν ολα ειναι καλα!!!για να τελειωσω συμφωνοντας ουσιαστικα μαζι σου οτι Αλιμονο αν τους καναμε ολους τζαζιστες!!!Αλιμονο ομως και αν δεν ξερει/εχει ακουσει ο κοσμος την τζαζ!!!και βαλτο και στον τομεα του λειτουργικου και σε οποιονδηποτε αλλο αυτο...!!Εξαλου κρινοντας απο εσενα ξερεις τι βλεπω...οτι εσυ εχεις την <<γνωση>> και του αλλου....γι αυτο μπορεις και εχεις σωστη αποψη οποια και αν ειναι η επιλογη σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@soturin: εννοειται, δεν μπαινουν ολοι στο ιδιο τσουβαλι! ;)

@firewalker: Το ΣΤΕ εβαλε την απόφαση: οποιο σε βολευει αυτο ειναι το καλυτερο για σενα, τι ρωτας; :P :p

 

@bonjovi1000: Ωχ μεγάλη κουβέντα ανοιγεις! Λοιπον σε οσα γραφεις εχω μονο μια αντίρρηση : "χεστηκα" ειναι ενεργος ο πολιτης στην επιλογή λειτουργικου, τον θελω ενεργό οταν βρωμίζει, οταν ψηφίζει, οταν καφρίζει και οταν γαυγίζει χωρις να αρθρωνει επιχειρήματα. Αν ειναι και σ'αυτα ενεργος τοτε ειναι μάγκας, αλλα πολυ φοβάμαι πως ειναι μάγκας στο λειτουργικό και χέστης στα υπόλοιπα. Στατιστικά στο λεω κι εγω γιατι το εχω ψάξει.. Φοβαμαι μηπως ειναι κανενα προβατάκι (ή γιάπης, ή κηφήνας) που πληρώνει το τζινάκι 200ε, το κινητο 500ε, κανει τζάμπα υπερωρίες χωρις διαμαρτυρία, αλλα μετα που γυριζει σπίτι; Ξεσαλώνει! Υψώνει ενα λάβαρο επανάστασης με σήμα τον πιγκουίνο και παρτους ολους κατω. Απο τετοιους γιαλατζι επαναστάτες (τυπου ΣΚΑΙ) χορτάσαμε.. ;)

 

φιλε μου χαιρομαι που τα γράφεις ετσι ωραια και πραγματικα ευχομαι να τα διατηρήσεις ετσι οσο περνάνε τα χρόνια και να εφαρμοσεις οσα καταφέρεις. Δεν ξερω αν εισαι μικρος σε ηλικία, προσεξε μονο μη κάνεις το συνηθες: ΣκληροΡοκας στο Λυκειο και τη σχολή --> Τελειωμενος Σκυλας στην υπολοιπη ζωη μολις μπει η βέρα.. Το νου σου! :-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως οπως τα λες!!!ισχυει!αλλα η ελπιδα το οτι καποιοι ειναι αληθινα ετσι υπαρχει και ενισχυεται!!!

ουτε μικρος ειμαι(29) ουτε κανω το συνηθες(ροκας και βερας)χαχα!!!ευτυχως μεχρι τωρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να τελειωσω συμφωνοντας ουσιαστικα μαζι σου οτι Αλιμονο αν τους καναμε ολους τζαζιστες!!!Αλιμονο ομως και αν δεν ξερει/εχει ακουσει ο κοσμος την τζαζ!!!

 

http://jazzlinux.org/

 

όλοι θα γίνουν τζαζιστές ! :mrgreen:

 

μην απαντάτε για να ακουστεί η μελωδία

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια ερώτηση έχω:

Μια απορία. Είμαι κατα βάση χρήστης Windows και χρησιμοποιώ Linux περιοδικά. Μία παρατήρηση λοιπόν...

Λένε ότι το linux είναι πιο ελαφρύ και πιο σταθερό από windows.

Έχω ένα laptop vaio FW. Έχω δοκιμάσει αρκετές διανομές linux και οι μόνες που κατάφεραν να εγκατασταθούν σωστά out of the box είναι το Ubuntu 8.10 και το OpenSuse 11.1. Είχα άπειρα προβλήματα με την κάρτα γραφικών δεν την αναγνώριζαν με τίποτα οι περισσότερες διανομές. Εκτός απ'αυτό μου φαίνεται πιο βαρύ το linux, πραγματικά, και στην χρήση (σερφάρισμα στο internet ..). Κάνει πολύ περισσότερο θόρυβο από τα windows και ζεσταίνεται περισσότερο. Μην μιλήσω για το ότι δεν δουλεύει το μικρόφωνο δεν δουλεύουν τα Fn keys και δεν χαμηλώνει η φωτεινότητα της οθόνης με καμία κυβέρνηση. Επίσης η διαχείρηση ενέργειας είναι απλά αίσχος. Το πρόγραμμα που έχει το ubuntu κρατάει λιγότερο από μία ώρα ενώ του opensuse που τού 'βαλα kde κρατούσε λίγο καλύτερα περίπου στην 1:30 ώρα έναντι στις κοντά 2:30 ώρες των vista. Και γενικά δεν μου φαίνεται να πηγαίνει άνετα.

 

Και ένα ακόμη που με ταλαιπώρησε, ασήμαντο μεν, είναι ότι όταν κάνεις ένα καθαρό install δεν παίζει ούτε καν τα Mp3 και θέλει να κατεβάσω manualy τα codecs. Γιατί μας κάνετε δύσκολη την ζωή ρε παιδιά? :rolleyes:

 

Αυτά από μένα, θα χαρώ να ακούσω απόψεις...

 

Γιατί αυτή η εισαγωγή αξίζει τόσες σελίδες?

 

(Απευθύνομαι στο ΣτΕ :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ο τίτλος του θέματος να κράζει flame και να μην είναι περιγραφικός του προβλήματος; (vaio linux problems πχ)

 

waste of bandwidth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια ερώτηση έχω:

Γιατί αυτή η εισαγωγή αξίζει τόσες σελίδες?

(Απευθύνομαι στο ΣτΕ :P)

waste of bandwidth...

 

Δεν ακουνε οι διαχειριστες σου λεω, ειναι αγυριστα κεφάλια. Θελουν λεει αυτη τη ... πως τη λενε... τη Δημοκρατια! :confused: :shock: :fear:

 

Παλια ειχα προτείνει τα θεματα να ανοιγουν multiple choice να λεει απο κατω ()ΝΑΙ ()ΟΧΙ ()ΔΞΔΑ. Καλυτερα ακομα, να ειναι προσημαδεμένη μια απαντηση συμφωνα με την περιρρέουσα ατμόσφαιρα δηλ. Linux ΝΑΙ, Windows ΟΧΙ, Monica Bellucci ΝΑΙ κλπ. Τωρα ερχεται λεει ο καθενας οτι θελει, το καναμε American Bar.. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...