Προς το περιεχόμενο

Linux καλύτερο από windows ?


vamitrou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πότε εγινε πολιτικό ή κοινωνικό;

Όταν οι υπολογιστές είναι βασικό έως απαραίτητο στοιχείο στην εποχή μας και υπάρχουν τέτοιες άδειες :P

Εκτος αν αλλαξαν τα πράγματα και τα pc με linux τα επιδοτεί η Παπαρήγα και ο Τσιπρας, αν ειναι να βαλω κι εγω ρε παιδια! :-D:P

 

Ας τους αυτούς, γιατί να ασχολείσαι; Όμως ο νόμος (hegel νομίζω (?)) όπου η ποσότητα συνεπάγεται ποιότητα είναι αρκετό κίνητρο για μένα με την ενεργή κοινότητα του linux :-D

 

τώρα γράφω για να γράφω, ας μην πιαστούμε να το κουράσουμε κι άλλο, νομίζω όλοι καταλάβαμε τι λέει ο καθένας μας :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

σωστα soturin, μιας και το ανέφερες αυτο:

Όταν οι υπολογιστές είναι βασικό έως απαραίτητο στοιχείο στην εποχή μας και υπάρχουν τέτοιες άδειες :P

 

Ειπα πριν οτι στα θέματα OS-vs-OS (και γενικότερα τα -vs-) πρεπει να διαχωρίζουμε την ιδεολογική πλευρα απο την τεχνολογική. Εδω περα γινεται μονιμως ενας αχταρμας, μιλαμε τεχνολογικά θεματα τσουπ η ιδεολογία, απαντάμε στην ιδεολογία -στην οποια συμφωνει το 95% του insomnia και λιγο λεω- τσουπ να το τεχνολογικό επιχείρημα.

 

Εγω εν προκειμένω θελω να συμφωνήσω 100% με το GNU και το open source αλλα δεν θελω (ή δεν μπορω, ή δε με βολευει) να βάλω linux. Μπορω; Μπορω! ΟΧΙ σου λεει ο αλλος, γιατι εισαι πρόβατο εισαι γρανάζι εισαι και καμπούρης με ελιες στη μούρη. :-D

 

Ο ανθρωπος ειπε στην αρχη: πήρα ενα laptop, θελω να βάλω linux αλλα δεν μπορώ. Τον βοηθησαν 2-3 ανθρωποι και μετα επεσαν χαλαζι οι θεωρίες περι M$, βιομηχανίες υποταγής , περι μεσαίωνα και τα λοιπα. Καλη ειναι η εκτόνωση, το ξεφλοκάρισμα, αλλα μερικοι ασπριζουν και τοιχο. Πλακιτσα κανω ετσι, μη με παρεξηγήσετε. :P

 

Ε, ολα αυτα δεν ηθελα να πω και τελικα τα ειπα, φτου μου και φτου σας γιατι με γαργαλάτε... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διευκρινίζω γιατι το λειτουργικό συστημα ειναι καθαρά τεχνικό θέμα. Πότε εγινε πολιτικό ή κοινωνικό;

Όταν εκτός από ένα ριζικά διαφορετικό λειτουργικό, έχεις να κάνεις και με ένα ριζικά διαφορετικό μοντέλο ανάπτυξης και μια ριζικά αντίθετη λογική (η πληροφορία πρέπει να είναι ελεύθερη για όλους, όλοι πρέπει να είναι ελεύθεροι να την τροποποιήσουν, να την αναδιανήμουν και να τη χρησιμοποιήσουν όπως θέλουν χωρίς περιορισμούς), όταν σε αυτό συνυπολογίσεις την θέση που έχει η πληροφορία και ο υπολογιστής στη σημερινή κοινωνία και τους πραγματικούς κινδύνους που δημιουργεί η απληστία των εταιριών (βλ. πατέντες ιδεών λογισμικού, Trusted Computing, DMCA, κ.α.), τότε έχεις στο τραπέζι σου πολύ περισσότερα και μάλλον σημαντικότερα ζητήματα πέρα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός λειτουργικού.

 

Άσχετα από το ποια θέση υιοθετεί ο καθένας, δε μπορεί να διαφωνήσει ότι τίθενται σημαντικότατα πολιτικά/κοινωνικά/ηθικά ζητήματα στα οποία το Linux, ως ελεύθερο λογισμικό από τη φύση του ασύμβατο με κάθε επιβολή περιορισμών στο χρήστη, και τα Windows, ως proprietary λογισμικό από τη φύση του εξαρτώμενο από την επιβολή περιορισμών, βρίσκονται σε αντίπαλα στρατόπεδα. Σε μεγάλο βαθμό αυτή η αντίθεση ήδη αντικατοπτρίζεται και στα τεχνικά χαρακτηριστικά και τις τεχνολογίες του κάθε λειτουργικού, όμως τα ίδια τα ζητήματα δεν είναι τεχνικά και πιστεύω πρέπει να συνυπολογίζονται στην απόφαση επιλογής λειτουργικού.

 

ΥΣ. Δες μια φανταστική ιστορία, για μια όχι και τόσο μακρινή κοινωνία στην οποία ο απόλυτος έλεγχος της ροής της πληροφορίας είναι κάτι και εφικτό και αποδεκτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nske, θα εχεις ηδη καταλάβει οτι συμφωνω με το ιδεολογικό μέρος. Αφου μιλάμε για την ιδεολογία θα σου πω οτι πρακτικά για κάποιους ειναι δύσκολο να μπουν στον "πολεμο" που περιγράφεις και θελουν να μεινουν παρατηρητές ή πιο σωστα "σε ρηχα νερα". Αυτο το γεγονός κατ'αρχην πρεπει να ειναι σεβαστό απο ολους (και δεν ειναι δυστυχως), σε καμια περίπτωση δεν πρεπει να αντιμετωπίζονται ως δοσίλογοι, λιποτάκτες ή τσάτσοι του "εχθρου". Εκτος πια κι αν διατυπώνουν το μανιφέστο της microsoft!

 

Σε ενα ιδεολογικό πόλεμο, οταν γίνεται "στρατολόγηση" πρεπει να επιλέγονται οι σωστοί στρατολόγοι, οι ικανοι να πεισουν οχι να τραμπουκίσουν με τις ιδιες μεθόδους που χρησιμοποιει ο εχθρος. Γιατι αν γινεται αυτο, πες μου γιατι να φύγω απο το Α στρατόπεδο να ερθω στο Β, για να αλλαξω δυνάστη; :fear:

 

Το οτι το linux ειναι ενα ελευθερο το λειτουργικό ειναι πρακτικά αναληθες. Εισαι εξαρτημένος απο την κοινότητά του, και την κοινότητα των developers. Αυτους θα ρωτήσεις, θα συζητήσεις, θα εχεις δουναι και λαβειν ιδεολογικό και πρακτικό βεβαιως. Με ποιους ανθρωπους θα το κάνεις αυτο; Αυτους που οι 8 στους 10 δεν μπορουν στρώσουν κουβέντα με λογικά επιχειρήματα; Ειναι αποκαρδιωτικό αν το δεις κι απο την αλλη μερια, απο το αλλο "στρατόπεδο" που λεγαμε.

 

Την ιστορια την αφήνω για αυριο, εχω πρωινή εγερσή. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απάντησα στο συγκεκριμένο που είπες, ότι η επιλογή λειτουργικού είναι καθαρά τεχνικό θέμα.

Τώρα η συμπεριφορά του καθένα είναι δική του υπόθεση, καθένας εκφράζει μόνο τον εαυτό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H επιλογή λειτουργικού νομίζω ότι δεν είναι καθαρά τεχνικό θέμα:

 

α) Στο χώρο των επιχειρήσεων (αν και είμαι έξω από το χορό) νομίζω ότι πέρα από τις τεχνικές προδιαγραφές υπάρχουν και οι οικονομικές προϋποθέσεις (π.χ. ποιος θα πάρει μίζα, πόσα μπορεί να διαθέσει η κάθε εταιρεία κτλ). Ας μας διαφωτίσουν οι ειδήμονες.

 

β) Στο χώρο του desktop, ένα πολύ μικρό ποσοστό χρηστών επιλέγουν βάσει των αναγκών τους. Οι περισσότεροι ακολουθούν την πεπατημένη χωρίς δεύτερη σκέψη, ή εξαναγκάζονται σε συγκεκριμένες επιλογές από διάφορους παράγοντες.

 

Εγώ στο θέμα επιλογής ΟS προτείνω μια εναλλακτική προσέγγιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H επιλογή λειτουργικού νομίζω ότι δεν είναι καθαρά τεχνικό θέμα:

 

α) Στο χώρο των επιχειρήσεων (αν και είμαι έξω από το χορό) νομίζω ότι πέρα από τις τεχνικές προδιαγραφές υπάρχουν και οι οικονομικές προϋποθέσεις (π.χ. ποιος θα πάρει μίζα, πόσα μπορεί να διαθέσει η κάθε εταιρεία κτλ). Ας μας διαφωτίσουν οι ειδήμονες.

 

β) Στο χώρο του desktop, ένα πολύ μικρό ποσοστό χρηστών επιλέγουν βάσει των αναγκών τους. Οι περισσότεροι ακολουθούν την πεπατημένη χωρίς δεύτερη σκέψη, ή εξαναγκάζονται σε συγκεκριμένες επιλογές από διάφορους παράγοντες.

 

Εγώ στο θέμα επιλογής ΟS προτείνω μια εναλλακτική προσέγγιση.

 

α)Οι εταιρίες χρησιμοποιούν και ορισμένα προγράμματα,αν χρειάζεται πχ το πρόγραμμα Oti_na_nai++ και αυτό τρέχει μόνο σε AmigaOS θα βάλει AmigaOS.

 

β)Πιστεύω ότι δεν ισχύει,οι περισσότεροι γνωρίζουν πολλά για υπολογιστές,άνετα θα μπορούσαν να εγκαταστήσουν κάποια εύκολη διανομή Linux ή κάποιο άλλο OS,δεν είναι τα πράγματα όπως παλιά(κάτι θυμάμαι για 7 cd SuSe).

Εγώ πχ εκανα αρκετά μεγάλο testing στο Linux,ακόμα και στο OSX και στο Solaris(το BSD δεν έχω δει ακόμα),μ' αρέσει η ιδέα του ανοιχτού λογισμικού,παραδέχομαι την ανωτερότητα του OSX αλλά με βολεύουν τα Windows και αυτά διάλεξα.

Πες ότι είμαι παρτάκιας αλλά θέλω pc για να γίνεται η δουλειά μου πιο εύκολα.,αν πχ έστηνα ένα pc μόνο για browsing,λίγα κείμενα και ταινίες του βαζα Linux χωρίς δεύτερη σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλο το αρθρο!τι επαγγελεσαι αν επιτρεπεται?επισης πως γνωριζουν οτι εγω εσυ ο φιλος μου κτλ χρησιμοποιουμε λινουξ?

σε καταλαβαινω.....καθε τομεας ειναι παρομοιος στην ζωη....και εγω στον δικο μου εχω φανει ελιτιστης....ακραιος...κτλ λογω παθους...απο δυσκολια να καταλαβω οτι τελικα αυτο που σε μενα φαινεται αδικαιολογητο και μονο σαν σκεψη....για τον αλλο εχει γινει συνηθεια

!!σχεδον DNA! :) (κατι το οποιο δεν προυποθετει σκεψη....το να <<μαχεται>> υπερ αυτου μετα ειναι θεμα χαρακτηρα..)!

τελος ο καθενας πως μπορει να συμβαλει στον <<αγωνα>>?βεβαια θα πρεπει να δωθει ενδιαφερον σε ολους τους αντιστοιχους αγωνες....ασχετα με την τεχνολογια που ετσι και αλλιως εχει κατι το <<καπιταλιστικο>>...και συ αφου σκεφτεσαι ετσι θα πρεπει με την σταση σου και την ενεργη σου συμμετοχη να βοηθησεις ολους τους παρομοιους αγωνες!

 

οφφφ τοπικ τελειως .....

αλλα....!

 

υ.γ για το α) απο προσωπικη εμπειρια θα συμφωνησω μαζι σου....παντως ελπιζω οτι δεν συμβαινει παντα και παντου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα με προσοχη το ψηφιακό μανιφέστο-αποπάτημα ενος χρήστη που διατυμπανιζει σε 6-7 παραγράφους ποσο ωριμος, λογικός, ιδεολόγος, επαναστάτης και εν τελει, υπερανω ειναι. Καταλήγοντας διαβάζω οτι η αποτυπωμενη ψηφιακή αληθεια που βρισκει ευκολα καποιος στον ελευθερο κόσμο που ο ιδιος υπερασπίζεται με μανία, προσφάτως εγινε κατακριτέο γεγονός, εγινε αρρωστια. Ολοφάνερα, η αληθεια πόνεσε, του δημιούργησε την ανάγκη για εκδίκηση και ανυπόστατες υβρεις για τον κομιστή της αλήθειας, οπως στην αρχαιότητα ηταν καταδικασμένος ο αγγελιοφόρος της κακης ειδησης.

 

Επι προσωπικου δεν εχω την αναγκη να απαντήσω γιατι δεν με αγγίζει ουτε ο ιδεολογικός αχταρμας ουτε η εκδικητική μανια που ενδεχομένως προέρχονται απο την στέρηση της ελευθερίας που βιώνει ο χρήστης εκτος πληκτρολογίου (κοινως πέφτει "παντόφλα") και χριζει παρακολούθησης.

 

--------------------------------

 

Κλεινω με αυτο και σας αφήνω να βαυκαλίζεστε με την ιδεα οτι (αντι)γράφοντας τσιτάτα και προπαγανδίζοντας, θα αλλάξετε τον κόσμο: Το λειτουργικό συστημα ενος υπολογιστή, η συσκευή, η εταιρία, η μάρκα, ειναι οι αφορμες για να συζητηθει και να ισχυροποιηθεί μια δυνατότερη εννοια, μια ιδεολογία.

 

Σημαινει οτι: η ιδεολογία ειναι ισχυρότερη απο οποιοδήποτε τεχνικό θεμα οπως πχ. το λειτουργικό συστημα. Η υβρις δεν προέρχεται απ'αυτον που δεν πείθεται για χ λόγους αλλα απ'αυτον που εκποιει ευκολα την ιδεολογία του για να κερδίσει "ψηφαλάκια" προσηλυτισμου και στρατολογησης.

 

Δυστυχως αυτα τα πράγματα ειναι λιγο δυσνόητα και οι περισσότεροι απο σας διαπιστώνω οτι χρησιμοποιείτε την ιδεολογία ως δεκανίκι του λειτουργικού ενω επρεπε να ισχυει το αντίστροφο. Το λειτουργικό συστημα ηταν, ειναι και θα παραμείνει ενα τεχνικό θέμα. Η επιλογή του λειτουργικού συστηματος ειναι η ιδεολογία. Λεπτες γραμμές, κατανοητες μονο απο ευστροφους ανθρωπους χωρις παρωπίδες.

 

Μακάρι να καταλάβαιναν οσοι θεωρουν εαυτους ιδεολόγους οτι οχι μονο δεν ειναι ιδεολόγοι αλλα ειναι κατι χειρότερο απ'αυτο που σιχαίνονται: ειναι γρανάζια του αντιπερα μηχανισμού, γρανάζια της αντίθετης προπαγάνδας. Γι'αυτο αλλωστε οι περισσότεροι στον κόσμο σε ολα τα επίπεδα (πολιτική, κοινωνία, ποδόσφαιρο) ειναι οπαδοι μιας ιδεολογίας και οχι ιδεολόγοι. Αυτο απο μονο του καθιστα αδύνατη την οποια προσπαθεια εχω κάνει εδω μεσα για προσέγγιση και ευρεση κοινης συνισταμένης. Ο κολλημένος οπαδος βλεπει γυρω του εχθρους, εχθρους ενος εναλλακτικού συστήματος που σημερα λέγεται linux αυριο θα λεγεται τάδεξ. Παροικει στο συστημα που δεν του ανήκει, δεν ειναι "κτήμα" του, απλως ο ιδιος ταχθηκε υπερμαχος για τους δικούς του συνήθως ψυχοπαθολογικούς λόγους και πιθηκίζει τις συμπεριφορές των αλλων πραγματικών ιδεολόγων ή -το συνηθεστερο- αλλων οπαδων.

 

 

Προσθέτω κατι που ξέχασα: Εντοπίζω το πρόβλημα επικοινωνίας στην ελλειψη παιδειας. Οταν η πλειοψηφία δυσκολεύεται να κατανοήσει οτι η διαρκής αμφισβήτηση ειναι η μητέρα των περισσότερων θετικών επιστημων -οπως η πληροφορική- και θεωρει την αντιθετη αποψη ως προσβολή, τοτε ειναι ηλιου φαεινότερο οτι ο οποιοσδήποτε διάλογος θα καταλήξει αδοξα. Ο "απαίδευτος" θελει να ακούσει ακριβως αυτα που γνωρίζει για να μην διαταραχθει το συμπαν γυρω του. Αλλοι παλι, επιδιώκουν να ακούσουν την αντίθετη αποψη, υιοθετώντας την μέθοδο εκεινου του αρχαιου, του Σωκράτη..

 

 

Αυτα τα ολιγα επικαιρα κοινωνικοπολιτικα και ζητω ειλικρινα συγνώμη για το σεντονι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω laptop και θέλω να έχω την δυνατότητα να μπορώ να τρέξω linux.

Θα έχω κάποιο πρόβλημα με κανένα από τα παρακάτω?

dell latitude

lenovo t61

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το t61 το έχω εγώ και τρέχει μια χαρά!

Έχει και κάρτα γραφικών intel οπότε πλήρη συμβατότητα και εκεί.

Καλά ψόνια!

 

Ξέχασα να πω ότι έχω δοκιμάσει Ubuntu,Kubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα με προσοχη το ψηφιακό μανιφέστο-αποπάτημα ενος χρήστη που διατυμπανιζει σε 6-7 παραγράφους ποσο ωριμος, λογικός, ιδεολόγος, επαναστάτης και εν τελει, υπερανω ειναι. Καταλήγοντας διαβάζω οτι η αποτυπωμενη ψηφιακή αληθεια που βρισκει ευκολα καποιος στον ελευθερο κόσμο που ο ιδιος υπερασπίζεται με μανία, προσφάτως εγινε κατακριτέο γεγονός, εγινε αρρωστια. Ολοφάνερα, η αληθεια πόνεσε, του δημιούργησε την ανάγκη για εκδίκηση και ανυπόστατες υβρεις για τον κομιστή της αλήθειας, οπως στην αρχαιότητα ηταν καταδικασμένος ο αγγελιοφόρος της κακης ειδησης.

 

Επι προσωπικου δεν εχω την αναγκη να απαντήσω γιατι δεν με αγγίζει ουτε ο ιδεολογικός αχταρμας ουτε η εκδικητική μανια που ενδεχομένως προέρχονται απο την στέρηση της ελευθερίας που βιώνει ο χρήστης εκτος πληκτρολογίου (κοινως πέφτει "παντόφλα") και χριζει παρακολούθησης.

 

--------------------------------

 

Κλεινω με αυτο και σας αφήνω να βαυκαλίζεστε με την ιδεα οτι (αντι)γράφοντας τσιτάτα και προπαγανδίζοντας, θα αλλάξετε τον κόσμο: Το λειτουργικό συστημα ενος υπολογιστή, η συσκευή, η εταιρία, η μάρκα, ειναι οι αφορμες για να συζητηθει και να ισχυροποιηθεί μια δυνατότερη εννοια, μια ιδεολογία.

 

Σημαινει οτι: η ιδεολογία ειναι ισχυρότερη απο οποιοδήποτε τεχνικό θεμα οπως πχ. το λειτουργικό συστημα. Η υβρις δεν προέρχεται απ'αυτον που δεν πείθεται για χ λόγους αλλα απ'αυτον που εκποιει ευκολα την ιδεολογία του για να κερδίσει "ψηφαλάκια" προσηλυτισμου και στρατολογησης.

 

Δυστυχως αυτα τα πράγματα ειναι λιγο δυσνόητα και οι περισσότεροι απο σας διαπιστώνω οτι χρησιμοποιείτε την ιδεολογία ως δεκανίκι του λειτουργικού ενω επρεπε να ισχυει το αντίστροφο. Το λειτουργικό συστημα ηταν, ειναι και θα παραμείνει ενα τεχνικό θέμα. Η επιλογή του λειτουργικού συστηματος ειναι η ιδεολογία. Λεπτες γραμμές, κατανοητες μονο απο ευστροφους ανθρωπους χωρις παρωπίδες.

 

Μακάρι να καταλάβαιναν οσοι θεωρουν εαυτους ιδεολόγους οτι οχι μονο δεν ειναι ιδεολόγοι αλλα ειναι κατι χειρότερο απ'αυτο που σιχαίνονται: ειναι γρανάζια του αντιπερα μηχανισμού, γρανάζια της αντίθετης προπαγάνδας. Γι'αυτο αλλωστε οι περισσότεροι στον κόσμο σε ολα τα επίπεδα (πολιτική, κοινωνία, ποδόσφαιρο) ειναι οπαδοι μιας ιδεολογίας και οχι ιδεολόγοι. Αυτο απο μονο του καθιστα αδύνατη την οποια προσπαθεια εχω κάνει εδω μεσα για προσέγγιση και ευρεση κοινης συνισταμένης. Ο κολλημένος οπαδος βλεπει γυρω του εχθρους, εχθρους ενος εναλλακτικού συστήματος που σημερα λέγεται linux αυριο θα λεγεται τάδεξ. Παροικει στο συστημα που δεν του ανήκει, δεν ειναι "κτήμα" του, απλως ο ιδιος ταχθηκε υπερμαχος για τους δικούς του συνήθως ψυχοπαθολογικούς λόγους και πιθηκίζει τις συμπεριφορές των αλλων πραγματικών ιδεολόγων ή -το συνηθεστερο- αλλων οπαδων.

 

 

Προσθέτω κατι που ξέχασα: Εντοπίζω το πρόβλημα επικοινωνίας στην ελλειψη παιδειας. Οταν η πλειοψηφία δυσκολεύεται να κατανοήσει οτι η διαρκής αμφισβήτηση ειναι η μητέρα των περισσότερων θετικών επιστημων -οπως η πληροφορική- και θεωρει την αντιθετη αποψη ως προσβολή, τοτε ειναι ηλιου φαεινότερο οτι ο οποιοσδήποτε διάλογος θα καταλήξει αδοξα. Ο "απαίδευτος" θελει να ακούσει ακριβως αυτα που γνωρίζει για να μην διαταραχθει το συμπαν γυρω του. Αλλοι παλι, επιδιώκουν να ακούσουν την αντίθετη αποψη, υιοθετώντας την μέθοδο εκεινου του αρχαιου, του Σωκράτη..

 

 

Αυτα τα ολιγα επικαιρα κοινωνικοπολιτικα και ζητω ειλικρινα συγνώμη για το σεντονι.

 

σωστος!συμφωνω!ειναι πολυ καλο το ψυχογραφημα που δινεις!και η αναλυση!

φανταζομαι ομως οτι δεν διαφωνεις οτι το σωστο ειναι να μην υπαρχει μονοπωλιο σε κανενα τομεα...και οτι καποιοι θα πρεπει να παλεψουν ο καθενας με τον τροπο του για να το επιτυχουν.δυστυχως λογω της ελλειψης παιδειας και οχι τοσο της ευστροφιας(μιας που εχει να κανει με αλλα ζητηματα)υπαρχουν και τα λεγομενα <<θυματα>> ενος κατεστημενου....καποιοι δεν πρεπει να δωσουν ενα ερεθισμα σε αυτους...?καποιοι δεν πρεπει να τους <<προστατεψουν>>?

νομιζω οτι και μονο που ενας ανθρωπος μπαινει στην λογικη του να ψαξει να δει τι κρυβεται πισω απο τις κουρτινες....και μονο που θα προβληματιστει ειναι κερδισμενος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω laptop και θέλω να έχω την δυνατότητα να μπορώ να τρέξω linux.

Θα έχω κάποιο πρόβλημα με κανένα από τα παρακάτω?

dell latitude

lenovo t61

 

με το παρακάτω δεν θα έχεις πρόβλημα στο lenovo t61

 

το puppylinux τα "έβλεπε" όλα

αλλά και άλλες διανομές που δοκίμασα

ο χρήστης g1anis έχει lenovo t61 με debian (νομίζω)

 

με τα "πιό παραπάνω" ίσως έχεις ! :mrgreen:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bonjovi1000 συμφωνω με οσα γραφεις αλλωστε δεν υπάρχει φραση μου που να εχω υποννοήσει κατι αντιθετο. Θεωρω αυτονόητα, οτι καλως γινεται οτι γινεται ολη η προσπαθεια. Μια μικρη διαφωνια εχω εδω:

 

(...)υπαρχουν και τα λεγομενα <<θυματα>> ενος κατεστημενου....καποιοι δεν πρεπει να δωσουν ενα ερεθισμα σε αυτους...?καποιοι δεν πρεπει να τους <<προστατεψουν>>?(...)

 

Δεν νομιζω οτι ειναι κανεις ειναι "θυμα" που χρειαζεται προστασια και κανεις απο την αλλη δεν εχει διοριστει για να σωσει τον κόσμο. Ειναι ολα θεματα επιλογών και γι'αυτο φυσικα υπάρχουν οι απόψεις και οι ιδεολογιες, αυτο σημαινει ελευθερια. Για να σου δωσω ενα παράδειγμα, το ιδιο μπορω να πω εγω σε καποιον για τα μπουζούκια που για μενα ειναι αχρηστα και παρακμιακα, και θελω να τον σωσω να τον φέρω στον κόσμο της καλης μουσικής. Για κάποιον αλλο που ειναι ισως ενας τρόπος εκτόνωσης κι οχι ιδεολογία ή τιποτε περισσότερο, δεν θελει, θα αντιδράσει.. Με λογική, μετριοπάθεια και επιχειρήματα ολα γίνονται πιο ευκολα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ειναι κανεις ειναι "θυμα" που χρειαζεται προστασια και κανεις απο την αλλη δεν εχει διοριστει για να σωσει τον κόσμο.

Πώς δεν είναι θύμα κάποιος που λόγω άγνοιας του προσφέρουν ότι θέλουν?

Πώς δεν είναι θύμα κάθε φουκαριάρης που όταν πάει να αγοράσει η/υ του προσθέτουν 100 ευρώ για το λειτουργικό χωρίς να τον ρωτήσουν?Για ποιά επιλογή λές?

Σωστή ενημέρωση απο τα μαγαζιά δεν υπάρχει το ξέρουμε καλά νομίζω...

Απο που και ως που δεν θεωρείς καλό να δώσεις ένα ερέθισμα στους χρήστες που δεν έχουν ιδέα ότι υπάρχει κάτι άλλο εκτός απο windows?Απο που θα το μάθουν?

Ο μόνος τρόπος για ένα μη εμπορικό προϊόν να διαδωθεί είναι η εξάπλωση του απο το ίδιο του το κοινό.Δεν υπάρχει άλλος τρόπος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...