Προς το περιεχόμενο

linux 32 ή 64 σε 64αρι pc (+,-)


BonJovi1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ε υπάρχουν κάποια πλεονεκτήματα και κάποια μειονεκτήματα, εσύ θα αποφασίσεις.

 

Τα δύο σημαντικά κριτήρια είναι όπως είπα το αν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις στις συγκεκριμένες εφαρμογές που αξιοποιούν τα 64bit και το αν σε ενδιαφέρουν binary, compiled μόνο για x86, εφαρμογές (μέχρι πρόσφατα το Flash ήταν μια τέτοια, τώρα δε μπορώ να σκεφτώ άλλη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να μου πεις...να μου δειξεις καποια λιστα με 64 βιτ εφαρμογες που τρεχουν <<καλυτερα>>??

εγω ασχολουμαι με auditions ,fr loops κτλ...υπαρχουν(σε λινουξ τα αντιστοιχα εννοω!!!)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε γελάσω, δεν ασχολούμαι με εφαρμογές ήχου (τέτοιες δεν είναι αυτά που λες; ), αλλά πιστεύω όλο και κάτι θα υπάρχει.

 

Λίστα με εφαρμογές που τρέχουν πιο γρήγορα στα 64bit δεν υπάρχει, όμως η κωδικοποίηση ήχου (και γενικά κάθε συμπίεση/κωδικοποίηση/κρυπτογράφηση) είναι διαδικασίες που κατά κανόνα επωφελούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πρόβλημα στο να τρέξεις 32 bit εφαρμογές. To πρόβλημα με το flash είναι ότι είναι 32 bit plugin οπότε και δεν μπορούσε να τρέξει σε 64 bit browser. Οι λύσεις ήταν το nspluginwrapper ή εναλλακτικά εγκαταστούσες 32bit browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από εμένα. Θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να μάθω εάν το σύστημα μου υποστηρίζει 64 bit λειτουργικό. Έχω έναν επεξεργαστή Pentium 4 3.20GHz. το επόμενο μου ερώτημα είναι τι Linux να διαλέξω. Είμαι άσχετος παντελώς από Linux και την τελευταία φορά που τα δοκίμασα είχα πρόβλημα με την κάρτα ήχου και δεν μπορούσα να εγκαταστήσω και τον driver της κάρτας γραφικών. Δεν θυμάμαι τι έκδοση είχα δοκιμάσει και επειδή έχω ακούσει τόσα πολλά για τα ubuntu είπα να πειραματιστώ πάλι. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα αυτην την φορα καντο πιο οργανωμενα βγαλε το hardware σου στο google να δης τι γινεται και καψε διαφορα iso απο διανομες να τις δοκιμασης ενω συγχρονως ριξε κανα διαβασματακι η ubuntu και η sidux εχουν ελληνικα fora και υπαρχουν και οι Hamsters .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω σκεφτεί αυτά που είπες. Γι αυτό είπα να ρωτήσω πρώρα στο φόρουμ. Είδη έχω κατεβάσει διάφορες διανομές ubuntu και fedora και λέω να κατεβάσω και mandriva. Εδώ και δυο μέρες διαβάζω διαβάζω διαβάζω αλλά έχω μπερδευτεί περισσότερο αντί να τα ξεμπλέξω και να καταλάβω τι είναι το καθένα ποιο θα μου ταίριαζε και γιατί. Τέτοιο διάβασμα ούτε στο σχολείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα εχεις κατεβασει την 8.10 32bit καψε το iso σε ενα δισκακι ρυθμισε boot options βαλε πρωτα το drive και ξεκινα επελεξε δοκιμη εαν πανε ολα καλα οκ ετσι δοκιμαζεις τις διανομες ειναι απλα λιγο πιο αργες ως live cd ψαξε οσες σε ενδιαφερουν αν συνδεεσαι αν βλεπουν το hardware σου κτλ και καποια στιγμη οταν εισαι ετοιμος κανεις εγκατασταση δεν ξερω αν εισαι 64 bit αλλα αν τρεξει 64 τοτε ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο βασικό είναι ότι ένα 64bit λειτουργικό μπορεί να διαχηριστεί πολύ μεγαλύτερους αριθμούς από ότι ένα 32bit. Αυτό σημαίνει και διαχήριση μεγαλύτερης μνήμης(RAM). Εκτός αυτού μπορεί να είναι και λίγο πιο γρήγορο σε σχέση με το 32bit όταν τρέχουν και τα 2 σε 64bit επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτήν την απορία την έχω και εγώ Chemical. απ ότι έχω καταλάβει πρέπει να είναι αρκετά ποιο γρηγορώ το σύστημά σου με ένα 64 βιτ λειτουργικό αλλά για να μήν λέω μακακίες καλύτερα να απαντήσει κάποιος σχετικός και όχι εγώ ο άσχετος.

Απατνίθηκε την ώρα που έγραφα το μνμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε όπως είπα σου επιτρέπει την διαχείρηση "τρομακτικά" μεγαλύτερης μνήμης οπότε αναλόγος τι θες να κάνεις. Αν πχ θες να κάνεις απλές μικρές διεργασίες τότε είναι το ίδιο, αν όμως θες να το γονατίσεις κάτω τότε το 64 υπερτερεί αφού μπορεί να διαχειριστεί πολύ περισσότερα από 8GB RAM ενώ το 32 μόλις 3GB περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...