Προς το περιεχόμενο

Scanner για γενική χρήση????


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω Scanner γενικής χρήσης, με καλή ποιότητα, και δεν μας χαλάει και η ταχύτητα βέβαια... (ο χρόνος είναι χρήμα άλλωστε!)

Θα σκανάρει φωτο και έγγραφα κυρίως..

Θα χρησιμοποιηθει λίγο και για δουλειά. Σάρωση business cards, διαφημιστικών, οχι τρελά πράγματα πάντως...

 

Κοιτάω σε κάτι τέτοιο ... HP SCANJET G3110 L2698A 88.00 €

Είναι πιο βολικό πιστεύετε να ανοίγει στο πλάι όπως αυτός? Έτσι μου φαίνεται, αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοιου τύπου..

 

Πείτε προτάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για γενικη χρηση ειναι καλος περιπου ιδια πραγματα ειναι και αυτο http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1207016&catalog=23&category=69978146&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE78648BEA519355293AD8688BA835CBDF7E353682E8EDBF561F038F8469EFB010625621F6E8C245FA7185B7B602B5B5297FD62A1AC43141189791EA8B3D5E897ACACB49462DCF69E1A2C54D70C26D9F6391EE43ED2348B6C64402529A3BC47DAB524DC0E287C57CA70EAA43FD9B7B137C0BE90CFAC4E01CB4

εχει καλο λογισμικο και ποιοτητα scan

το πως ανοιγει εχει να κανει τον χωρο που θα το βαλεις για μενα ειναι βολικο το πλαινο ειχα αυτοhttp://www.epson.gr/internetLive/dctm/content/GR/el_GR/products/scanners/EIS-Product-Model-V300-GR.inter.jsp και εμεινα πολυ ευχαριστημενος τα ιδια χαρακτηριστικα με δυνατοτητα ομως scan φιλμ και slides με καλη ποιοτητα αν σου χρειαζεται και για φιλμ στο συστηνω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα και αυτο

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1186868

 

Φοβερος εκτυπωτης, φοβερο σκανερ και ειναι και φωτοαντιγραφικο, εμενα με εχει βολεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Epson ξέρω οτι είναι καλοι σε ποιότητα, αλλα την φοβαμαι σαν εταιρεια.. Λιγα προιοντα βγαζει και μου εχει μεινει η εντυπωσα οτι μπορει καποια στιγμη να τα διακοψει ξαφνικα... Ειχα σκανερ της Agfa παλιοτερα και καποια στιγμη τα σταματησε και δεν εβρισκα drivers (ειχα προβληματα και με αυτους που ειχα εγκαταστησει απο την αρχη).

Η HP απο την αλλη ειναι πιο σιγουρη, αν και οι drivers της ειναι ταλαιπωρια γενικα..

καλύτερα Epson λετε???

 

Για πολυμηχανημα δεν το σκέφτομαι, γιατι θα παρω laser printer αργοτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για scanner epson και εκτυπωτες canon για μενα...με μονη διαφορα το 8800f scanner της canon απο τα ακριβα της αλλα καταπληκτικο για τη τιμη του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το VueScan ειχα ακουσει οτι ειναι καλο, αλλα δεν ετυχε να το δοκιμασω..

Παντως δουλεύει και με το HP που ειπα εγω στην αρχη αλλά και με το EPSON V30 που προτεινε ο φιλος ...

Στην δουλεια μου που έχουμε ένα Cannon λεπτο χωρις λαμπα, με USB συνδεση, δεν καταφερα να δω ποιοτητα καλη.. Αν και δεν το εψαξα πολυ γιατι κυριως απσπρομαυρα σαρωνουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το VueScan εχει αρκετες ρυθμισεις εγκαθιστα στα vista scanner που δεν εχουν οδηγους το εχω χρησινοποιησει με 2 scanner στα vista και xp αλλα τα χρωματα ηταν χειροτερα απο αυτα με τους μαμμισιους οδηγους αν θελεις καλη φωτογραφια με μεγεθυνση μεχρι Α4 ισως και λιγο μεγαλυτερη επελεξε καποιο σαν το HP που λες η αλλο με μεγαλυτερες αναλυσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα χρώματα βγήκαν διαφορετικά με το Vuescan σε σχέση με τους οδηγούς της εταιρείας διορθώνεται με ενα απλό κύλισμα ενος slider στο Vuescan και ενα σωστό Calibration στην αρχή. Επιμένω να αγοράσεις εκτυπωτή με υποστήριξη οδηγών απο το Vuescan και με τροφοδοσία USB μιας και δεν εχεις ανάγκη τα ατού των ποιον ακριβών scanners. Όσον αφορά την ποιότητα scanning, 600dpi και ένα 2πλο multipass στο Vuescan αρκεί για όλες τις φωτογραφικές ανάγκες σου και όχι μόνο. Μιλάμε για ΤΟ κορυφαίο πρόγραμμα scanning πλήρως μεταγλωττισμένο στα Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δουλεύει και με το HP που ειπα εγω στην αρχη αλλά και με το EPSON V30 που προτεινε ο φιλος ...

αλλα και γεινκοτερα απ'οτι ειδα υποστηριζει παρα πολλά σκανερς...

 

Γιατι προτείνεις τροφοδοσία USB?

Εκτος απο την ευκολια λογω μη αναγκης τροφοδοτικου, που δεν μας χαλαει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς για τον λόγο που ανέφερες. Ευκολότερη τοποθέτηση/μετακίνηση του scanner, αποφυγή βλαβών τροφοδοτικού, ελεύθερη υποδοχή στο πολυμπριζο, λιγότερα καλώδια. Οι USB LED scanners κάνουν μια χαρά την δουλειά τους μέσω του Vuescan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τα χρώματα βγήκαν διαφορετικά με το Vuescan σε σχέση με τους οδηγούς της εταιρείας διορθώνεται με ενα απλό κύλισμα ενος slider στο Vuescan και ενα σωστό Calibration στην αρχή. Επιμένω να αγοράσεις εκτυπωτή με υποστήριξη οδηγών απο το Vuescan και με τροφοδοσία USB μιας και δεν εχεις ανάγκη τα ατού των ποιον ακριβών scanners. Όσον αφορά την ποιότητα scanning, 600dpi και ένα 2πλο multipass στο Vuescan αρκεί για όλες τις φωτογραφικές ανάγκες σου και όχι μόνο. Μιλάμε για ΤΟ κορυφαίο πρόγραμμα scanning πλήρως μεταγλωττισμένο στα Ελληνικά.

 

για τις δικες απαιτησεις το Vuescan δεν ειναι τιποτα μπροστα στο silverlight με αρκετη παραμετροποιηση δεν εδωσε τα αναμενωμενα αποτελεσματα ακομα και σε συγκριση με τους στανταρ οδηγους ειναι οντως καλο προγραμμα αλλα αν δεν βοηθαει το σκανερ δεν κανει θαυματα και επειδη τρωγοντας ερχεται η ορεξη καλυτερα να επιλεγεις το καλυτερο για τα χρηματα που διαθετεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vagchrist δεν σε πιανω... το silverlight τι σχεση εχει με τα σκανερ?

 

 

-----Προστέθηκε 21/1/2009 στις 04 : 14 : 12-----

 

 

αρχισα να ψηνομαι και για το Πολυμηχάνημα Canon Pixma MP630 Inkjet που προτεινε ο φιλος HellasVagabond.....

Δεν θα με χαλαγε και η εγχρωμη εκτυπωση και απ'οτι βλέπω δεν πρεπει να εχει υψηλο καστος χρησης/αναλωσίμων...

 

Αληθεια η ποιοτητα σαρωσης συγκρινεται με αυτη των 2 dedicated scanner που συζηταμε (HP SCANJET G3110 L2698A και Epson Perfection V30)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τελικά καταλήγω σε αυτό που είπε ο HellasVagabond..

Canon Pixma MP630 Inkjet Πολυμηχάνημα 165,00 €

...

αλλά και αυτό Canon Pixma MP620R Inkjet Πολυμηχάνημα 155,00 € με παρόμοια τιμή είναι λίγο πιο αργό απ΄ότι ειδα σε εκτυπώσεις, αν και σε απλό κείμενο δινει καλύτερη ποιοτητα, λιγο πιο αργό στη σάρωση αλλα με ίδια ποιοτητα (αν και μικρότερη η αναλυση) και έχει κάρτα δικτύου, ενσύρματη και ασύρματη..!

Επειδή έχω 1 PC και 2 laptop στο σπίτι, καθώς και ασύρματο ρουτερ (το οποιο έχει και USB host για printer εκτος των άλλων - ασχετο αυτο!) μήπως θα ήταν καλύτερη αγορά????

 

Δείτε τα και στο e-shop που η τιμή ειναι ίδια...

 

Ποιο να προτιμήσω απο τα 2 λέτε?????????????????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ειναι απιστευτοι εκει στο e-shop...

Μεχρι χτες τα 2 πολυμηχανηματα που αναφερω απο πανω, ειχαν 150 και 148 αντιστοιχα....

Σημερα πηγαν στα 169 και 159, όσο ακριβώς τα εχει και το Πλαισιο..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...