Προς το περιεχόμενο

Πώς να λειτουργήσει το modem μου με linux


ans_mc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας πρώτα από όλλα θέλω να σας ευχαριστήσω γειά τισ απαντήσεις σας στο προηγούμενο μου θέμα΄΄ο λόγος που δέν βάζω linux΄΄.Τώρα θα ήθελα πάλι την βοηθειά σας.Το modem μου είναι το κλασικό που δίνει η forthnet η ακριβήσ μάρκα του είναι d-link dsl-2640b επίσης κάπου πάνω αριστερά γράφει wireless adsl router.Το modem που προανέφερα είναι εξωτερικό΄.Μήπως ξέρει κανείς πώ μπορώ να το κάνω να δουλεύει με τα linux;.Τέλος να διευκρηνίσω οτι η έκδοση που έχω είναι η fedora 10 και τα kubunu 8.Ενοείτε βέβεα οτι ένα απο τα δύο θα βάλω αν κάποιος μου βρεί μια λύση ώς ειδικότερος στο προβλημά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το *buntu ξερω οτι υπαρχει το UbuDSL που κανει αυτοματα τα settings. Εδω λεει οτι υποστηριζει και Forthnet

 

Δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο και στη Fedora. Ανεκαθεν ειχα ethernet router. Γιατι δεν συνδεεις το Dlink με ethernet? Και πιο αξιοπιστο ειναι και δεν θα χρειαζεται drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να συνδέεται καν με usb το d-link. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος.

Οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις ans_mc είναι να ρυθμίσεις το δίκτυο. Λογικά αν είναι ενεργοποιημένο το dhcp στο router και ρυθμισμένη η κάρτα δικτύου να παίρνει από dhcp ip κτλ, με το που θα συνδέσεις το καλώδιο θα έχεις και ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγγνώμη αν έκανα λάθος το μοντέλο αλλά το dsl-2640b από ότι διαβάζω

στην ιστοσελίδα της D-Link είναι ασύρματο modem-router με 4άρι ethernet switch

The D-Link ADSL2/2+ Modem with Wireless Router (DSL-2640B) is a 3-in-1 device that

combines the function of a high-speed DSL modem, wireless G access point, and

4-port Ethernet router

 

Οπότε όλο το θέμα της σύνδεσης PPPoX,NAT,Firewall κτλ το αναλαμβάνει το ίδιο

το dlink. Για να δουλέψει σε οποιοδήποτε λειτουργικό σύνδεσε το με ένα καλώδιο

στην κάρτα δικτύου του pc σου και θα πάρει αυτόματα διεύθυνση με DHCP και όλα

θα λειτουργούν χωρίς να χρειαστεί να κάνεις οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...