Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με GRUB


becausE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διέγραψα καταλάθος το partition του Mandriva 2009 αφήνοντας μόνο των windows ε λέω δεν χάσαμε και τίποτα τα ξαναπερνάω μετά τώρα όμως δεν μπορεί να φορτώσει το GRUB και δεν μπορώ να bootaro ούτε windows έχω πολύτιμα αρχεία (τα οποία προφανώς δεν έχω κάνει backup (ο μ@λ@κ@ς)) μπορώ να σώσω το laptop (και τα αρχεία) χωρίς format?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα αν εχεις κανει μονο αυτα που λες, το μονο που χρειαζεσαι ειναι να ξαναβαλεις το grub.

 

α) μπες πρωτα μονο windows (θα το προτεινα σαν διαδικασια, βαλε το cd των windows και αντι να ξεκινησεις εγκατασταση, πατα F3 για να σου βγαλει dos εκει θα γραψεις

 

fixmbr και ναι σε αυτο που θα σε ρωτησει.

 

β) μετα απλα κανε ξανα εγκαταστασει linux και ολα κανονικα οπως και ειχες κανει την προηγουμενη φορα.

 

ΥΣ: λογικα θα πρεπει ομως να εχεις απο το cd mandriva επιλογη να βαλεις μονο grub, προσωπικα τρεχω archlinux που μου δινει την επιλογη αυτη..

 

πιστευω ετσι οπως σου προτεινα δε θα δυσκολευτεις...καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με το super grub disk. Θα το βρεις μέσω google.

 

 

Προφανώς δεν φταίει κανένα mandriva όταν:

α) κάνουμε αλλαγές στους δίσκους χωρίς να παίρνουμε backup

β) χάνουμε τα cd εγκατάστασης

γ) χρησιμοποιούμε εργαλεία των οποίων δε διαβάζουμε το f. manual

 

 

Στην τελική μπορείς πάντα να σώσεις τα αρχεία σου μ' οποιοδήποτε live cd, του mandriva συμπεριλαμβανομένου. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην τα κάνω χειρότερα δεν μου λες και τι κάνω με το super grub disk;

 

Και δεν είπα σε καμία περίπτωση πως φταίει το Mandriva απλά μου άφησε τραύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καις σε cd σαν εικονικό αρχείο και μπουτάρεις από αυτό. Τις δυνατότητές του τις βλέπεις και εδώ: http://www.supergrubdisk.org/wiki/SuperGrubDiskDocumentation

 

Η συνέχεια επί της οθόνης (σου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορείς να σβήσεις τα partition που δημιούργησε το mandriva και να τα ενσωματώσεις στο ntfs partition των windows. Η διαδικασία αυτή γίνεται με οποιοδήποτε partition manager (προτείνω gparted live cd)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μά αυτό έκανα και τώρα βγάζει πρόβλημα το GRUB

 

οταν εγκατεστησες linux επειδη ο bootloader των windows πασχει απο αυτισμο βρισκει μονο την διευθυνση των windows αντικατασταθηκε απο τον GRUB ο οποιος μπορει να φορτωσει και τα δυο λειτουργικα

εσυ εσβησες τον GRUB τον οποιο ομως μπορεις να επιδιορθωσεις οπως σου προταθηκε πριν

για να εχεις bootloader μαλλον θα χρειαστει να κανεις καινουργια εγκατασταση των windows (αυτισμος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....γιατι το κουραζεις το θεμα...αφου η λυση ειναι σοβαρα απλη..

 

καταρχην υποθετω οτι αφου μπορεις και γραφεις εδω εχεις ενα 2ο υπολογιστη (οτι ειναι αυτος), οποτε απο αυτον μπες online βρες μια copy των παραθυριων και καψτην σε ενα cd. τρεξτην οπως σου ειπα και εχεις μπει windows.

 

F3.....fixmbr.....reboot....Windows!!

 

μετα αν θες να κανεις delete και ενσωματωση του partition του mandriva στα παραθυρια βρες το partition magic 8 μεσα για windows.. βαλτο..τρεξτο αποφασισε τι θες να κανεις και εισαι ετοιμος....

 

KISS = keep it simple stupid...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δοκίμασα αλλά δεν με βάζει στο DOS

 

? εισαι σιγουρος οτι πατας F3? μηπως πρεπει να ενεργοποιησεις τα F keys?

μηπως στο εχει σαν επιλογη για διορθωση...αν ναι επελεξε αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...