Προς το περιεχόμενο

GNOME για Windows


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει καποιο port; Το αναζητω απεγνωσμενα! Εχω βρει μονο το 1.4 και αυτο μεσω Cygwin. Δεν υπαρχει κατι native οπως με το KDE4?

Κατι που να μοιαζει με το GNOME Desktop τουλαχιστον;

(Για να μην παρεξηγηθω: Δεν administrατω Windows machines για 'μενα, αλλα για τη φουκαριαρα τη μανα μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το αντεχω το DE των Windows. Αφου μπορεσαν να βαλουν το KDE στα Παραθυρα, γιατι να μη βαλω και εγω το GNOME με το οποιο ειμαι και πιο εξικοιωμενος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το αντεχω το DE των Windows. Αφου μπορεσαν να βαλουν το KDE στα Παραθυρα, γιατι να μη βαλω και εγω το GNOME με το οποιο ειμαι και πιο εξικοιωμενος;

 

α,εννοεις τα WIndows 7.ok πασο τοτε

 

 

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδμίν:

 

Αν και είμαι βέβαιος ότι η εμπειρία που θα έχεις δε θα είναι αυτή που περιμένεις, η εφικτότερη λύση είναι η χρήση cygwin για POSIX implementation και η εγκατάσταση του GNOME από το Cygwin Ports.

 

Από 'κει και έπειτα, αν αντικαταστήσεις πλήρως το desktop shell με GNOME, να ξέρεις ότι μάλλον ότι θα πληγεί η χρηστικότητα των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδμιν θα σου πρότεινα και εγώ να αποφύγεις το cygwin.

 

Αν θές απλά να δώσεις στα xp ένα ύφος περισσότερο gnomish, και δε σε ενδιαφέρει posix implementation, βασικά έχεις 4 λύσεις:

 

1. Αντικαθιστας το shell των windows και παιζεις με διάφορα θέματα του νέου shell replacement. Για το sharpE έχω διαβάσει καλά λόγια αν και εγώ κλείνω προς το litestep.

 

2. Πατσάρεις το uxtheme.dll (κατεβασε το neowin multipatcher από εδώ http://www.llbbl.com/2005/12/22/customize-windows-xp-with-themes/). Βρίσκεις το κατάλληλο θέμα.....πχ από deviantart.com (sίγουρα θα βρεις μεταξύ άλλων το human που προσπαθεί να μιμηθεί ubuntu). Aλλάζεις τα εικονίδια προς gnome me to tango patcher ( Tango Patcher 2600 8.06). Αν θες μετά χρησιμοποιείς προγράμματα όπως το stylerxp, (τα βρίσκεις στα γνωστά σαιτ του θείου :-D) για μεγαλύτερες επεμβάσεις.

 

3. κατεβάζεις το windowblinds (επίσης από τα ίδια μέρη) και βρίσκεις το κατάλληλο θέμα.

 

4. βάζεις κάτι όπως το http://fedora-transformation-pack.softonic.com/.

 

Τώρα... η πρώτη ύση μπορεί να εμφανίσει προβληματα καθώς o explorer (το shell twn Windows δε λειτουργεί πια....) Εγώ χρησιμοποιούσα για χρόναι litestep με θέματα είτε kde είτε το obsidian. To μόνο πρόβλημα που κατά καιρούς είχα ήταν μερικά κρασσαρίσματα στο shell. Οι επιδόσεις είναι οι ίδιες.

Η τρίτη λύση επιτυγχανει τα περισσότερ αμε τον πιο ευκολο τρόπο αλλά.... το πρόγραμμα ειναι εμπορικό και τρέχει επιπλέον που σημαινει μια μικρή επιβάρυνση τω επιδόσεων. ΜΑκρια από την τέταρτη λύση καθως όλα τα tranformation packs αντικαθιστούν αρχέια συστήματος..,,,,

Η δευτερη λύση ειναι για μένα η καλύτερη.

 

ΚΑι εγώ απεχθάνομαι τα windows σε βαθμό που δε θέλω να ξέρω ότι τα χρησιμοποιώ, τις σπάνιες πλεον φορές που πρέπει. έχω χρησιμοποιήσει τη δεύτερη μέθοδο και έχω κάνει το σύστημα να μιμείται στο περίπου την εμφάνιση των macos x. Θα ανεβάσω σε λιγάκι screenshot...

 

j1jjzfn8qprarv185qe7_thumb.jpg

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...