Προς το περιεχόμενο

Έκδοση LINUX (ή άλλης διανομής) και Ανοικτό Λογισμικό Για Φροντιστήριο Ξένων Γλωσσών


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω είναι πολύ εύκολο μ' ένα "να περάσετε απ' το γραφείο μου κάποια στιγμούλα αργότερα" να τις κάνεις όχι μόνο να χρησιμοποιήσουν Linux, μη σου πω και να μεταγλωτίσσουν κι οι ίδιες το OO.org. Από πότε κάνει κουμάντο ο εργαζόμενος στις προμήθειες και τον προϋπολογισμό της επιχείρησης που δουλεύει;

 

Η αγορά γεμάτη ανέργους είναι - θα βρεις αντικαταστάτριες. Ίσως να φαντάζει κάπως σκληρό και "λάθος" αυτό που γράφω, μα δεν είναι έτσι.

 

Δε νομίζω το συμβόλαιό τους να αναφέρει πουθενά αποκλειστική χρήση M$ Windows.

 

Υ.Γ.: ...νομίζω είμαστε λίγο κακομαθημένος σα λαός; Βάση όσων διαβάζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόταση μου είναι να δοκιμάσετε, σε έναν υπολογιστή(dual boot) με Linux Mint.

 

Μετά την εγκατάσταση του κυρίως συστήματος, εγκαταστήστε και το wine που προσομοιώνει τα windows, και ελέγξτε αν οι εφαρμογές που θέλετε τρέχουν ικανοποιητικά.

 

Φυσικά τα cd δεν θα κάνουν automount, οπότε πρέπει να δείτε τα περιεχόμενα τους και να εκτελέσετε "χειροκίνητα" το αντίστοιχο setup.exe με το wine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μπορεί να μη γνωρίζεις, επέτρεψέ μου να σου πω ότι οι εκπαιδευτικές σειρές του εμπορίου έχουν τα δικά τους Cdrom τα οποία τρέχουν μόνο σε windows. Κάποια από αυτά χρειάζονται εγκατάσταση (κανονικό setup) και άλλα είναι .exe αρχεία (μάλλον java) τα οποία τρέχουν και απο stickaki, όπως και τα quiz που φτιάχνονται με το quiz creator. Δεν μπορεί να βάλει ό,τι να'ναι. Υπάρχουν συγκεκριμένα προγράμματα και αυτός πρέπει να επιλέξει αυτά τα οποία είναι τα καλύτερα από εκπαιδευτικής άποψης. Ακόμα και τα προγράμματα του Έπαφου, νομίζω ΔΕΝ τρέχουν σε Linux.

 

Δε διαφωνώ, ούτε και διαφώνησα πριν. Για όλα αυτά που αναφέρεις λοιπόν, πρέπει να αγοράσει άδειες vista. Νομίζω ότι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. (Το γιατί δεν έχουμε εναλλακτική λύση, αν σε ενδιαφέρει, μπορώ να σε παραπέμψω σε άλλα threads για να το καταλάβεις)

 

Επίσης, να σου πω από προσωπική μου εμπειρία ότι οι δικές μου γραμματείς αρνήθηκαν κατηγορηματικά να χρησιμοποιήσουν linux και όταν περάστηκε δοκιμαστικά σε 2 υπολογιστές, δεν τους ακούμπαγε καμία. Είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να αλλάξεις κάποια πράγματα, όσο άσχημο κι αν είναι αυτό.

 

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ τι κάνει η γραμματέας και τη χάλασε το linux. Έχει πρόβλημα να δουλέψει open office? Έχει πρόβλημα να πάει στο my places αντί στο my documents? Έχει πρόβλημα να ανοίξει τον firefox? Έχει πρόβλημα να βρει την πασιέντζα? Τι στο καλό κάνει μια γραμματέα να μην πλησιάζει ένα linux box?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι πολύ εύκολο μ' ένα "να περάσετε απ' το γραφείο μου κάποια στιγμούλα αργότερα" να τις κάνεις όχι μόνο να χρησιμοποιήσουν Linux, μη σου πω και να μεταγλωτίσσουν κι οι ίδιες το OO.org. Από πότε κάνει κουμάντο ο εργαζόμενος στις προμήθειες και τον προϋπολογισμό της επιχείρησης που δουλεύει;

 

Η αγορά γεμάτη ανέργους είναι - θα βρεις αντικαταστάτριες. Ίσως να φαντάζει κάπως σκληρό και "λάθος" αυτό που γράφω, μα δεν είναι έτσι.

 

Δε νομίζω το συμβόλαιό τους να αναφέρει πουθενά αποκλειστική χρήση M$ Windows.

 

Υ.Γ.: ...νομίζω είμαστε λίγο κακομαθημένος σα λαός; Βάση όσων διαβάζω;

 

Θα βγω λιγο παλι off-topic αλλα αυτο ανηκει στην περιπτωση του οτι ο εργοδοτης προσελαβε λαθος ατομα αν ηθελε να χρησιμοποιησει Linux στη δουλεια του και ηταν απο την αρχη στις προθεσεις του. Το λαθος δεν ειναι του εργαζομενου σε αυτην την περιπτωση και η ευθυνη του περιοριζεται μονο στην απροθυμια

 

On topic τωρα αν και ο ιδιος ο φιλος σου δεν εχει ιδεα απο linux και δεν προσλαβει και ατομα που μπορουν να το χειριστουν θα ηταν πληρως ανευθυνη κινηση να τα χρησιμοποιησει σε μια επιχειρηση, ποσο μαλλον οταν καποια πραγματα εχουν φτιαχτει για windows (πειραματισμοι με wine παλι νομιζω οτι δεν ειναι και ο,τι πιο υπευθυνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι .exe αρχεία (μάλλον java)

Αν ειναι οντως Java, μπορουν να παιξουν στο Linux native*, χωρις Wine.

 

*Ενταξει, η Java πουθενα δεν ειναι native αν παμε σε επιπεδο JVM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι πολύ εύκολο μ' ένα "να περάσετε απ' το γραφείο μου κάποια στιγμούλα αργότερα" να τις κάνεις όχι μόνο να χρησιμοποιήσουν Linux, μη σου πω και να μεταγλωτίσσουν κι οι ίδιες το OO.org.

 

respekt.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα διάβασα στο αρχικό μήνυμα αυτό που ζητάς πιστέυω πω είναι εφικτό κατά ένα 90%:

 

1: για να επικοινωνούν οι υπολογιστές μεταξύ τους αρκεί να έχουν κάποια κάρτα δικτύου (αύρματη ή ενσύρματη)

2: για εφαρμογές γραφείου θα χρησιμοποιήσεται το Open Office

3: από ότι μπόρεσα να καταλάβω για το quiz creator της wondershare, στην ουσία πρόκειται για flash αρχεία για τα αποία δεν χρειάζεται παρά ένας web browser(firefox, που συνήθως είναι προεγκατεστημένος)

4: το Nuance δεν παίζει ούτε με wine γιατί θέλει Microsoft .NET Framework. για δημηουργία PDF και PDF Fillable Forms θα πρέπει να το ψάξετε λίγο. μπορεί και το Open Office να έχει κάποιο plug-in, υπάρχει και το Scribus

5:και για να μην ξενίζει το περιβάλλον του linux μπόρεις να χρησιμοποιήσεις ένα look and feel που είναι σχεδόν ιδιο μα Vista

 

Όσον αφορά το πια διανομή linux, σου προτείνω μία αρκετά user friendly, όπως Ubuntu ή SUSE.

 

Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγω λιγο παλι off-topic αλλα αυτο ανηκει στην περιπτωση του οτι ο εργοδοτης προσελαβε λαθος ατομα αν ηθελε να χρησιμοποιησει Linux στη δουλεια του και ηταν απο την αρχη στις προθεσεις του. Το λαθος δεν ειναι του εργαζομενου σε αυτην την περιπτωση και η ευθυνη του περιοριζεται μονο στην απροθυμια

Πραγματικά πώς το εξηγείς αυτο....

Τι σημαίνει ότι προσέλαβε άτομα που δεν ξέρουν linux??

Όταν απο μία γραμματέα ζητάς να έχει γνώσεις υπολογιστών,προφανώς εννοείς αν ξέρει να γράφει μερικά έγγραφα,να τα εκυπώνει κτλ Τι σημασία έχει αν αυτό είναι σε linux σε windows ή σε macintosh?Δεν μπορεί τον firefox θέλει μονο ie,δέν μπορεί τα openoffice?

Η γραμματέας δεν θα κάθετε να προγρμματίζει...έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πώς το εξηγείς αυτο....

Τι σημαίνει ότι προσέλαβε άτομα που δεν ξέρουν linux??

Όταν απο μία γραμματέα ζητάς να έχει γνώσεις υπολογιστών,προφανώς εννοείς αν ξέρει να γράφει μερικά έγγραφα,να τα εκυπώνει κτλ Τι σημασία έχει αν αυτό είναι σε linux σε windows ή σε macintosh?Δεν μπορεί τον firefox θέλει μονο ie,δέν μπορεί τα openoffice?

Η γραμματέας δεν θα κάθετε να προγρμματίζει...έλεος!

 

η ευθυνη του εργαζομενου ειναι στην απροθυμια. Απο εκει και περα προφανως προσελαβε το λαθος ατομο σε αυτην την περιπτωση. Ηθελε γραμματεα που να μπορουσε να χειριστει αλλο λειτουργικο συστημα απο αυτο των windows? Προσελαβε μετα απο συνεντευξη προφανως ατομο που δεν μπορουσε ή δεν ηθελε? Το συμπερασμα ειναι οτι προσελαβε λαθος ανθρωπο, αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο εργοδοτης εχει την ευθυνη της λαθος επιλογης, και ναι απο εκει και περα αν ο εργαζομενος θελει να κρατησει τη δουλεια του θα πρεπει να ειναι προθυμος να μαθει κατι καινουριο

 

Αλλα μην το κουρασουμε ετσι κι αλλιως ειναι off topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι δημιουργείς ένα περιβάλλον που να μοιάζει λίγο με windows.

Firefox OK

 

Open office ok(αν και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου)

 

Να δείς γέλιο που θα πέσει όταν θα ψάχνει να βρεί τον msn messenger!!:-D:-D:-D:-D

 

Για να μην βγαίνουμε λοιπόν εκτός θέματος.

Το Open suse που δοκίμασα σε διάφορους συνεργάτες τους φάνηκε πιο βολικό.

Έτσι όπως ήταν χωρίς αλλαγές στην εμφάνιση desktop.

 

Το edubuntu το πρότεινε κανείς?

http://edubuntu.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι πολύ εύκολο μ' ένα "να περάσετε απ' το γραφείο μου κάποια στιγμούλα αργότερα" να τις κάνεις όχι μόνο να χρησιμοποιήσουν Linux, μη σου πω και να μεταγλωτίσσουν κι οι ίδιες το OO.org. Από πότε κάνει κουμάντο ο εργαζόμενος στις προμήθειες και τον προϋπολογισμό της επιχείρησης που δουλεύει;

 

Η αγορά γεμάτη ανέργους είναι - θα βρεις αντικαταστάτριες. Ίσως να φαντάζει κάπως σκληρό και "λάθος" αυτό που γράφω, μα δεν είναι έτσι.

 

Δε νομίζω το συμβόλαιό τους να αναφέρει πουθενά αποκλειστική χρήση M$ Windows.

 

Υ.Γ.: ...νομίζω είμαστε λίγο κακομαθημένος σα λαός; Βάση όσων διαβάζω;

 

Εγώ μαζί σου είμαι φίλε. Κοίτα, όμως, πώς έχουν τα πράγματα. Όταν πληρώνουμε για να πάρουμε το ECDL και το ζητάμε ως απαραίτητη προϋπόθεση μαζί με το Proficiency, εννοείται ότι ξέρουμε ότι αυτοί που θα προσλάβουμε θα είναι εκπαιδευμένοι στο χειρισμό υπολογιστή με Windows. Όταν πλέον τα περισσότερα έγγραφα και spreadsheets που λαμβάνουμε είναι στο format του Office 2007 (ω ναι, συμβαίνει κι αυτό), τι να τις βάλω να κάνουν; Τα ανοίγει μεν το Openoffice, αλλά το πώς εμφανίζονται είναι άλλο θέμα.

 

Εγώ αξιολογώ τους υπαλλήλους και τους συναδέλφους και τα όσα προσφέρουν. Το θεωρώ πολύ φτηνό να απολύσω κόσμο που είναι παραγωγικός, νοιάζεται και αποδίδει, επειδή θέλω ή με συμφέρει να βάλω linux. Και πίστεψέ με, οι γραμματείς δεν ελέγχουν μόνο emails ή γράφουν έγγραφα. Ενημερώνουν βάσεις δεδομένων (αποκλειστικά σε access, στη δική μου περίπτωση), και δουλεύουν προγράμματα του εμπορίου για διαχείρηση πελατών, οφειλών, κλπ, τα οποία προϋποθέτουν την ύπαρξη περιβάλλοντος Windows. Στη δική μου περίπτωση, ο χρόνος εκπαίδευσης του προσωπικού και του εαυτού μου στη χρήση άλλου λειτουργικού ή λογισμικού θα ήταν εξαιρετικά δυσανάλογος σε σχέση με την παραγωγικότητα της επιχείρησης. Δεν είναι υποχρεωμένοι οι υπάλληλοι να ξέρουν Linux. Η γνώση των windows όμως, είναι. Έτσι απλά, γιατί έτσι επιβάλλει η αγορά, δυστυχώς ή ευτυχώς.

 

Αλλά να μην ξεφεύγω, γιατί εδώ προσπαθούμε να βοηθήσουμε το φίλο μου και σας ευχαριστώ για τα posts σας.

 

Προχτές που έγραψα τον ανιψιό μου σε σχολή για να πάρει το ECDL, ήταν η πρώτη φορά που με ενημέρωσαν ότι υπάρχουν και ενότητες για το Openoffice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...