Προς το περιεχόμενο

Για "δικτυάδες" μόνο...


gdp77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν επειδή τα δίκτυα δεν είναι τα λημέρια μου, θέλω βοήθεια στο εξής:

 

Στη δουλειά υπάρχει ένα μεγάλο δίκτυο υπολογιστών που βλέπει internet μέσω proxy server. Οι ρυθμίσεις ενός client υπολογιστή είναι:

 

91790097bh1.jpg

w399.png

 

61117115fy5.jpg

w432.png

 

64682660lh0.jpg

w431.png

 

93134892nv1.jpg

w430.png

 

 

 

Στο ίδιο μηχάνημα, έστησα ubuntu και περνάω τα settings :

 

44121667ed8.jpg

w392.png

 

 

Βλέπει δίκτυο κανονικά, αλλά ΟΧΙ σύνδεση με το internet... Η μόνη ρύθμιση που δεν περνάω είναι η καρτέλα "wins" των windows. Μήπως πρέπει να κάνω κλικ στο "routes..." και να ρυθμίσω κάτι επιπλέον ;

 

74654969au2.jpg

w460.png

 

 

 

Τι μου διαφεύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Βγαζεις οπως ειναι τον network-manager και ολα τα παρελκομενα

>sudo apt-get autoremove network-manager

 

2) Βαζεις samba* γιατι λογικα θα χρειαστει να μοιραστεις αρχεια με τα αλλα pc με windows.

>sudo apt-get install samba

 

3) Φροντιζεις το /etc/network/interfaces να εχει τα παρακατω, μιας και ειναι σταθερη ip

>iface eth0 inet static
address 10.2.22.2
netmask 255.255.0.0
gateway 10.2.0.1

auto eth0

και το /etc/resolv.conf να εχει πανω πανω τη γραμμη

>nameserver 10.2.0.1

Αν δεν σου αρεσει και θες κατι σε gui για αυτη τη δουλεια, βαλε το gnome-network-admin και δωσε τις ιδιες παραμετρους απο τα μενου του.

 

4) Για ανετη διαχειρηση του samba, βαζεις το swat, ωστε να κανεις οτι αλλαγες θες μεσα απο ενα web interface και να μην μπλεκεις με επεξεργασια αρχειων.

 

*Τα WINS, NetBios και αλλες παραμετρους θα τα ορισεις απο τα settings για το samba, μιας και εχουν να κανουν μονο για δικτυωση υπολογιστων windows μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που δεν μπορώ να βάλω samba γιατί όπως αναφέρω δε βλέπω internet από το ubuntu

 

Αυτές τις ρυθμίσεις :

 

iface eth0 inet static

address 10.2.22.2

netmask 255.255.0.0

gateway 10.2.0.1

 

auto eth0

 

nameserver 10.2.0.1

 

τις περνάω και στο network manager όπως βλέπεις. Δε θα παίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το network manager ομως εχει μια βασικη διαφορα.

ΔΕΝ γραφει στα κανονικα αρχεια του συστηματος, αλλα σε δικες του, per-user settings.

 

Ξεχασα να πω οτι μετα την αφαιρεση του network-manager και το editing των αρχειων μετα, θες ενα

>sudo /etc/init.d/networking restart

 

Εκει θα σου βγαλει, αν βγαλει, σφαλματα που θα εχουν να κανουν με τη λαθος ρυθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ jim, εξήγησέ μου σε παρακαλώ γιατί να πετάξω το network manager. Το πρόβλημά μου είναι προφανώς στις ρυθμίσεις. Μέχρι τώρα δε μου λες κάτι που δεν το έχω κάνει από το network manager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι δουλειά τώρα, αλλά νομίζω ότι εκεί γράφει "main".

 

Καλά θυμάμαι, ή σου έδωσα άκυρη πληροφορία;

 

gdp77, έκανες λόγο για proxy. Όμως gateway != proxy.

 

Αν όντως τα μηχανήματα βγαίνουν Internet μέσω proxy και υπάρχει σχετική ρύθμιση γι' αυτόν στα Win, αυτή η ρύθμιση θα φαίνεται στο dialog που ανέφερα (ως IP address +port), όχι στα screenshots από TCP/IP settings που ανέβασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως τα μηχανήματα βγαίνουν Internet μέσω proxy και υπάρχει σχετική ρύθμιση γι' αυτόν στα Win, αυτή η ρύθμιση θα φαίνεται στο dialog που ανέφερα (ως IP address +port), όχι στα screenshots από TCP/IP settings που ανέβασες.

 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά, ότι για να παίξει ο firefox (στα win) στις ρυθμίσεις edit ---> preferences -->advanced --> network (tab) -->settings --->manual proxy configuration

 

To πεδίο http proxy είναι "main" και το port 80. To main τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"main" λογικά θα είναι το hostname του proxy PC. Έχεις κάνει την ίδια ρύθμιση και στον Firefox κάτω από Ubuntu και εξακολουθείς να μη βλέπεις Internet; Αν ναι, ίσως δε γίνεται για κάποιο λόγο resolve το hostname "main" στη σωστή IP που έχει ο proxy. Κανονικά, θα πρέπει να τον δηλώσεις στο /etc/hosts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι network-manager:

Ξαναλεω λοιπον

Το network manager ομως εχει μια βασικη διαφορα.

ΔΕΝ γραφει στα κανονικα αρχεια του συστηματος, αλλα σε δικες του, per-user settings.

Για να μην πω για το ιστορικο που εχει ο συγκεκριμενος network-manager v0.7 του ubuntu 8.10 και κανει του κεφαλιου του στο 90% των περιπτωσεων.

 

Επισης, δωσε την ip και το ονομα του main στο /etc/hosts, για να το χρησιμοποιεις και σε αυτο το pc σαν "main" και οχι σαν ip

πχ

>10.2.0.1 main

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάνει την ίδια ρύθμιση και στον Firefox κάτω από Ubuntu και εξακολουθείς να μη βλέπεις Internet;

 

Δυστυχώς ναι.

 

ίσως δε γίνεται για κάποιο λόγο resolve το hostname "main" στη σωστή IP που έχει ο proxy.

 

Το wins μπορεί να έχει σχέση; Υπάρχει τρόπος να βρω το ip του proxy ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ναι.

 

Άρα, μάλλον φταίει το ο,τι δεν έχει δηλωθεί ο proxy στο /etc/hosts. Για να βρεις την IP του: Αν είσαι σε dualboot, μπες Windows, άνοιξε τερματικό και δώσε:

 

>ping main

 

Στο output της ping θα πρέπει να αναγράφεται η IP του proxy.

 

Αν έχεις ξηλώσει εντελώς τα Windows, τσέκαρε μήπως υπάρχει κάποιο άλλο μηχάνημα στο ίδιο LAN με Windows στο οποίο έχεις πρόσβαση (ή μπορείς να αγγαρέψεις ένα συνάδελφο) όπου μπορείς να δώσεις την παραπάνω εντολή. Αλλιώς, θα πρέπει να απευθυνθείς στον αρμόδιο administrator.

 

 

Το wins μπορεί να έχει σχέση;

 

Έγραψε ο jim περί WINS παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα έχω ξηλώσει τα win. Προς το παρόν από live-cd έκανα τις δοκιμές μου.

 

Ωραία. Έστω λοιπόν ότι αύριο κάνω ping main και παίρνω το ip του proxy. Πού περνάω το ip στο ubuntu?

 

 

-----Προστέθηκε 14/1/2009 στις 07 : 51 : 50-----

 

 

Εντάξει το βρήκα : system ---> preferences ---> network proxy...

 

Αν βρω το ip λοιπόν, θεωρητικά αύριο θα μου δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε θα προσθέσεις την παρακάτω γραμμή:

 

>aaa.bbb.ccc.ddd main

 

στο /etc/hosts (όπου aaa.bbb.ccc.ddd η IP του proxy) και θα κρατήσεις το hostname "main" στις ρυθμίσεις proxy του Firefox, είτε δε θα πειράξεις καθόλου το /etc/hosts και θα αντικαταστήσεις το "main" με την IP στις ρυθμίσεις proxy του Firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...