Προς το περιεχόμενο

File-System Debate


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ χρειάστηκε μερικά χρόνια για να καταλάβω ότι δεν έχει νόημα να κουράζω την υπόθεση filesystem. Τα όποια situational πλεονεκτήματα στις επιδόσεις και το space efficiency άλλων filesystem δεν τα θεωρώ πλέον αρκετά σημαντικά για να προτιμήσω οτιδήποτε άλλο από ένα filesystem που δοκιμάζεται στις πιο απάνθρωπες συνθήκες καθημερινά εδώ και χρόνια και είναι το λιγότερο πιθανό να εγκαταλειφθεί (το ext3).

 

Όχι ότι είχα καμία καταστροφική εμπειρία, ακόμη και με το reiser4 που χρησιμοποιούσα για 2 χρόνια. Απλά πλέον έχω συγκεντρώσει αρκετά μηχανήματα και περισσότερους από αρκετούς δίσκους ώστε το τελευταίο που θέλω είναι να χρειαστεί για τον οποιοδήποτε λόγο να κάνω migrate σε άλλο filesystem για τα επόμενα 100 χρόνια :P

 

Ωραίοι οι αριθμοί, αλλά τελικά πόσο συχνά περιμένουμε το filesystem να κάνει κάτι το οποίο να βιαζόμαστε; Ναι, το rsync στο gentoo portage tree μπορεί να γίνεται πολύ πιο γρήγορα με reiserfs, αλλά τελικά ούτως ή άλλως δεν κάθομαι από πάνω να το κοιτάζω μέχρι να τελειώσει, ούτε με εμποδίζει να κάνω κάτι άλλο.

 

Υσ. Σε μεγάλα filesystems το dir_index και ένα μεγαλύτερο journal size βοηθάνε στις επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Despite having published details on technologies like the Google File System, Google has not released the software as open source and shows little interest in selling it. The only way it is available to another enterprise is in embedded form--if you buy a high-end version of the Google Search Appliance, one that is delivered as a rack of servers, you get Google's technology for managing that cluster as part of the package.

Δεν βλέπω να είναι διαθέσιμο -αλλά και να ήταν είναι πολύ εξειδικευμένο, σχεδιασμένο για να αποδίδει καλά στα συγκεκριμένα workloads της μηχανής αναζήτησης και σε μεγάλο scale αποθηκευτικής και επεξεργαστικής ισχύος ολόκληρων clusters, οπότε αμφιβάλλω αν θα είχε την παραμικρή χρησιμότητα για μας τους κοινούς θνητούς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...