Προς το περιεχόμενο

Ο λόγος που δέν βάζω linux


ans_mc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε αλάνια έχω ακούσει τόσα και τόσα για τα linux και σκέφτηκα να τα βάλω και εγώ.Βρήκα πάρα πολλά μειονεκτήματα.Πρώτον δέν είναι συμβατά με προγράμματα γνωστά και χρήσιμα όπωσ nero,powerdvd,microsoft office,msn, και πολλά αλλά.Δεύτερον με το που έβαλα linux δεν λειτουργούσε το modem του υπολογιστή εκεί κατάλαβα πως πρέπει να βάλω drivers και πού να τα βρώ;Τρίτον τα περισσότερρα παιζνίδια δνε παίζουν στα linux.Τέταρτον δεν έχω βρεί κανένα πολυμηχάνημα ή εκτυπωτή που να έχει drivers για linux και εμένα μου είναι απαραίτητος.Πέμπτον δέν έχω βρεί τρόπο στα linux να φτιάξω e-mail.Αν κάποιος απο εσάς ρε αλάνια ξέρει πωσ μπορώ να εξαλείψω αυτά τα προβλήματα ή έστω το πρόβλημα του internet ας μου απαντήσει εδώ η στο e-mail μου [email protected].Nα διευκρινίσω πωσ η έκδοση των linux που έχω ήταν τα ubuntu τα οποία τα έδινε δωρεάν ένα περιόδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

α) Nero For Linux - Αλλιώς διαλέγεις από μια πληθώρα άλλων προγραμάτων που έχει το linux (ενδικτικά Gnome Baker, K3B, ...)

β) PowerDVD - Γιατι δεν βάζεις VLC? Παίζει μια χαρά νομίζω τα DVD καθώς και πολλά αρχεία video

γ) Office - Μπορείς να βάλεις το OpenOffice. Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις το M$ Office με το Crossover, το οποίο είναι ενα (όχι free) πρόγραμμα για να τρέχεις προγράματα των παραθύρων σε linux (CrossOver Linux allows you to install many popular Windows productivity applications, plugins and games in Linux, without needing a Microsoft Operating System license. CrossOver includes an easy to use, single click interface, which makes installing a Windows application simple and fast. Once installed, your application integrate seamlessly with your Gnome or KDE environment. Just click and run your application, exactly as you would in Windows, but with the full freedom of Linux. )

δ) MSN - Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα aMSN, emesene, pidgin

ε) Παιχνίδια μπορείς να παίξεις με το Cedega. Δεν τα παίζει όλα δυστυχώς, αλλά από το τίποτα...

ε) Από εκτυπωτές νομίζω οι HP έχουν κάπως υποστήριξη για Linux. Θέλει χάξιμο η υπόθεση.

ζ) Τι εννοείς να φτιάξεις e-mail? Λογαριασμό για να τα διαβάζεις? Μπορείς να βάλεις το Thunderbird

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=217456

2) http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=272993

3) http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=271604

 

Η μόνη προϋπόθεση για linux είναι η διάθεση του χρήστη να το μάθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα μας κανεις?

Πρώτον δέν είναι συμβατά με προγράμματα γνωστά και χρήσιμα όπωσ nero,powerdvd,microsoft office,msn, και πολλά αλλά

Τον ορο "binary incompatible" τον εχεις ακουσει? Ειναι φυση αδυνατο να τρεξεις .exe, WINDOWS executables δηλαδη, σε LINUX γιατι αυτο που υπαρχει "κατω απο το καπο" και θα αναλαβει την εκτελεση ενος executable ειναι εντελως διαφορετικο.

Για τα προγραμματα που λες υπαρχουν τα αντιστοιχα opensource τους που σε μερικες περιπτωσεις ειναι ετη φωτος μπροστα!

Δεύτερον με το που έβαλα linux δεν λειτουργούσε το modem του υπολογιστή εκεί κατάλαβα πως πρέπει να βάλω drivers και πού να τα βρώ;

Εχεις το κλασσικο sagem adsl modem που δινει ο ΟΤΕ? Αν ναι, τοτε οι drivers για αυτο ειναι οι ueagle. Στο linux δεν σε ενδιαφερει το ιδιο το hardware, αλλα το τσιπακι που εχει πανω του το hardware.

Τρίτον τα περισσότερρα παιζνίδια δνε παίζουν στα linux

Λογικο αποτελεσμα οσων ειπα παραπανω στην 1η απαντηση. Παιχνιδια native για linux υπαρχουν, υπαρχει και το wine για οσα δεν ειναι native, απλα επειδη δεν υπαρχουν παιχνιδια επιπεδου PES και Crysis, δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν καν.

Τέταρτον δεν έχω βρεί κανένα πολυμηχάνημα ή εκτυπωτή που να έχει drivers για linux και εμένα μου είναι απαραίτητος

Οτι εχει να κανει με εκτυπωσεις στο linux το αναλαμβανει το cups, και εχει drivers για ενα μεγαλο κομματι εκτυπωτων. Και αν δεν τους εχει, τοτε τους εχει το gutenprint και το hplip, αναλογα με τον εκτυπωτη που εχεις. Για το σκαναρισμα υπαρχει το sane και τα frontends του.

Πέμπτον δέν έχω βρεί τρόπο στα linux να φτιάξω e-mail

Στα windows πως φτιαχνεις ενα email? Απο το "προτιμηστε το δικο μας e-mail service" outlook που κανει (δημιουργει) μονο email στη hotmail? Ε τοτε κατι αναλογο δεν προκειται να βρεις στο linux γιατι το linux (καμια διανομη) δεν εχει συμβαση με καποια εταιρια παροχης email.

 

Αυτα. Ριξε μια ματια και εδω

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=207677

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πράγματι, τα προγράμματα αυτά που λες δεν τρέχουν κανονικά επειδή, όπως είπε ο Jim, είναι γραμμένα για άλλο λειτουργικό. Κάποια από αυτά μπορούν να τρέξουν μέσω του Wine, όμως δεν έχει σημασία. Υπάρχουν άλλα προγράμματα γραμμένα για Linux που προσφέρουν τις ίδιες και περισσότερες λειτουργίες. Είναι θέμα συνήθειας και τι βολεύει τον καθένα.

 

2. Ανάλογα το modem, μπορεί να υπάρχουν ή να μην υπάρχουν drivers, να παίξει αυτόματα ή να θέλει να ασχοληθείς για να το κάνεις να παίξει. Κάποιος που χρησιμοποιεί οτιδήποτε άλλο εκτός από Windows θα πρέπει να είναι προσεκτικός στο τι hardware επιλέγει, δεν είναι αυτονόητο ότι θα υποστηρίζεται. Γενικά για τα περισσότερα υπάρχει driver, για αυτά που δεν υπάρχει είναι κυρίως τα usb gadgets και τα usb modems. Ποιο modem έχεις;

 

3. Πράγματι, σχεδόν όλα τα εμπορικά παιχνίδια που βγαίνουν είναι γραμμένα για Windows. Κάποια παίζουν καλά μέσω του Wine, τα περισσότερα όχι. Όπως έχουν τα πράγματα, αν θέλεις να παίζεις ό,τι βγαίνει θα πρέπει να έχεις Windows. Αν δε σε ενδιαφέρει να παίζεις ό,τι βγαίνει, και στο Linux μπορείς να τρέξεις περισσότερα παιχνίδια από όσα θα προλάβεις να παίξεις ποτέ.

 

4. Υπάρχουν πολλά πολυμηχανήματα και εκτυπωτές που υποστηρίζονται, αλλά μάλλον κοιτάς σε λάθος σημείο. Στις περισσότερες περιπτώσεις ο driver δεν προέρχεται από την κατασκευάστρια εταιρία αλλά από την κοινότητα. Μια πολύ πλήρης λίστα με υποστηριζόμενος εκτυπωτές και πολυμηχανήματα υπάρχει εδώ.

 

5. Τι εννοείς να φτιάξεις e-mail;

 

6. Διάβασε το πρώτο link της υπογραφής μου

 

7. Δε θα ήταν άσχημη ιδέα να διαβάσεις και το δεύτερο

 

8. Συμφιλιώσου με κάποια web search engine όπως το Google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αλάνια έχω ακούσει τόσα και τόσα για τα linux και σκέφτηκα να τα βάλω και εγώ.

 

ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ LINUX προφανως η ιδεα του ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ -FREE λογισμικου δεν σε ενδιαφερει μεινε καταναλωτης mswindows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΌ να βάλεις Linux. Αν δε σου αρέσει ή δε σε εξυπηρετεί διαλέγεις άλλο OS. Απλά πράγματα.

 

Δεύτερον, είναι ΤΟ Linux. Λέμε "τα" Windows γιατί ακούγεται καλύτερα... διάλεξαν τα παιδιά της M$ όνομα σε πληθυντικό, τι να κάνουμε; Αλλά δε θα βάζουμε σε πληθυντικό ότι βρούμε.

 

Έπειτα, στα επιμέρους που αναφέρεις:

 

1. Φυσικά και δεν είναι συμβατό με αυτά τα προγράμματα. Αφού είναι γραμμένα για άλλο λειτουργικό. Υπάρχουν αντίστοιχα που κάνουν ίδια δουλειά. Δεν είναι μειονέκτημα όμως το ότι το Linux δε τρέχει PowerDVD και τα Windows δε τρέχουν Totem. Για κανένα OS. Το καθένα έχει τα δικά του προγράμματα.

 

2. Συμβαίνει με USB modems. Γι αυτό παίρνεις ένα ethernet και καθαρίζεις.

 

3. Same as #1. Είναι γραμμένα με DirectX, βιβλιοθήκη των Windows. Πως να τρέξουν;

 

4. Google "CUPS". Οι πιο πολλοί είναι συμβατοί... μη τρελαθούμε.

 

5. E-mail; Στα Windows πως έφτιαξες; Με τον ίδιο τρόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βαλεις windows 7 οταν βγουν και θα εισαι τελεια.

 

Ναι βάλε το kde 4 που δεν είναι ακριβώς kde4 αλλά θα ήθελε πολύ να γίνει kde 4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΌ να βάλεις Linux. Αν δε σου αρέσει ή δε σε εξυπηρετεί διαλέγεις άλλο OS. Απλά πράγματα.

 

Συμφωνώ. Εξάλλου για τον topic starter είναι φανερό ότι χρειάζεται κάποιο λειτουργικό windows (θέλει games).

Απλά οι περισσότεροι άκουσαν ότι αν θέλεις να γίνεις hax0r και κομπιουτεράς (και να κλέψεις το msn της Μαιρούλας κλπ κλπ) πρέπει να έχεις *nix .

 

 

Θα βαλεις windows 7 οταν βγουν και θα εισαι τελεια.

 

Όταν βγουν. Τώρα; :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βάλε το kde 4 που δεν είναι ακριβώς kde4 αλλά θα ήθελε πολύ να γίνει kde 4...

 

Οχι να βαλει λειτουργικο που πρεπει να μαθει εντολες για να περασει εναν απλο driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον δέν είναι συμβατά με προγράμματα γνωστά και χρήσιμα όπωσ nero,powerdvd,microsoft office,msn, και πολλά αλλά.

Οπως ειπαν και οι υπολοιποι, λογικο ειναι να μην τρεχουν τα exe σε Linux. Ουτε τα προγραμματα του MacOSX τρεχουν σε Windows, ουτε αν σου δωσω ενα Linux executable θα τρεξει σε Windows/MacOSX. Υπαρχει το Wine το οποιο ειναι ενα "στρωμα συμβατοτητας" του API των Windows με αυτου του Linux (με λιγα λογια μεταφραζει τις κλησεις προς το συστημα απο Windows σε Linux) και εχει αρκετα καλη συμβατοτητα.

Για αυτα που ζητας,

Nero -> K3b, Brassero, GNOME Baker

PowerDVD -> MPlayer η καποιο frondend του οπως το SMPlayer, VLC, LinDVD

MS Office -> OpenOffice, GNOME Office, KOffice

Windows Live Messenger -> emesene, Pidgin, aMSN

Αν ψαξεις στο repository της διανομης σου θα βρεις χιλιαδες εφαρμογες.

 

Δεύτερον με το που έβαλα linux δεν λειτουργούσε το modem του υπολογιστή εκεί κατάλαβα πως πρέπει να βάλω drivers και πού να τα βρώ;

Δυστυχως καποιοι κατασκευαστες δεν υποστηριζουν Linux και υπαρχουν καποιες ασυμβατοτητες. Τις πιο πολλες φορες ομως η κοινοτητα του Linux γραφει δικους της drivers για το υλικο. Στη περιπτωση σου υπαρχει το UbuDSL που ειναι πολυ απλο στη χρηση.

 

Τρίτον τα περισσότερρα παιζνίδια δνε παίζουν στα linux.

Τα περισσοτερα παιχνιδια για Windows. Βλεπε 1.

 

Τέταρτον δεν έχω βρεί κανένα πολυμηχάνημα ή εκτυπωτή που να έχει drivers για linux και εμένα μου είναι απαραίτητος.

Σχεδον ολα τα πολυμηχανηματα παιζουν out-of-the-box δεν χριαζεται να εγκαταστησεις εσυ driver. Ειδικα τα Epson και τα HP εχουν επισημη υποστηριξη Linux.

 

Πέμπτον δέν έχω βρεί τρόπο στα linux να φτιάξω e-mail.

???

 

Nα διευκρινίσω πωσ η έκδοση των linux που έχω ήταν τα ubuntu τα οποία τα έδινε δωρεάν ένα περιόδικο.

Ελπιζω να μην ειναι καποια αρχαια εκδοση. Η πιο προσφατη ειναι η 8.10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βάλε το kde 4 που δεν είναι ακριβώς kde4 αλλά θα ήθελε πολύ να γίνει kde 4...

 

Επειδή σε βλέπω το λες και το ξαναλές,το kde4 όταν βγήκε,σου θύμιζε μήπως λίγο τα Vista; :lol:

 

Για τον topic starter τώρα,η καλύτερη επιλογή τουλάχιστον στην αρχή είναι να κάνεις dual boot.Έτσι και με το Linux θα ασχοληθείς και αν χρειαστείς κάτι βιαστικά θα έχεις τη σιγουριά των Windows που ξέρεις.

Με τον καιρό ή θα κάνεις τη μετάβαση σε Linux ολοκληρωτικά ή θα συνεχίσεις dual boot ή θα επανέλθεις στα Windows.

Προγράμματα υπάρχουν σχεδόν για τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) προβλήματα με Rendering στις οθόνες (έχω την 8800 gtx, και είναι σαν να μην έχω καν)

 

2) Πρέπει να είσαι τρελά ευρύπρωκτος για να δει όλο το hardware !!!

 

3) sudo apt get k3b (να φανταστώ κανα δισεκατομμύριο repositories) instead of ένα double click στο installer.exe

 

4) γενικά gnome-terminal, sucks

 

5) 15 χρόνια δουλειά σε υπολογιστή με windows, και με το Linux νιώθεις ότι πρώτη φορά πιάνεις η/υ στα χέρια σου...

 

 

 

Παιδιά, καλό το opensource, καλό το νόμιμο-τζάμπα αλλά ο κόσμος είναι χτισμένος πάνω σε windows, οπότε λίγο χαμηλά την μπάλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...