Προς το περιεχόμενο

MSN protocol και pidgin (libpurple) - Πρόβλημα σύνδεσης


poscaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Σημερα το πρωι συνειδητοποιησα οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω τον msn λογαριασμο μου με το pidgin.

 

Γνωρίζεις κάποιος τι συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου ανοιγει η σελιδα.μπορεις αν την εχεις ακομα ανοιχτη να μας κανεις μια επικολληση;

 

ευχαριστω

 

 

-----Προστέθηκε 12/1/2009 στις 06 : 00 : 31-----

 

 

η απαντηση απο το ubuntu

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/pidgin/+bug/316252

 

και η λυση

above mentioned workaround helps:

1. apt-get install msn-pecan

2. restart pidgin

3. edit account and change from MSN to WLM protocol

4. enable account again

 

 

να σημειωσω οτι με pidgin 2.4.3 στο debian μου ειμαι μια χαρα.το παραπανω πρεπει να ισχυει για πιο καινουριες εκδοσεις.παντως φαινεται να λειτουργει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο την αλλαγη του πρωτοκολλου για το νεο msn εχασα ~50 επαφες! Παρολα αυτα συνδεομαι κανονικα και με pidgin και με emesene.

 

Με ρωτησε το pidgin για οσους δεν ειχα σε καποιο group:

 

"Θελετε να προσθεσετε τον/την ταδε στη λιστα σας?"

 

και απαντησα οχι σε ολους για να μην τους εχω διπλους. Και πανε οσοι δεν ανηκαν σε καποιο group!

 

Το τι μπινελικι ακουσε εκεινη την στιγμη η ms για το msn δεν λεγεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
δεν μου ανοιγει η σελιδα.μπορεις αν την εχεις ακομα ανοιχτη να μας κανεις μια επικολληση;

 

ευχαριστω

 

 

-----Προστέθηκε 12/1/2009 στις 06 : 00 : 31-----

 

 

η απαντηση απο το ubuntu

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/pidgin/+bug/316252

 

και η λυση

above mentioned workaround helps:

1. apt-get install msn-pecan

2. restart pidgin

3. edit account and change from MSN to WLM protocol

4. enable account again

 

 

να σημειωσω οτι με pidgin 2.4.3 στο debian μου ειμαι μια χαρα.το παραπανω πρεπει να ισχυει για πιο καινουριες εκδοσεις.παντως φαινεται να λειτουργει

 

Ωραίος! δούλεψε μια χαρά. Το παθαίνει και σε Windows πάντως. Μήπως υπάρχει εύκαιρη καμιά λύση και για εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το msn-pecan υπάρχει και για Windows! Πήγαινε στη homepage του και θα το δεις.

 

 

edit: Ένα ενδιαφέρον χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου add-on είναι ότι προσφέρει και τη δυνατότητα direct connection, για γρήγορες μεταφορές αρχείων. Αν κάποιος βρει πώς μπορεί να δουλέψει (τί πόρτες πρέπει να είναι ανοιχτές στον router και τί ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν στο Network tab στα Pidgin Preferences), ας αφήσει ένα post παρακαλώ. Το παλεύω εδώ και λίγη ώρα με τον αδερφό μου και δε βγαίνει άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

well,περισσοτερο feedback

 

το δικο μου:

pidgin 2.5.3,χειροκινητη (compile) εγκατασταση,χειροκινητη (compile) εγκατασταση msn-pecan.Συνδεομαι κανονικα,βλεπω τα προσωπικα μηνυματα των αλλων,αυτοι δεν βλεπουν τα δικα μου

 

της κοπελιας μου:

pidgin 2.5.2 εγκατασταση απο το πακετο του ubuntu 8.10,msn-pecan το ιδιο.Συνδεεται κανονικα,δεν μπορει να δει προσωπικα μηνυματα των αλλων,δεν μπορουν να δουν το δικο της

 

αποστολη απο το ενα πισι στο αλλο με default ρυθμισεις δεν εδειξε καμμια βελτιωση,(λογικο :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...