Προς το περιεχόμενο

απο kde 4.1 σε 3.5 γιατι


BonJovi1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον το απιθανο της ολης ιστοριας ειναι οτι επειτα απο αναβαθμιση των πακετων μου εφυγαν πολλα απο αυτα που ειχα....οπως δεν πιανει το alt+f2...επισης εγινε αυτο που αναφερεται στον τιτλο...εξηγειται καπως?(Mandriva2009)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με compiz και emerald δεν πιανει το alt+f2 θα πρέπει να βάλεις αλλη συντομευση ή τα effect 3D του kde4

 

 

-----Προστέθηκε 11/1/2009 στις 09 : 57 : 22-----

 

 

κατσε δεν το καταλαβα πριν , τι εννοεις πηγες σε kde3 ?? . Το προεπιλεγμενο περιβαλλον ειναι το 4 και το 3 μπαινει στον καταλογο /opt

οταν εισαι στο kdm (στο login, πας με τερματισμός→ αποσυνδεση) εχει ενα εικονιδιο που επιλεγεις σε ποιο γραφικο περιβαλλον θα μπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω οτι πλεον φορτωνει τον 3.5.....δεν εχει καννενα εικονιδιο...αυτοματα μπαινει σε 3.5...μονο του το επιλεγει!!δηλαδη εγινε αυτοματο downdate και οχι update!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε αποσυνδεση και μολις βγεις στο kdm (login screen) εχει ενα εικονιδιο με ενα τετραδιο, το πατας και εχει μια λιστα με γραφικα περιβαλλοντα, εκει διαλεγεις kde4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα ξανα το πακετο...αλλα το περιεργο ειναι πως υποβαθμιστηκε με το πρωτο update....εντωμεταξυ ξεχασα να αναφερω οτι μετα την πρωτη εγκατασταση της <<αναβαθμισης>>μου εβγαλε μηνυμα να κανω unistall tα auto orphans....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωωωωρα καταλαβα !!!

εχεις πεσει σε bug της (νεας) εντολής urpme --auto-orphans

μου ετυχε στο laptop της φιλης μου και το ελυσα κανοντας εγκατασταση το πακετο που μου θα εβγαζε το kde4.

Πριν εκτελεσεις την urpme --auto-orphans ανεβασε εδω την λιστα με τα πακετα που προτεινει να βγαλει και θα σου πω τι να κανεις. Μεχρι τοτε μην πατησεις Yes.

 

Το ειχα αναφερει παλαιοτερα αλλα δεν το διορθωσανε ακόμα !

https://qa.mandriva.com/show_bug.cgi?id=45450

 

Η λυση ειναι να εγκαταστασησεις το πακετο task-kde4 πριν να εκτελεσεις urpme --auto-orphans

 

Να κοιτας τα πακετα που θεέι να βγαλει και αν δεις οτι ειναι βασικα του kde4 μην προχωρησεις. Για να καταλαβεις στο περιπου ριξε μια ματια στο bug report στο link που εδωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακο ειχε γινει!οποτε εβαλα παλι το task kde 4.1.3 και οκ!οντως πρεπει να το διορθωσουν....επειδη γενικα απο οτι εχω μαθει-ακουσει εμπιστευομαι τρελα τα λινουξ δεν διαβασα τι θα αφαιρεσει...και δεν περιμενα να με κανει ουσιαστικα downdate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν σε εκανε downdate , απλα εβγαλε το kde4 και εμεινες με το 3. αν δεν ειχες το 3 θα εμπαινες σε icewm (ενα απλο γραφικο περιβαλλον)

Την auto-orphans να την κοιτας τι σου προτεινει να βγαλει (ευτυχως ρωταει αν θες να προχωρησεις) γιατι ειναι νεα εντολη , μπηκε πρωτη φορά στην 2009,0 αλλα θα μου πεις που να το ηξερες ; :confused: Παντως δεν εχει αναφερθει αλλο bug στην συγκεκριμενη εντολη αλλα εγω προσωπικα παντα κοιταω τι βγαζει.

αα ! αν σου προτεινει να βγαλεις το kde4-splash-mdv βγαλτο και ξαναβαλτο για να μη σου το ξαναζητησει. Ειναι η bootsplash εικονα πριν μπεις στο kde. Αν τι βγαλεις απλα δεν θα δεις την εικονα αυτη, δεν θα παθεις κατι οπως πριν.

 

Να σε ρωτησω κατι , εχεις διαλεξει ελληνικά στο λειτουργικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα το πιασα,

δυστυχως η ευτυχως ναι...ελληνικα

 

αν δεν σου κάνει κόπο , αν έχεις κάποια παρατήρηση στην μετάφραση επειδή είμαι στην ομάδα μετάφρασης πες μου να το διορθώσουμε :)

Η διανομή είναι αρκετά εξελληνισμένη δες εδώ :

http://mdk.jack.kiev.ua/stats/gui/trunk/toplist/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια θα ενημερωσω...εννοεις για το ιδιο το πακετο και τις res εφαρμογες ετσι???οχι γενικως...γιατι για παραδειγμα ο amsn δεν ειναι πληρως μετεφρασμενος απο οτι θυμαμαι

υ.γ οντως ειναι πολυ καλα μεταφρασμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ για ότι είναι mandriva

όχι kde και προγράμματα kde

ούτε τρίτα προγράμματα (amsn firefox ...)

 

Το κέντρο έλεγχου mandriva

τα μηνύματα των εντολών στην κονσόλα

τα μηνύματα στην εγκατάσταση

Ότι έχει να κάνει με το λειτουργικό εκτός γραφικό περιβάλλον (kde, gnome κλπ) αυτά τα μεταφράζουν η ομάδα μετάφρασης kde , η ομάδα gnome κλπ

 

* Είναι και ο giorgos147 στην ομάδα μετάφρασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...