Προς το περιεχόμενο

θελω να γυρισω στα παλια..


Massiv0r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχας καλησπερα και καλη χρονια !

 

θελω να με βοηθησετε να ξαναγυρισω στα Linux συγκεκριμενα Ubuntu Enviroment,παλια πριν αντιμετωπισω καποιο προβλημα με ενα Hibernation που μου κατεστρεψε την εικονα των Linux, ειχα το συγκεκριμενο πακετο Ubuntu 7.10 Special LXF Edition απο το 19ο τευχος του Linux Format...

 

http://www.linuxformat.gr/?q=content/linux-format-19-%CE%99%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%A1%CE%99%CE%9F%CE%A3-%CE%A6%CE%95%CE%92%CE%A1%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%A1%CE%99%CE%9F%CE%A3-2008

 

Μπορειτε να με βοηθησετε να βρω κατι παρομοιο για να ξαναεγκαταστησω το λειτουργικο σας παρακαλω ? :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το .iso της 7.10 μπορεις να το κατεβασεις απο εδω

http://ftp.uni-kl.de/pub/linux/ubuntu.iso/7.10/ubuntu-7.10-desktop-i386.iso

Τα υπολοιπα ειναι απλα εγκατεστημενα πακετα απο το apt και μαζεμενα ολα σε ενα live cd. Τιποτα τρομερο, ενα απλο remake του κανονικου cd ειναι, οπως κανουν και δεκαδες αλλοι "developers" πχ ubuntu ultimate.

 

Δεν μας ειπες ομως ποιο ειναι ακριβως το προβλημα που αντιμετωπιζεις και κυριως αν εχεις ati, γιατι τα πιο πολλα προβληματα με hibernation εχουν να κανουν με ati και fglrx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε την τελευταία έκδοση του ubuntu και κατέβασε της από το official site. Αυτή την έκδοση που είχε το Linux Format ήταν μια πατσαρισμένη έκδοση του ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν θελω την 7.10 συγκεκριμενα αλλα μια αντιστοιχη εκδοση με εκεινη του περιοδικου,ετσι και αλλιως θα την κανω Upgrade σε 8.10 !

 

Σχετικα με το προβλημα,ηταν ολα μια χαρα,ολα δουλευαν τελεια και σε μια στιγμη μου ρχεται η ιδεα να το βαλω στο Hibernation και να φυγω απο τον Η/Υ για λιγο. Οταν γυρισα ειχε παραλησει ο υπολογιστης σε Black screen (οχι του Terminal),τον εκανα Reboot με τον πισω δεκτη και τοτε διαπυστωσα μερικα προβληματα που ειχε υποστει (αρκετα), δεν βρηκα λυση για 2 ημερες και το παρατησα εντελως.

 

Εαν κανω Clean - Install απο το μηδεν μια 8.10 θα ειναι ευκολο να φτιαξω τους Nvidia Drivers στην Nvidia 7600 GS (ειναι αρκετα παλια) ??

 

Γιατι την τελευταια φορα ειχα φτιαξει κατα τυχη το xorg.conf σωστα και απο τοτε το κανα επικολληση σε οτι Format εκανα,ομως τωρα δεν το εχω :whistle:

 

Επισης σκεφτομαι να εγκαταστησω και το World of Warcraft, στους Blizzard Servers και να παιζω απο τα Ubuntu,θα ειναι εφικτο ομως αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν κανω Clean - Install απο το μηδεν μια 8.10 θα ειναι ευκολο να φτιαξω τους Nvidia Drivers στην Nvidia 7600 GS (ειναι αρκετα παλια) ??

 

Σε 5 δευτερόλεπτα με ένα κλικ system ---> administration ---> hardware drivers :-)

 

Γιατι την τελευταια φορα ειχα φτιαξει κατα τυχη το xorg.conf σωστα και απο τοτε το κανα επικολληση σε οτι Format εκανα,ομως τωρα δεν το εχω

 

Ε... Έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε... Βασικά δεν ακουμπάς καθόλου το xorg.conf

 

Επισης σκεφτομαι να εγκαταστησω και το World of Warcraft, στους Blizzard Servers και να παιζω απο τα Ubuntu,θα ειναι εφικτο ομως αυτο ?

 

Ναι. Πολύς κόσμος παίζει wow μέσω wine. Θα βρεις εύκολα how to και θα παίξεις wow άνετα.

 

Υ.Γ. Eίναι το Ubuntu. Tο Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε παλι απο αυριο θα ξαναστυσω το Linux απο το μηδεν,καλη μου τυχη :-D

 

Ευχαριστω παντως :-)

 

Καλη χρονια σε ολους ! Γνωστους και αγνωστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να στε και η πρωτη μη-κερδοσκοπικη,μη-εμπορικη,μη-χορηγιμενη κοινωτητα,εσεις οι Linux-αδες !

 

Πως εγινε αυτο σε τοσο διεφθαρμενους καιρους αραγε ? :-D

 

Χαιρομαι που ειμουνα - και θα'μαι μελος σας :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τωρα παμε στα δυσκολα ! Δεν μπορω να βρω ενα *μπιπ* *μπιπ* CD εδω κοντα στο σπιτι μου,μπορειτε να με βοηθησετε ως προς την Εγκατασταση χωρις Burn ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...