Προς το περιεχόμενο

καλο scanner


dpilio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

με ενδιαφέρει να αγοράσω ένα καλό scanner το οποίο θα ήθελα να μπορεί να κάνει scan περιοδικα βιβλία κτλ από μόνο του (να μήν γυρνάω εγώ σελίδες) όπως επίσης και αν ειναι δυνατόν να επιλέγω εγώ ποιες σελίδες θα κάνει scan απο ένα περιοδικό. Από αύτά που έχω δεί νομίζω πως το output σε pdf είναι δεδομένο για τέτοιο μηχάνημα...

 

Οι απαιτήσεις μου για ποιότητα δεν είναι τρελές, απλά θέλω να είναι αξιόπιστο και να με βοηθάει να κάνω την δουλειά μου άνετα καθώς θα χρησιμοποιήται σε καθημερινή βάση.

Δεν έχω ιδεά απο scanner και θα ήθελα μια βοήθεια καθώς εκτός απο ένα παλίο scanner που έχω, είμαι ανίδεος απο τα συγκεκριμένα μηχανήματα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις με "adf" αυτόματο τροφοδότη σελίδας. Κόστος αρκετά μεγαλύτερο από ένα απλό scanner και ειδικά που θες να σκανάρει και από τις δύο πλευρές.

 

Προσωπικά έχω τον (παλιό) HP Scanket 7400c με το adf εξάρτημα αλλά σκανάρει μόνο από την μια πλευρά. Αυτό σημαίνει πως θέλει κάθε φορά να περνάω σε χωριστά αρχεία τις μονές από τις ζυγές και με χρήση ενός plugin στο acrobat να τα κάνω "shufle evens/odds".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτοματο τροφοδοτη θα βρεις, σαν αυτα που εχουν οι επαγγελματιες. Αλλα αυτο σημαινει οτι οι σελιδες δεν θα ειναι κολλημενες μεταξυ τους, οπως στα βιβλια και περιοδικα, αλλα ελευθερες, σαν τα φυλλα ενος ντοσιε (χωρις το ντοσιε)

 

Σκανερ που να του δινεις ενα περιοδικο/βιβλιο και να γυρναει μονο του σελιδες δεν εχω ξαναδει και μου ακουγεται λιγο τραβηγμενο ειναι η αληθεια. Υπαρχει τετοιο πραγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Κάτι καλύτερο που να μπορεί να κάνει scan και βιβλία/περιοδικά δεν υπάρχει? Έχω ακούσει ότι γίνετε αλλά δεν είχα καταφέρει να βρώ περισσότερες πληροφορίες (μιλάμε για κόστος 3-4.000ευρω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίξω νέο θέμα, θα ρωτήσω εδώ...

 

Θέλω Scanner γενικής χρήσης, με καλή ποιότητα, και δεν μας χαλάει και η ταχύτητα βέβαια...

Θα σκανάρει φωτο και έγγραφα κυρίως..

Θα χρησιμοποιηθει λίγο και για δουλειά. Σάρωση business cards, διαφημιστικών, οχι τρελά πράγματα πάντως...

 

Κοιτάω σε κάτι τέτοιο ... HP SCANJET G3110 L2698A 88.00 €

Είναι πιο βολικό πιστεύετε να ανοίγει στο πλάι όπως αυτός? Έτσι μου φαίνεται, αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοιου τύπου..

 

Πείτε προτάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είναι πιο βολικό πιστεύετε να ανοίγει στο πλάι όπως αυτός? Έτσι μου φαίνεται, αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοιου τύπου..

 

Πείτε προτάσεις...

 

νομιζω ο ποιο βασικος παραγοντας για αυτο που ρωτας ειναι ο χωρος που θα το βαλεις... Δες πως σε βολευει καλυτερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιο βολικό πιστεύετε να ανοίγει στο πλάι όπως αυτός? Έτσι μου φαίνεται, αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοιου τύπου..

 

Πείτε προτάσεις...

 

νομιζω ο ποιο βασικος παραγοντας για αυτο που ρωτας ειναι ο χωρος που θα το βαλεις... Δες πως σε βολευει καλυτερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Κάτι καλύτερο που να μπορεί να κάνει scan και βιβλία/περιοδικά δεν υπάρχει? Έχω ακούσει ότι γίνετε αλλά δεν είχα καταφέρει να βρώ περισσότερες πληροφορίες (μιλάμε για κόστος 3-4.000ευρω...)

 

Μήπως εννοείς κάτι τέτοιο;

ATIZ BookSnap & BookDrive DIY

Δες θέμα:

Εύκολη και έξυπνη ψηφιοποίηση βιβλίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Κάτι καλύτερο που να μπορεί να κάνει scan και βιβλία/περιοδικά δεν υπάρχει? Έχω ακούσει ότι γίνετε αλλά δεν είχα καταφέρει να βρώ περισσότερες πληροφορίες (μιλάμε για κόστος 3-4.000ευρω...)

 

Μήπως εννοείς κάτι τέτοιο;

ATIZ BookSnap & BookDrive DIY

Δες θέμα:

Εύκολη και έξυπνη ψηφιοποίηση βιβλίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι παιδια αναρωτιεμαι..

Οι φτηνοι σαρωτες(οπως αυτος που προταθηκε) εχουν εμφανη διαφορα σε αποδοση(χρονο,αναλυση,ευκρινεια κτλ)απο τους σαρωτες που ερχοντε με τα πολυμηχανηματα...?

 

Γιατι πλεον ~90ευρω βρισκεις πολυμηχανημα(μαζι με fax) με adf δισκο.

 

Οσο για το πως ανοιγει,πιστευω στο πλαι ειναι σαφως πιο βολικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι παιδια αναρωτιεμαι..

Οι φτηνοι σαρωτες(οπως αυτος που προταθηκε) εχουν εμφανη διαφορα σε αποδοση(χρονο,αναλυση,ευκρινεια κτλ)απο τους σαρωτες που ερχοντε με τα πολυμηχανηματα...?

 

Γιατι πλεον ~90ευρω βρισκεις πολυμηχανημα(μαζι με fax) με adf δισκο.

 

Οσο για το πως ανοιγει,πιστευω στο πλαι ειναι σαφως πιο βολικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...