Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 8.10 και ιός στο msn-pidgin


kostaspd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ'ότι ξέρω έχω ιό στο msn(όταν έμπαινα με msn στα windows) και είχα δοκιμάσει τότε στα windows να τον αφαιρέσω νομίζω με το πρόγραμμα msn cleaner χωρίς αποτέλεσμα.Τώρα που χρησιμοποιώ μόνο το pidgin έχω συχνές αποσυνδέσεις και όταν είμαι offline στέλνω και λαμβάνω παράξενα links χωρίς την έγκριση μου φυσικά...Όταν "έτρεξα" το pidgin για πρώτη φορά αναγκάστηκα να αποδεχτώ το πιστοποιητικό της παρακάτω εικόνας που πιθανολογώ πως έχει άμεση σχέση με τον ιό,αλλιώς δεν μπορούσα να κάνω την δουλειά μου...Αυτά...

 

 

 

66411432cy4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιστοποιητικό που αποδέχτηκες ήταν το πιστοποιητικό του Server της Microsoft

για την συνδεση σου με την υπηρεσία. Το κάνει αν δεν κάνω λάθος μόνο την πρώτη

φορά που θα συνδεθείς.

 

Όσο για τον ιό, δεν φταίει το msn ή το pidgin αλλα για θυμήσου αν χρησιμοποιησες

ποτε καμια απο τις -και καλα- υπηρεσίες MSN Block Checker ή κατι τετοιο παρομοιο

που σε παροτρύνει να βάλεις τα MSN User/Pass στοιχεια σου...

 

Με αυτό το τρόπο συνδεονται αυτοματα bots στο MSN σου και στελνουν μηνυματα

σε ολους οσους έχεις στη λίστα φίλων σου.

 

Αν αλλάξεις το κωδικό του msn θα τελειώσει αυτή η ιστορία :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιστοποιητικό που αποδέχτηκες ήταν το πιστοποιητικό του Server της Microsoft

για την συνδεση σου με την υπηρεσία. Το κάνει αν δεν κάνω λάθος μόνο την πρώτη

φορά που θα συνδεθείς.

 

Όσο για τον ιό, δεν φταίει το msn ή το pidgin αλλα για θυμήσου αν χρησιμοποιησες

ποτε καμια απο τις -και καλα- υπηρεσίες MSN Block Checker ή κατι τετοιο παρομοιο

που σε παροτρύνει να βάλεις τα MSN User/Pass στοιχεια σου...

 

Με αυτό το τρόπο συνδεονται αυτοματα bots στο MSN σου και στελνουν μηνυματα

σε ολους οσους έχεις στη λίστα φίλων σου.

 

Αν αλλάξεις το κωδικό του msn θα τελειώσει αυτή η ιστορία :-D

Το μόνο σχετικό που είχα χρησιμοποιήσει στα windows ήταν το πρόσθετο plus αλλά δεν είχα δώσει τον κωδικό μου φυσικά....Με το θέμα των πολύ συχνών αποσυνδέσεων όμως τι γίνεται???:mad:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποσυνδέσεις γίνονται γι αυτό το λόγο... επειδή συνδέεται το bot για να στείλει μηνύματα. Δε γίνεται να είναι ο ίδιος λογαριασμός συνδεδεμένος από δύο σημεία.

 

Απλά αλλάζεις τον κωδικό σου και ησυχάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποσυνδέσεις γίνονται γι αυτό το λόγο... επειδή συνδέεται το bot για να στείλει μηνύματα. Δε γίνεται να είναι ο ίδιος λογαριασμός συνδεδεμένος από δύο σημεία.

 

Απλά αλλάζεις τον κωδικό σου και ησυχάζεις.

Πολύ ωραία...θα δοκιμάσω να τον αλλάξω...;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξέχασα να πω ότι για να εισέλθω στο msn το κάνω με τον λογαριασμό που έχω στο yahoo.Οι ενέργειες που ακολούθησα είναι να αλλάξω τον κωδικό μου στο γραμματοκιβώτιο του yahoo και στην συνέχεια διέγραψα ότι λογαριασμούς είχα στο pidgin και τους δημιούργησα πάλι.Το αποτέλεσμα είναι το πρωτόκολλο yahoo να δουλεύει σωστά με τον καινούργιο κωδικό,ενώ το πρωτόκολλο msn να μην δέχεται τον καινούργιο κωδικό παρά μόνο τον παλιό μέχρι που να μου κάνει τις συνήθεις αποσυνδέσεις πάλι :( Επίσης δοκίμασα τώρα το amsn και δέχεται μόνο τον παλιό κωδικό,το μόνο που δεν μπορώ να πω με σιγουριά είναι αν μου κάνει και το amsn τις αποσυνδέσεις που έχω και στο pidgin.Πρέπει να το δουλέψω 1-2 μέρες με τον παλιό κωδικό για να σας πω ;) Αλλά η ουσία είναι να δεχτεί τον νέο κωδικό...

 

 

-----Προστέθηκε 20/1/2009 στις 05 : 25 : 17-----

 

 

Μόλις παρατήρησα ότι με πετάει και το amsn λέγοντας ότι τάχα συνδέθηκα από άλλη τοποθεσία.....Ότι μου έλεγε και στα windows......κάποτε..... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση ήταν η εξής...Άλλαξα password στο msn μου, όχι στο yahoo mail που έχω.

Πήγα στο http://www.hotmail.com, έκανα login με το yahoo mail μου [email protected] και έβαλα το pass που έχω για το msn (σαν να κάνω login στο messenger). Μετά μπήκα μέσα (ακολούθησα το λινκ που εχει για να δω τις επαφές μου) και από τις ρυθμίσεις (πανω δεξιά πήγα εκεί που έχει ένα βελάκι δίπλα στο login μου και επέλεξα το View your account) άλλαξα το password του messenger. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...