Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με ήχο σε ubuntu 8.10.


for4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πρόβλημα με τον ήχο μου.Όλα ήταν καλά μόνο που δεν είχε ήχο το skype.Είχα το ίδιο πρόβλημα με αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=226034 , ακολούθησα αυτήν την λύση και πράγματι το πρόβλημα λύθηκε.Όμως μετά διαπίστωσα ότι είχε χαθεί εντελώς ο ήχος απο παντού εκτός skype.Στο amarok άλλαξα τις ρυθμίσεις και έβαλα oss και έφτιαξε αλλα όλα τα υπόλοιπα δεν παίζουν παρότι άλλαξα τις ρυθμίσεις και στο σύστημα και έβαλα και κει oss.Τώρα δηλαδή έχω ήχο μόνο στο skype,amarok.Ξέρει κανείς τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη παλι βλεπω να εμπλεκεται το pulseaudio σε ξενα χωραφια, δεν θα πω βγαλτο.

Θα πω ομως να γυρισεις, απο τις προτιμησεις ηχου του gnome, τα παντα σε alsa, οπως και σε οτι αλλο προγραμμα εχεις.

 

Κακα τα ψεματα, δεν μπορει να συγκριθει το alsa με τα oss και pulseaudio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα γύρισα όλα σε alsa εκανα και ένα restart αλλά και πάλι τπτ.δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά όταν βγάζει το συνθηματικό τον ήχο τον κάνει όταν όμως συνδέομαι τον επόμενο ήχο δεν τον κάνει.περίεργα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έλυσα τα σχετικά προβλήματά μου απεγκαθιστώντας το pulse audio.

 

θα σου ζητήσει να κάνεις απεγκατάσταση και του ubuntu-desktop. προχώρα χωρίς να αγχώνεσαι. Κάνε reboot και πες μας. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να επανεγκαταστήσεις το pulse αν κάτι δεν πάει σωστά.

 

Πρόσεξε την ώρα που θα κάνεις απεγκατάσταση, αν ο package manager σου ζητήσει να απομακρύνεις κι άλλες εξαρτήσεις. Αν σου ζητήσει, στείλε εδώ ποιες άλλες εξαρτήσεις σου ζητάει να απομακρύνεις, και τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομίζω ότι δεν είναι σωστή λύση να κάνουμε απεγκατάσταση το pulse. Γύρνα ξανά τις ρυθμίσεις στο προτιμήσεις>ηχος σε pulseaudio δώσε και σε κονσόλα

alsmixer

και βεβαιώσου ότι οι μπάρες είναι ανεβασμένες. Ακόμα βεβαιώσου ότι η συσκευή ήχου ειναι σωστά σεταρισμένη στην συσκευή που χρησιμοποιεί το σύστημα σου. Τέλος δώσε και σε μια κονσόλα

 

sudo asoundconf set-pulseaudio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έλυσα τα σχετικά προβλήματά μου απεγκαθιστώντας το pulse audio.

 

θα σου ζητήσει να κάνεις απεγκατάσταση και του ubuntu-desktop. προχώρα χωρίς να αγχώνεσαι. Κάνε reboot και πες μας. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να επανεγκαταστήσεις το pulse αν κάτι δεν πάει σωστά.

 

Πρόσεξε την ώρα που θα κάνεις απεγκατάσταση, αν ο package manager σου ζητήσει να απομακρύνεις κι άλλες εξαρτήσεις. Αν σου ζητήσει, στείλε εδώ ποιες άλλες εξαρτήσεις σου ζητάει να απομακρύνεις, και τα ξαναλέμε.

μα το είχα κάνει απέγκατάσταση γιατί είχα πρόβλημα με το σκυπε.τώρα το έκνα πάλι εγκατάσταση το έβαλα και στις ρυθμίσεις αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

bash: alsmixer: command not found

 

Please note that you are attempting to run asoundconf as a privileged superuser, which may have unintended consequences.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε

Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων

Reading state information... Ολοκληρώθηκε

το alsa-utils είναι ήδη η τελευταία έκδοση.

Τα ακόλουθα πακέτα που εγκαταστάθηκαν αυτόματα και δεν χρειάζονται πια:

pulseaudio-module-zeroconf libgconfmm-2.6-1c2 libglademm-2.4-1c2a

Χρησμοποιήστε το 'apt-get autoremove' για να τα απομακρύνετε

0 αναβαθμίστηκαν, 0 νέο εγκατεστημένα, 0 θα αφαιρεθούν και 0 δεν αναβαθμίζονται.

 

και μετα μου έβγαλε πάλι το ίδιο μηνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω. Σηκώνω τα χέρια ψηλά. Ας μιλήσει και κανας άλλος ρε παιδιά.

 

Το μόνο που φανταστώ είναι ότι στην έκδοση που έχεις έχει αντικατασταθεί με κάποιο άλλο πακέτο.

 

Για να δοκιμάσουμε και ένα άλλο gui για την ALSA:

 

δώσε sudo apt-get install alsamixergui

 

και όταν εγκατασταθεί δώσε alsamixergui και κοίτα αν όλες οι σχετικές εντάσεις είναι τέρμα. Ας δοκιμάσουμε κι αυτό, μιας και μπήκαμε στον κόπο.

 

Αν και η γνώμη μου είναι πως δε μπορεί να φταίει η ALSA αφού λες ότι σε μερικές εφαρμογές έχεις ήχο και σε μερικές όχι.

 

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχεις απεγκαταστήσει το pulseaudio ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε απεγκατασταση το σκαιπ....ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα...εκανα απεγκατασταση το σκαιπ και μετα την επανεκινηση ολα τελεια...υπαρχουν και αλλα προγραμματα για ομιλια....οπως το εκιγκα που ειναι λογικα στο πακετο και το amsn...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...