Προς το περιεχόμενο

Ubuntu - Compiz - Choppy video


hermes.ubuntu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ, χρόνια πολλά.

Έστησα στο laptop (NVidia GeForce 9600 GT) Ubuntu 8.10 και όταν έχω ενεργοποιημένο Compiz τα βίντεο εμφανίζονται choppy (εμφανίζονται οριζόντιες γραμμές). Από ότι έψαξα η λύση που δίνεται μέχρι στιγμής είναι να απενεργοποιώ το Compiz κάθε φορά που θέλω να δω βίντεο :rolleyes: γεγονός που δεν μου πολυαρέσει. Μήπως κάποιος έχει να προτείνει κάτι καλύτερο;

 

(Στο pc γιατί δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με την ίδια έκδοση??? NVidia GeForce 7950 GT)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι γνωστό θέμα στο Ubuntu.Απλώς απενεργοποιείς το compiz κάθε φορά που βλέπεις video.Υπάρχει το compiz switch,που μπορείς να βρεις στο Synaptic,αν θέλεις να κάνεις την αλλαγή με ένα click.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι γνωστό θέμα στο Ubuntu.Απλώς απενεργοποιείς το compiz κάθε φορά που βλέπεις video.Υπάρχει το compiz switch,που μπορείς να βρεις στο Synaptic,αν θέλεις να κάνεις την αλλαγή με ένα click.

 

είναι γνωστό θέμα με τις ati , όχι με την nvidia που είναι υποδειγματική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω το ίδιο πρόβλημα...

Ubuntu 8.10, Nvidia 9600GT, Nvidιa accelerated graphics driver v 177.

Από την αρχή το έχω, αλλά δεν έχω βρει λύση ακόμα.

Το compiz switch δεν βοήθησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα video σε ati κάρτες αν χρησιμοποιείς vlc πήγαινε στο μενού του tools>προτιμήσεις και στο παράθυρο που θα ανοίξει πήγαινε στο Βιντεο και μετά στα δεξιά στο Output και βάλε την μπάρα σε

"Εξοδος video X11"

και πες μας αν το πρόβλημα διορθώθηκε.

pmichal στις nvidia κάρτες ως συνήθως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αν απενεργοποιήσεις το compiz σου δείχνει τα video σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι γνωστό θέμα με τις ati , όχι με την nvidia που είναι υποδειγματική

 

Συμφωνώ με το "υποδειγματική",καθώς κι εγώ έχω την NVidia 8500GT,αλλά παρ'όλα αυτά,το θέμα παραμένει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

check2fire με την απενεργοποίηση του compiz με το compiz-switch σε συνδιασμό με

αλλαγή του video output (νομίζω ότι το XVideo extension τα διορθώνει λίγο πιο καλά από

το X11, μπορεί να είναι και η ιδέα μου), κάτι έγινε...

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα.. αλλά και πάλι το καλύτερο αποτέλεσμα είναι με το compiz off.

Δεν το κάνει παντού.. λίγες φορές...

Πάντως το να αλλάξω το output βοήθησε αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν θέλω να χρησιμοποιήσω VLC.

Όταν δεν έχω ενεργοποιημένο το Compiz όλα παίζουν καλά. Προς το παρόν switsάρω τα εφφέ αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα βρεθεί λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα! Είμαι με το σύστημα της υπογραφής μου και παίζουν διάφορα μικροπροβληματάκια... Το compiz το εγκατέστησα σχετικά εύκολα, δεν πειραματίστηκα και πολύ όμως.

 

Το πρώτο μου πρόβλημα ήταν τα HD videos (780p). Συνηθισμένος από τα Windows, εγκατέστησα VLC ο οποίος δεν μου έπαιζε και πολύ καλά. Διάβασα λοιπόν κάτι καλά σχόλια για τον MPlayer, και είπα να τον δοκιμάσω.. Γενικά μου έπαιζε πολύ super (έγινε μια μικρή μανούρα για τους codecs του WMP), όμως δεν μπορούσα να κάνω resize το screen! Για να μην τα πολυλογώ, γενική λύση δεν βρήκα. Παίζουν οι εξής συνδυασμοί:

 

  1. Compiz ενεργοποιημένο + χ11: παίζουν όλα αέρα, δεν γίνεται resize όμως
  2. Compiz απενεργοποιημένο + gl/gl2: παίζουν όλα εκτός από HD, με resize

 

Το xv δεν μου δόυλεψε ποτέ, HD + resize δεν βρήκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...