Προς το περιεχόμενο

Installing Ubuntu 8.10 without formatting


georgepetrou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το παρακάτω πρόβλημα: Διάβασα ότι μπορώ να κάνω εγκατάσταση το Ubuntu χωρίς να κάνω format τον σκληρό, κάνοντας απλά defragment. Το έκανα λοιπόν και... τίποτα! Έλεγξα και το CD και τις μνήμες για προβλήματα, και δεν παίζει τέτοιο θέμα. Η επιλογή του Live CD επίσης δουλεύει "κανονικά" (παίζουν κάτι προβληματάκια με το display)... Όταν επιλέγω install όμως, πρώτα βγαίνει η εικόνα με την μπάρα που ψάχνει, μετά σταθεροποιείται, μεγαλώνοντας σταθερά... και πριν γεμίσει τελείως, μαυρίζει η οθόνη και κολλάει!

 

Έχει κάνει κανένας σας την ίδια διαδικασία; Τι μπορεί να παίζει;

 

Ευχαριστώ πολύ και... καλές μας γιορτές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθεσουμε οτι εχεις το συστημα που φαινεται στην υπογραφη σου, τοτε φταει η ati καρτα γραφικων που εχεις!

 

Η εγκατασταση που λες ειναι μεσω wubi. Σου δεσμευει ενα μερος του σκληρου, το βαφτιζει "σκληρο για το ubuntu" και κανει εγκατασταση εκει. Η ανασυγκροτηση γινεται για να υπαρχει ενιαιος χωρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθεσουμε οτι εχεις το συστημα που φαινεται στην υπογραφη σου, τοτε φταει η ati καρτα γραφικων που εχεις!

 

Σωστά υποθέτεις! Έχω ακούσει ότι παίζει πρόβλημα με τις ATI αλλά από την άλλη το Live CD παίζει κανονικά. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα δηλαδή;;;

 

Η εγκατασταση που λες ειναι μεσω wubi. Σου δεσμευει ενα μερος του σκληρου, το βαφτιζει "σκληρο για το ubuntu" και κανει εγκατασταση εκει. Η ανασυγκροτηση γινεται για να υπαρχει ενιαιος χωρος.

 

Το έχω καταλάβει αυτό, αλλά σε εμένα δεν φτάνει ούτε καν στην οθόνη που πρέπει να κάνεις το partitioning του σκληρού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε να κατεβάσεις το alternate iso από το official site του ubuntu και να κάνεις εγκατάσταση σε text mode. Δεν θα έχει γραφικό περιβάλλων όπως στο live cd αλλά είναι αρκετά ευκολη η διαδικασία. Τέλος δοκίμασε να κάνεις και εγκατάσταση μέσω windows με το wubi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε να κατεβάσεις το alternate iso από το official site του ubuntu και να κάνεις εγκατάσταση σε text mode. Δεν θα έχει γραφικό περιβάλλων όπως στο live cd αλλά είναι αρκετά ευκολη η διαδικασία.

 

Το alternate iso μου δούλεψε κανονικά! Ούτε format, ούτε τίποτα... Και τώρα πειραματίζομαι!

 

Thank you!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...