Προς το περιεχόμενο

Και ξαφνικα, σταματησε να παιζει DVD


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρις καν καποιο update, το Fedora μου σταματησε να διαβαζει δισκους DVD που ειναι encrypted. Δεν μπορω καν να δω τα περιεχομενα του δισκου με το Nautilus.

Τα libdvdcss2, libdvdnav και libdvdread είναι στη τελευταία διαθέσιμη έκδοση.

Μόνο το VLC μπορεί να παίξει DVDs (μάλλον επειδη έχει built-in τους decoders)

 

Και η ερώτηση του αποψινού post είναι, Πως διορθώνουμε το πρόβλημα αυτό ώστε να παίζουμε DVDs με το (GNOME-) Mplayer;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

warning, do this at your own risk...

Άν και δεν αρέσει σε πολλούς ως λύση, προτείνω να μεταφέρεις όλους τους κρυφούς φακέλους και τα αρχεία του /home, μέσα σ'έναν άλλο φάκελο, και να κάνεις reboot.

 

Ύστερα βλέπεις αν το πρόβλημα λύθηκε. Άν όχι, τότε επαναφέρεις απλά τα κρυφά αρχεία πίσω στο home και αναζητείς αλλού τη λύση...:X

 

αν πάλι το πρόβλημα λυθεί, αφού επαναφέρεις τα αρχεία που πιστεύεις ότι αποκλείεται να προκάλεσαν το μυστήριο...και έχεις την υπομονή, κάνε ελέγχους...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτη την εντολη το title παιζει κανονικα.

Μου επιστρεφει

A: 35.4 V: 35.4 A-V: 0.005 ct: 0.064 883/883 17% 0% 1.6% 23 0

*** libdvdread: CHECK_VALUE failed in /builddir/build/BUILD/libdvdread-4.1.3/src/nav_read.c:263 ***

*** for dsi->dsi_gi.zero1 == 0 ***

αλλα δεν νομιζω να εχει σχεση.

 

Εξακολουθω να μην εχω τα menu.

iz91wnkrsopqvm67tyng.png

απο το DVD Recorder μου. Κανονικα ειχε μικρογραφιες στο γαλαζιο πλαισιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, ξεκινα κατευθειαν απο το Title 1. Δεν ειδα καποιο μηνυμα σχετικα με το dvdnav.

 

Υπαρχει κατι που μαλλον κακως δεν ανεφερα. Οταν κανω mount το dvd, παιρνω ενα μηνυμα οπως αυτο πιο κατω

 

DBus error org.freedesktop.DBus.Error.NoReply: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...