Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προτεινω να υπαρχει ενα 'βραβειο' για τους αγενεστατους και κακομαθημενους πωλητες εδω μεσα.Σε πολλους στελνεις μηνυμα,και δε σου απαντανε καν,αλλοι βαζουν αγγελειες ζητησης,και οταν τους λες οτι εχεις το προιον που ζητανε,δε ξαναστελνουν ΠΟΤΕ!Προτεινω να υπαρξει ενα ειδος αξιολογησης σε αγγελιες που ΔΕ πραγματοποιουνται λογω ηλιθιοτητας του υποτιθεμενου αγοραστη.

Και μη βιαστει καποιος εξυπνος να πει-'τι μιλας εσυ με 0 αξιολογησεις και 5 μηνυματα?'-,γιατι μπορει να ειμαι νεος εδω,αλλα εχω κανει απειρες συναλλαγες σε αλλα site εδω και χρονια,και ποτε δεν υπηρξε προβλημα...Το 80% αυτων που βαζουν αγγελιες ζητησης εδω μεσα,δεν αγοραζει ΠΟΤΕ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Με την ίδια λογική, να υπάρξει βραβείο και για αυτούς που σου στέλνουν pm  με άσχετα προϊόντα που πωλούν από αυτά που ζητάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην υποχρεώσουμε τον άλλο να απαντήσει κι όλας.

Επόμενο βήμα, όποιος λαμβάνει το πρώτο πμ είναι αναγκασμένος να πουλήσει/αγοράσει :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην υποχρεώσουμε τον άλλο να απαντήσει κι όλας.

Επόμενο βήμα, όποιος λαμβάνει το πρώτο πμ είναι αναγκασμένος να πουλήσει/αγοράσει :P

Φυσικα και δε μπορεις να υποχρεωσεις καποιον να απαντησει.Ειναι θεμα παιδειας,κατι που φαινεται οτι κι'εσυ ο ιδιος δε κατεχεις(βαση της ειρωνικης απαντησης που εδωσες)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσπαθώ να καταλάβω αν προτείνεις κάτι ή όχι. Γιατί λες να δώσουμε "βραβείο" (που φαντάζομαι δεν είναι ειρωνικό...) αλλά στην επόμενη απάντηση αναγνωρίζεις ότι δεν μπορείς να υποχρεώσεις τον άλλο να απαντήσει.

 

Οπότε;

 

Πιο συγκεκριμένα, σε ποιο site που δε συνάντησες ποτέ πρόβλημα στις άπειρες συναλλαγές σου το κάνουν αυτό;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 'βραβειο' ειναι ειρωνικο,και παρακατω σου εξηγω οτι πρεπει να υπαρξει περιθωριο αξιολογησης του χρηστη,ασχετα αν εχει ολοκληρωθει η συναλλαγη η οχι..Προσωπικα αφησα αρνητικη αξιολογηση σε ατομο που δεν ηξερε τι θελει εδω στο ινσομνια,και ο paredwse την εσβησε και με απεκλεισε για ενα μικρο χρονικο διαστημα με την αιτιολογια οτι δε κανουμε αξιολογηση αν δεν ολοκληρωθει η συλαλλαγη.Οπως ειπα παραπανω ειναι θεμα παιδειας και προσωπικα δε μπορω να κανω καποιον να απαντησει με το ζορι.Αν ομως αφησετε να υπαρχουν αξιολογησεις τετοιου ειδους,θελει δε θελει θα απαντησει στα μηνυματα..Και πιο συγκεκριμενα ΜΟΝΟ στο ινσομνια το εχω συναντησει αυτο το προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με δυο λόγια, παραβίασες τους όρους χρήσης των αγγελιών. Από εκεί ξεκινάει το θέμα.

 

Πάμε τώρα στην πρότασή σου: να αξιολογούνται οι χρήστες χωρίς να υπάρχει συναλλαγή. Ωραία.

 

Εξήγησέ μου, πώς ακριβώς θα αποδείξεις στη συντονιστική ομάδα ότι απάντησες στο προσωπικό μήνυμα που σου έστειλα χθες και δε με έγραψες στα παλιά σου τα παπούτσια, άρα η αρνητική που σου βάζω για ανάγωγη συμπεριφορά δεν είναι αβάσιμη και άδικη;

 

Υ.Γ. Σοβαρά τώρα, ποιο site επιτρέπει αξιολογήσεις στον αέρα; Το skroutz, λόγου χάρη, για να αξιολογήσω μου ζητάει αριθμό παραστατικού. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αξιολογουνται οι χρηστες χωρις να γινει συναλλαγη ειναι πολυ γενικο και ΔΕΝ ειπα ακριβως αυτο.Αν με αξιολογησεις εσυ αρνητικα,ισως να μην εγινε και τιποτα.Οταν ομως με αξιολογησουν και αλλοι χρηστες αρνητικα,τοτε κατι συμβαινει.Αλλα επειδη οπως παει,δε βλεπω να γινεται και καμια αλλαγη,ας το αφησουμε το θεμα,εγω απλα μια ιδεα εριξα,γιατι ειναι εκνευριστικο να λες στον αλλον οτι εχεις το προιον που ζηταει(και χωρις ακομα να του πεις μια τιμη),αυτος να το βλεπει και να μην απανταει ποτε.Αρα στην ουσια δεν ενδιαφερεται για αυτο που ο ιδιος ζητησε.

 

Υ.Γ. Σοβαροτατα μιλαω για car.gr και aggeliopolis,που παρ'οτι δεν εχουν συστημα αξιολογησης(και στην ουσια δε ξερεις με ποιον εχεις να κανεις),εδω και 10 χρονια δεν αντιμετωπισα ΠΟΤΕ μου προβλημα..

 

Ας μη παρει αλλη διασταση το θεμα ,διοτι απ'οσο βλεπω,ολα αυτα σου φαινονται διαστημικα.Και ζητω συγνωμη για το χρονο που σου εφαγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη, ούτε μου "τρως" χρόνο. Αν δε θέλω, δεν σου απαντάω.

 

Σαφώς οι αξιολογήσεις είναι ένας δείκτης αξιοπιστίας (όχι απόλυτος, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία). Γι' αυτό και οι τυχόν αλλαγές πρέπει να έχουν εξεταστεί προσεκτικά.

 

Το παράδειγμα που δίνεις, δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν ενδιαφέρεται γι' αυτό που ζήτησε. Μπορεί να του πρότεινες κάτι σε παράλογη (για εκείνον) τιμή. Να του πρότεινες κάτι (υποκειμενικά ή αντικειμενικά) άσχετο. Μπορεί να το βρήκε ήδη. Μπορεί να είναι ανάγωγος, μονόχνωτος, οτιδήποτε.

 

Τίποτε από τα παραπάνω δεν τον καθιστούν αναξιόπιστο. Δε σε ζημίωσε σε κάτι. Τι να πουν κι αυτοί που πηγαίνουν σε ραντεβού και τους στήνουν. Ακόμη, όμως, κι αν πούμε ότι αρκεί το ότι δεν απάντησε για να δεχτεί αρνητική (και μετά μπαίνουμε σε ατέρμονες συζητήσεις για το αν είναι το ίδιο μια αρνητική επειδή δεν απάντησε με μια αρνητική επειδή αντί για υπολογιστή σου έστειλε μπετότουβλα) πώς θα προστατεύσουμε εσένα από μια αρνητική επειδή "λες ψέματα"; Αυτός θα πει ότι σου απάντησε, εσύ θα πεις όχι, και καταλήγουμε να παίζουμε την κολοκυθιά. 

 

Εδώ με ολοκληρωμένες συναλλαγές έχουμε πρόβλημα, όταν κανείς από τους δύο δεν αρνείται ότι υπήρξε συναλλαγή, φαντάσου τι θα γίνει αν ο ένας (ή και οι δύο, από τη μεριά τους) αμφισβητούν ότι συνέβησαν, έστω, κάποια πράγματα.

 

Δε θέλω να παρεξηγηθώ, βλέπω με μεγάλη κατανόηση το θέμα, απλά δεν πιστεύω ότι είναι λύση το να αφήσουμε τις αξιολογήσεις τελείως ελεύθερες.

 

Τέλος, το ότι δεν αντιμετώπισες πρόβλημα στο car.gr και στο aggeliopolis, που δεν έχουν όπως λες σύστημα αξιολόγησης, θα έπρεπε να σου δείχνει πως δεν είναι το θέμα η αξιολόγηση, ούτε σε προστατεύει από ανθρώπους που δε σου απαντούν. Στάθηκες τυχερός εκεί ή άτυχος εδώ, δε λέει κάτι άλλο αυτό που περιγράφεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και δε μπορεις να υποχρεωσεις καποιον να απαντησει.Ειναι θεμα παιδειας,κατι που φαινεται οτι κι'εσυ ο ιδιος δε κατεχεις(βαση της ειρωνικης απαντησης που εδωσες)..

Αν από αυτό κατάλαβες την παιδεία μου, σπίρτο είσαι...

Και καθόλου ειρωνική απάντηση δεν ήταν. Ακραίο παράδειγμα λέγεται.

Εδώ από μόνος σου, ενώ ξέρεις τους κανόνες αξιολόγησης, τους παραβίασες και μας κάνεις μάθημα περί παιδείας.

 

Από που κι ως που αποκαλείς κάποιον "αγενέστατο και κακομαθημένο" χωρίς να έχει έρθει σε καμία επαφή μαζί σου;

Οι χαρακτηρισμοί αυτοί προϋποθέτουν κάποια μορφή επικοινωνίας πρώτα και συμπεριφοράς απέναντι σου. Το ότι κάποιος σε αγνόησε

δε σημαίνει κάτι, πέρα από το γεγονός πως εσύ είσαι σε αναμμένα κάρβουνα για να πουλήσεις ή να αγοράσεις.

Δεν είναι όλοι οι χρήστες στο φόρουμ αυτό για τις αγγελίες εδώ μέσα btw.

Αν κάθε πωλητής/αγοραστής αναγκαστεί να τρέχει να ασχολείται με το μακρύ και το κοντό του καθενός πικραμένου που του στέλνει για τις αγγελίες μεγάλο μπελά βρήκε.

Και εγώ απαντώ σε κάθε πμ που λαμβάνω για ο,τιδήποτε αλλά δεν απαιτώ να κάνουν και οι άλλοι το ίδιο ούτε τους μέμφομαι γι'αυτό.

Ίσα ίσα που ο εξαναγκασμός αυτός είναι εντελώς παράλογος.

 

 

Υ.Γ. Σοβαροτατα μιλαω για car.gr και aggeliopolis,που παρ'οτι δεν εχουν συστημα αξιολογησης(και στην ουσια δε ξερεις με ποιον εχεις να κανεις),εδω και 10 χρονια δεν αντιμετωπισα ΠΟΤΕ μου προβλημα..

Εντελώς άτοπο από τη στιγμή που αναφέρθηκες στο σύστημα αξιολόγησης των αγγελιών του φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

459QCNd.png?1

 

Όταν κάποιος είναι εγγεγραμμένος σε ένα subforum λαμβάνει την παραπάνω ειδοποίηση.

 

Επειδή συνήθως όταν λαμβάνω τέτοιες ειδοποιήσεις καταλήγω στο να κοιτάω ολόκληρο το υποφορουμ θεωρώ ότι θα ήταν πιο βολικό να δημιουργειται ένας υπερσύνδεσμος στο θέμα  όπου θα παραπέμπει στο καινούριο θέμα που δημιουργήθηκε και το δραματικές σχολές π.χ. να αντικαθιστούνταν με το όνομα του υποφόρουμ στο οποίο ειναι εγγεγραμμένος ο χρήστης στην περίπτωση μου Κιν/γραφος-Τηλεόραση.

Επεξ/σία από Evilsmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μια support ερώτηση,

 

παρατήρησα αυτό εδώ το πρόβλημα με το avatar μου, είναι φυσιολογικό; Tο avatar το παίρνει από gravatar αλλά νομίζω πως επιπλέον το έχω κάνει upload στο προφιλ μου. Κάποια στιγμή παλιότερα το πρόβλημα υπήρχε κι εδώ αλλά όπως βλέπετε διορθώθηκε, ίσως μετά από κάποια αναβάθμιση, δεν πρόσεξα.

 

Οι υπόλοιποι το βλέπετε κανονικά το δικό μου; :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

459QCNd.png?1

 

Όταν κάποιος είναι εγγεγραμμένος σε ένα subforum λαμβάνει την παραπάνω ειδοποίηση.

 

Επειδή συνήθως όταν λαμβάνω τέτοιες ειδοποιήσεις καταλήγω στο να κοιτάω ολόκληρο το υποφορουμ θεωρώ ότι θα ήταν πιο βολικό να δημιουργούνταν ένας υπερσύνδεσμος στο θέμα  όπου θα παραπέμπει στο καινούριο θέμα που δημιουργήθηκε και το δραματικές σχολές π.χ. να αντικαθιστούνταν με το όνομα του υποφόρουμ στο οποίο ειναι εγγεγραμμένος ο χρήστης στην περίπτωση μου Κιν/γραφος-Τηλεόραση.

 

Γιατί πιο βολικό? Αντί δηλαδή να παραπέμπεσαι στο νέο θέμα που δημιουργήθηκε θα οδηγείσαι στο subforum και θα το ψάχνεις manually? Δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα βολικό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προφανως δεν διαβασες τι εγραψα

edit : οταν λέω θέμα αναφέρομαι στην λέξη της φωτογραφίας απο πάνω για να γίνω πιο κατανοητός

 

 

 

θα ήταν πιο βολικό να δημιουργειται ένας υπερσύνδεσμος στο θέμα  όπου θα παραπέμπει στο καινούριο θέμα 
Επεξ/σία από Evilsmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...