Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει τρόπος να μου έρχεται ειδοποίηση όταν ανοίγει κάποιο νέο θέμα σε κάποια ενότητα (και όχι για όλα τα νέα μηνύματα μιας ενότητας)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδρομή σε ολόκληρη ενότητα κάνει ακριβώς αυτό που ζητάς, χωρίς να έρχεται φυσικά ειδοποίηση για κάθε νέο μήνυμα που ποστάρεται σε κάθε topic της ενότητας. Για να έχεις τέτοιες ειδοποιήσεις, θα έπρεπε να έχεις ξεχωριστά συνδρομή σε κάθε ένα topic της ενότητας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα υπάρχει στους browsers ορθογραφικός έλεγχος και μάλιστα στο chrome είναι ενσωματωμένος :-D

Ποιο το νόημα :huh:

 

Εγώ προτείνω να γίνεται παράθεση με την επιλογή ενός κειμένου, δηλ να επιλέγω ένα κείμενο και να εμφανίζεται η παράθεση για το επιλεγμένο κείμενο και όχι να γίνεται παράθεση ολόκληρο το ποστ.

Υπάρχει κάτι τέτοιο στο thelab και το βρίσκω πολύ χρήσιμο και βολικό

Είναι πολύ απλό.

1) Δεν χρησιμοποιούν όλοι chrome ή firefox. 

2) Το βασικότερο είναι μην χρειάζεται να το ενεργοποιήσει ο χρήστης με plugin γιατι πολύ απλά οι περισσότεροι ΔΕΝ θα το κάνουν.

 

 

Οπως εγιναν υποχρεωτικά τα Ελληνικά για ευνόητους λόγους έτσι να γίνει και η ορθογραφία.

Δεν θα βοηθήσει μόνο τους ανορθόγραφους να βελτιωθούν αλλά και αυτούς που ειναι σωστοί να μην ξεχάσουν τα Ελληνικά τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει ξανα αναφερθεί αλλά θα ήταν καλό πιστεύετε να μπορόυμε σε κάποια κατηγορία των αγγελιών να κάνουμε συνδρομή (όπως μπορούμε να κάνουμε στα θέματα του forum) και να ενημερωνόμαστε για το πότε μπαίνει στη συγκεκριμένη κατηγορία μια νέα αγγελία?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω αν υποστηρίζεται από το IP.Board, πάντως το γράφω εδώ:

 

Νομίζω πως είναι λάθος να κλειδώνεται έξω απ'το forum χρήστης που έχει δεχτεί παρατήρηση για κάποιο παράπτωμα σε κάποιο θέμα σε δευτερεύουσα υποενότητα και ενδεχομένως (προσωπική άποψη) υποδεέστερης σοβαρότητας και επικοινωνιακής ποιότητας από τις καθαρά τεχνικές ενότητες.

Δεν εξετάζουμε αν έχει δίκιο ή άδικο ο mod για την παρατήρηση, θα δεχτούμε πως έχει. Δεν καταλαβαίνω με ποιά λογική ένας διαχειριστής υποενότητας έχει το δικαίωμα να απαγορεύσει την πρόσβαση σε όλο το insomnia για κάποιο παράπτωμα που συνέβη (και επηρεάζει) την υποενότητά του. Πολύ περισσότερο όταν ο χρήστης που κλειδώνεται έχει ελάχιστη παρουσία στην συγκεκριμένη υποενότητα ενώ είναι ενεργότατο και θετικότατο μέλος σε άλλες ενότητες.

 

Είναι σαν να σε σταματάει τροχονόμος για χαλασμένο φλας και να σου παίρνει το διαβατήριο. :blink: :wacko:

 

Τέλος, φοβάμαι πως με αυτή την καθολική τιμωρία αποτρέπονται οι χρήστες να επενδύσουν τον ελεύθερο χρόνο τους σε σοβαρές απαντήσεις, σε ψύχραιμη επιχειρηματολογία και σε βοήθεια άλλων μελών όταν μπορεί ένα ατυχές περιστατικό ή ένα κακό ανέκδοτο να τους στερήσει την πρόσβαση ή να τους αναγκάσει να σταματήσουν την ενασχόληση με το insomnia γιατί από αγχολυτικό μετατρέπεται σε άκρως ψυχοφθόρο.

 

Προτείνω λοιπόν το κλείδωμα να περιορίζεται στο χώρο ευθύνης του κάθε διαχειριστή και μόνο τα γενικευμένα περιστατικά να προωθούνται στην "ιεραρχία". Τακτική που εφαρμόζεται και στα πλέον παράλογα περιβάλλοντα δηλαδή τον στρατό ή το δημόσιο, ακριβώς για να μην πριμοδοτούνται κάτι αμόρφωτοι ΕΠΟΠ, όσοι θυμάστε από τότε.. :whistle:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Δεν ξέρω αν υποστηρίζεται από το IP.Board, πάντως το γράφω εδώ:

 

Νομίζω πως είναι λάθος να κλειδώνεται έξω απ'το forum χρήστης που έχει δεχτεί παρατήρηση για κάποιο παράπτωμα σε κάποιο θέμα σε δευτερεύουσα υποενότητα και ενδεχομένως (προσωπική άποψη) υποδεέστερης σοβαρότητας και επικοινωνιακής ποιότητας από τις καθαρά τεχνικές ενότητες.

 

Δεν εξετάζουμε αν έχει δίκιο ή άδικο ο mod για την παρατήρηση, θα δεχτούμε πως έχει. Δεν καταλαβαίνω με ποιά λογική ένας διαχειριστής υποενότητας έχει το δικαίωμα να απαγορεύσει την πρόσβαση σε όλο το insomnia για κάποιο παράπτωμα που συνέβη (και επηρεάζει) την υποενότητά του. Πολύ περισσότερο όταν ο χρήστης που κλειδώνεται έχει ελάχιστη παρουσία στην συγκεκριμένη υποενότητα ενώ είναι ενεργότατο και θετικότατο μέλος σε άλλες ενότητες.

 

Είναι σαν να σε σταματάει τροχονόμος για χαλασμένο φλας και να σου παίρνει το διαβατήριο.  :blink:  :wacko:

 

Τέλος, φοβάμαι πως με αυτή την καθολική τιμωρία αποτρέπονται οι χρήστες να επενδύσουν τον ελεύθερο χρόνο τους σε σοβαρές απαντήσεις, σε ψύχραιμη επιχειρηματολογία και σε βοήθεια άλλων μελών όταν μπορεί ένα ατυχές περιστατικό ή ένα κακό ανέκδοτο να τους στερήσει την πρόσβαση ή να τους αναγκάσει να σταματήσουν την ενασχόληση με το insomnia γιατί από αγχολυτικό μετατρέπεται σε άκρως ψυχοφθόρο.

 

Προτείνω λοιπόν το κλείδωμα να περιορίζεται στο χώρο ευθύνης του κάθε διαχειριστή και μόνο τα γενικευμένα περιστατικά να προωθούνται στην "ιεραρχία". Τακτική που εφαρμόζεται και στα πλέον παράλογα περιβάλλοντα δηλαδή τον στρατό ή το δημόσιο, ακριβώς για να μην πριμοδοτούνται κάτι αμόρφωτοι ΕΠΟΠ, όσοι θυμάστε από τότε..  :whistle:

 

 

 

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. :)

 

Με την προειδοποίηση ή τον αποκλεισμό πρόσβασης (ban) ενός μέλους, δεν ψέγεται η συμπεριφορά του εν λόγω μέλους σε συγκεκριμένη ενότητα ή σε συγκεκριμένο θέμα. Εκφράζεται η αποδοκιμασία για την εν γένει κακή συμπεριφορά του εν λόγω μέλους. Εάν, για παράδειγμα, ένα μέλος εκφραστεί υβριστικά ή προσβλητικά για άλλο μέλος, η συμπεριφορά αυτή αντανακλάται στην κοινότητα, στις σχέσεις των μελών μεταξύ τους και στο επίπεδο που όλοι μας οφείλουμε να διατηρούμε. 

 

Στο κάτω-κάτω, δεν νομίζω ότι εύκολα μπαίνει στεγανό στις συμπεριφορές μας. Εάν επιδεικνύω άσχημη συμπεριφορά στη δουλειά μου, συνήθως αυτή η συμπεριφορά θα με ακολουθήσει και στην οδήγησή μου ή στο σπίτι μου ή στην έξοδό μου. Άλλωστε, το ίδιο "σκηνικό" έχουμε δει και εδώ: να τσακώνονται δύο (ή περισσότερα) μέλη σε μία ενότητα και να "μεταφέρεται" ο καυγάς και σε άσχετα θέματα, άλλης ενότητας. 

 

Edit: 

 

ΥΓ: Και για να δώσω και εγώ, με τη σειρά μου, ένα απτό παράδειγμα, η πρότασή σου για αποκλεισμό "περιορισμένης εμβέλειας" σημαίνει ότι εάν περάσω με κόκκινο σε μία διασταύρωση, να μου απαγορεύουν την οδήγηση μόνο στη συγκεκριμένη διασταύρωση αλλά να με αφήνουν να οδηγώ στο υπόλοιπο οδικό δίκτυο. :)

Επεξ/σία από paredwse
προσθήκη ΥΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αυτό που χρειάζεται το forum είναι ένα mute/global ignore feature...

 

να postάρει κάποιος που συνήθως trollαρει/flamάρει και να μην βλέπει κανείς το post, ενώ αυτός θα νομίζει ότι φαίνεται κανονικότατα...

 

χρησιμότατο feature, μιας και θα νομίζει ότι τον αγνοούν όλοι και δεν τσιμπάνε ενώ στην πραγματικότητα δεν θα βλέπει κανείς το post του...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που χρειάζεται το forum είναι ένα mute/global ignore feature...

 

να postάρει κάποιος που συνήθως trollαρει/flamάρει και να μην βλέπει κανείς το post, ενώ αυτός θα νομίζει ότι φαίνεται κανονικότατα...

 

χρησιμότατο feature, μιας και θα νομίζει ότι τον αγνοούν όλοι και δεν τσιμπάνε ενώ στην πραγματικότητα δεν θα βλέπει κανείς το post του...

Don't feed the troll mode? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@paredwse: Εντάξει, είχα κάτι πολύ διαφορετικό στο μυαλό μου. Ειναι προφανές πως σε θέματα γενικευμένης κακής συμπεριφοράς ή κάποιου γεγονότος που φέρνει δυσλειτουργία σ'όλο το insomnia έχεις δίκιο -ακόμα και στο λίγο τραβηγμένο αντι-παράδειγμά σου ;)

 

Πέρα από ένα προσωπικό συμβάν (που απ'οτι διαπιστώνω μάλλον πρόκειται για τεράστια παρεξήγηση), σκεφτόμουν περιπτώσεις που οι παραβάσεις των κανονισμών σε επιλεγμένες ενότητες είναι πιο συχνές απ'οτι σε άλλες ενότητες (πχ. σε μια ποδοσφαιρική συζήτηση ή σε μια είδηση με κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις), ή επιπλέον, περιπτώσεις που για λόγους ανεξήγητους η συμβίωση κάποιου μέλους με ένα διαχειριστή δεν είναι η καλύτερη. Υπάρχουν κάμποσες ακόμα περιπτώσεις που δεν θα αναφέρω για οικονομία χώρου, είναι σαφές.

 

Σ'αυτές τις περιπτώσεις βρίσκω σωστή την τιμωρία εντός των ενοτήτων με το σκεπτικό πως εφόσον ο διαχειριστής μιας ενότητας δηλώνει αναρμόδιος καθώς δεν οφείλει να γνωρίζει την συμμετοχή κάποιου χρήστη σε άλλες ενότητες, δεν μπορεί επομένως η ισχύς της τιμωρίας που επιβάλλει να έχει καθολικό χαρακτήρα. Τροφή για σκέψη και τίποτε περισσότερο ;)

 

Σε ένα μόνο σημείο θα διαφωνήσω κάθετα (και επειδή ξεφεύγει του θέματος θα το βάλω σε spoiler):

 

 

Διαφωνώ, ή σωστότερα απορώ, με την ευκολία να παρουσιάζεις τους διαχειριστές μιας σελίδας ενημέρωσης και συζητήσεων ως ειδικευμένους κριτές συμπεριφοράς. Αν ήθελες να μου εξηγήσεις με τι γνώσεις, κύρος και εμπειρία, αξιοπιστία, διαφάνεια, δηλαδή με λίγα λόγια, με ποιά ιδιότητα μπορεί ένας κοινός ανώνυμος χρήστης με δικαιώματα moderator -γιατί περί αυτού πρόκειται- να με αξιολογήσει ως διαδικτυακή οντότητα πέρα από το να ελέγχει αν τηρώ κάποιους κανονισμούς, κάποιες τυπικές οδηγίες δηλαδή γιατί δεν πρόκειται για νόμους του κράτους.

 

Χωρίς να θέλω ούτε στο ελάχιστο να μειώσω το ψυχοφθόρο και αφιλοκερδές (ως επι το πλείστον) έργο τους: οι διαχειριστές ενός forum είναι απλοί διαιτητές και εφαρμοστές κανονισμών κι έτσι πρέπει να παραμείνουν. Ούτε ψυχολόγοι είναι, ούτε κοινωνικοί λειτουργοί, ούτε αστυνομικοί. Οποιαδήποτε προσπάθεια αναβάθμισής τους ακόμα και με τις αγνότερες προθέσεις είναι επικίνδυνη ως γραφική (όποιος θυμάται το "το κράτος είστε εσείς" του Μητσοτάκη, με εννόησε).

 

Παρομοίως δε για την καλή/κακή συμπεριφορά που μεταφέρεται σε άλλες ενέργειες δεν το πολυκατάλαβα. Δεν μπορώ να εννοήσω την δικαιοδοσία οποιουδήποτε παντελώς ανειδίκευτου στην ψυχολογία διαχειριστή να αποφασίζει ως άλλος robocop αν είμαι καλός/κακός χρήστης του διαδικτύου ή γενικότερα καλός/κακός άνθρωπος με βάση το αν τήρησα τον α/β/γ κανόνα του μικρόκοσμου που δρα και ελέγχει ως ψηφιακή οντότητα. ;)

 

Ψσσσσσ σκόνη σ'εκανα.. :P :D

 

 

 

 

είναι pure evol αυτό το feature και προφανώς να μην έχεις ενημερώσει κανένα non moderator ότι το έβαλες...

@Thresh: Α ωραία ιδέα και μπορούμε να το ονομάσουμε "Επιχείρηση Καιάδας" ή "Κωδικός: Αουσβιτς", αλλά ίσως παίξει πρόβλημα με τα copyrights..  :P

 

 

 

Δεν ξέρω, τα κλικ στα μπανεράκια και οι ip των απεχθών τρολοφλάμ θα μετράνε κανονικά για την διαφημιστική αγορά ή εκεί είναι ωφέλιμοι ως έχουν;  Η λύση πάντως σ'αυτό που σε απασχόλησε είναι μία, λέγεται ιδιωτικό forum με προσκλήσεις: Φέρνει ο καθένας τους φίλους του και έχει πάντα σύμφωνες και ευχάριστες γνώμες. ;)

 

ΥΓ1: Σε τρολάρω.

ΥΓ2: Χωρίς πλάκα, αυτό που περιγράφεις το εφαρμόζουν ήδη στο facebook σε κάποιες επίσημες σελίδες εταιριών που τρώνε trolling με το τσουβάλι (pm για ινφο).

ΥΓ3: Αν το έγραψες για μένα, καθρεφτάκι και θα το πω στη μαμά μου και αν θες να ξέρεις ο ξαδερφός μου ξέρει καράτε.

 

 

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

υπάρχει και σε forums του εξωτερικού πάντως...

 

προσωπικά δεν βλέπω καμιά διαφορά από ένα permaban κάποιου που έχει static ip πχ :D

 

ok υπάρχουν τρόποι παράκαμψης ακόμα κι αν έχεις static αλλά δεν τους ξέρουν όλοι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μια εφαρμογη για κινητο θελω που να μην μου σπαει τα νευρα.αυτα τα διαστημικά που λετε δεν τα ξερω...

 

 

Hal9000

Δημοσίευση 14 Οκτώβριος 2013 - 04:22 μμ

 

Για να ενημερωθεί και αυτό το θέμα, οι εφαρμογές για iPhone και Android του Insomnia δημιουργούνται από την αρχή (in house) έτσι ώστε να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε άμεσα όλα τα bugs που προκύπτουν αλλά και να προσθέτουμε νέες δυνατότητες, κάτι που δε μπορεί να γίνει τώρα μιας και η ομάδα ανάπτυξης των τωρινών εφαρμογών σταμάτησε την υποστήριξη.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω χρονοδιάγραμμα για το πότε θα έχουμε έτοιμες τις νέες εφαρμογές αλλά σίγουρα θα υπάρξει ανακοίνωση για μια δοκιμαστική περίοδο για όσους ενδιαφέρονται να βοηθήσουν με feedback.

 

 

Ας ελπίσουμε να γίνει σύντομα τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...