Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Δικη Μου Προταση Επειδή Τωρα Τελευταια Εχω Βαρεθεί Να Ρωταω Τον Καθενα Σε Ποια Περιοχή Μενει Είναι Να Υποχρεούμαστε Ολοι Να Γραφουμε Τον Τοπο Διαμονης Μας Προς Διευκολυνση Ολων Γενικοτερα.Ευχαριστω Και Ευχομαι Οι Mods Να Το Λαβουν Στα Υποψιν.Καλη Σας Μερα Κυριοι.

 

Εσύ που το προτείνεις, πού γράφεις τον τόπο διαμονής σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Alejandro, on 09 Feb 2015 - 11:33 AM, said:

Εσύ που το προτείνεις, πού γράφεις τον τόπο διαμονής σου;

Σε Ολες Τις Αγγελιες Που Υποβαλλω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ορθογραφικός έλεγχος μέσω site ; Αν όχι μήπως θα έπρεπε να μπεί σιγα σιγά; Τα ορθογραφικά δίνουν και παίρνουν σε τραγικό βαθμό. Δεν μιλάμε για ενα ή μερικά ορθογραφικά αλλά για κυριολεκτική σφαγή της Ελληνικής γλώσσας. Σε κάποιες περιπτώσεις δε δεν μπορείς να καταλάβεις εαν ειναι Ελληνικά ή σφηνοειδής γραφή .

 

Αποτέλεσμα αυτου θα είναι να ξεχάσουμε την ορθογραφία μας.

Σίγουρα κι εγώ κάνω κάποια λάθη και θα ήθελα να τα βλέπω μόλις γίνονται μέσω της διόρθωσης.

 

Τα περισσότερα ξένα forums εχω παρατηρήσει οτι κάνουν αυτόματη διόρθωση .

 

Λύσεις με plugins μέσω browser δεν νομίζω οτι θα βολέψουν την πλειοψηφία .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ορθογραφικός έλεγχος μέσω site ; Αν όχι μήπως θα έπρεπε να μπεί σιγα σιγά; Τα ορθογραφικά δίνουν και παίρνουν σε τραγικό βαθμό. Δεν μιλάμε για ενα ή μερικά ορθογραφικά αλλά για κυριολεκτική σφαγή της Ελληνικής γλώσσας. Σε κάποιες περιπτώσεις δε δεν μπορείς να καταλάβεις εαν ειναι Ελληνικά ή σφηνοειδής γραφή .

 

Join the club. Για κάνε το λάθος να προσπαθήσεις να το πεις με όποιο τρόπο θέλεις (ευγενικά, ειρωνικά, αστεία, υπόγεια, διδακτικά, πολιτισμένα, απολίτιστα) κι αν δεν βρεις το μπελά σου στα επόμενα 15", να με χ... :P

 

Ο "απλός" ανορθόγραφος βάζει ορθογραφικό έλεγχο και ξέρει-διορθώνει το λάθος του. Το πρόβλημα είναι με αυτούς που θεωρούν την ανορθογραφία κεκτημένο δικαίωμα και παινεύονται από πάνω. Φυσικά δεν μιλάμε για λαθάκια ή τονισμό ή ένα-μαργαριτάρι-στα-τόσα, εδώ υπάρχουν κάποιοι που τους το γράφεις σωστό από κάτω και το συνεχίζουν λάθος! Ζούμε τη δικτατορία του τούβλου που έμαθε ελληνικά στο facebook. -_-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για τα ορθογραφικά.

 

Εγώ έχω να προτείνω μια-δυο νέες κατηγορίες στις αγγελίες. Η μια να είναι στα gadgets και να περιλαμβάνει SOC και ηλεκτρονικά, δηλαδή Raspberry, Arduino, πολύμετρα, μετρητές ακτινοβολίας (τα έχω συναντήσει όλα σε κατηγορίες που δεν τα περιμένεις), bluetooth διαγνωστικά αυτοκινήτου κλπ.

Μια κατηγορία για οτιδήποτε σχετικό με μουσική (όργανα, βιβλία, midi κλπ). Υπάρχουν αρκετά όργανα, πιάνο-κιθάρες-ενισχυτές, διάσπαρτα σε πολλές κατηγορίες.

Και μια κατηγορία για media players και streamers και projectors, αν και θα μπορούσαν να ενσωματωθούν στα SOC ή στα Αποκωδ/Δέκτες (αρκεί να αλλάξει το όνομα σε Δέκτες/Media Players).

 

Δεν χρειάζεται φυσικά να γίνει αλλαγή στις υπάρχουσες αγγελίες, απλά όσες μπαίνουν από δω και πέρα να είναι λίγο πιο εύκολο να τις βρίσκουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

phanispal, on 09 Feb 2015 - 12:41 PM, said:

Τι θα 'λεγες να σταματήσεις αυτό το καραγκιοζιλίκι με τα κεφαλαία;

Όχι Ευχαριστω Δεν Θα Παρω.Δεν Υπαρχει Καποιος Περιορισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the club. Για κάνε το λάθος να προσπαθήσεις να το πεις με όποιο τρόπο θέλεις (ευγενικά, ειρωνικά, αστεία, υπόγεια, διδακτικά, πολιτισμένα, απολίτιστα) κι αν δεν βρεις το μπελά σου στα επόμενα 15", να με χ... :P

 

Ο "απλός" ανορθόγραφος βάζει ορθογραφικό έλεγχο και ξέρει-διορθώνει το λάθος του. Το πρόβλημα είναι με αυτούς που θεωρούν την ανορθογραφία κεκτημένο δικαίωμα και παινεύονται από πάνω. Φυσικά δεν μιλάμε για λαθάκια ή τονισμό ή ένα-μαργαριτάρι-στα-τόσα, εδώ υπάρχουν κάποιοι που τους το γράφεις σωστό από κάτω και το συνεχίζουν λάθος! Ζούμε τη δικτατορία του τούβλου που έμαθε ελληνικά στο facebook. -_-

Συμφωνώ 100% και δεν αναφέρομαι φυσικά για κάποιον που θα κάνει μερικά ορθογραφικά ή δυσκολεύεται στην ορθογραφία. Αλλωστε κι εγώ θα κάνω μερικά όπως εγραψα.

 

Οπως πριν 12 χρόνια περίπου η πλειοψηφια ηταν κάθετη να γυρίσει το φόρουμ απο greeklish σε Ελληνικά. Μετα απο λίγο καιρό κατάλαβαν οτι τα greeklish σκότωναν την γλώσσα.

 

 

Κατα την γνώμη μου το ίδιο συμβαίνει και τώρα οσον αφορά τις επιπτώσεις στον γραπτό λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα υπάρχει στους browsers ορθογραφικός έλεγχος και μάλιστα στο chrome είναι ενσωματωμένος :-D

Ποιο το νόημα :huh:

 

Εγώ προτείνω να γίνεται παράθεση με την επιλογή ενός κειμένου, δηλ να επιλέγω ένα κείμενο και να εμφανίζεται η παράθεση για το επιλεγμένο κείμενο και όχι να γίνεται παράθεση ολόκληρο το ποστ.

Υπάρχει κάτι τέτοιο στο thelab και το βρίσκω πολύ χρήσιμο και βολικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα υπάρχει στους browsers ορθογραφικός έλεγχος και μάλιστα στο chrome είναι ενσωματωμένος :-D

Ποιο το νόημα :huh:

 

Εγώ προτείνω να γίνεται παράθεση με την επιλογή ενός κειμένου, δηλ να επιλέγω ένα κείμενο και να εμφανίζεται η παράθεση για το επιλεγμένο κείμενο και όχι να γίνεται παράθεση ολόκληρο το ποστ.

Υπάρχει κάτι τέτοιο στο thelab και το βρίσκω πολύ χρήσιμο και βολικό

 

Ναι αυτό θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμο αν γινόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση -και δεν πρέπει να πέφτω πολύ έξω- πως όλη η συντακτική/διαχειριστική ομάδα είναι σαφώς υπέρ της σωστής γραφής, εννοώ της καταληπτής γραφής με κάποιους στοιχειώδεις κανόνες. Σίγουρα στην εφαρμογή χωλαίνει το σχέδιο, ποιός πάει γυρεύοντας να χάσει την ηρεμία του; ;)

 

 

 

μα υπάρχει στους browsers ορθογραφικός έλεγχος και μάλιστα στο chrome είναι ενσωματωμένος :-D Ποιο το νόημα :huh:

 

Αφου δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, μήπως να γινόταν το αντίθετο. Αν και το θέμα είναι φιλολογικού ενδιαφέροντος γιατί από θέμα resources νομίζω είναι εξαιρετικα μνημοβόρο να δουλεύει ένα script ορθογραφικού ελέγχου στον server. Διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι Ευχαριστω Δεν Θα Παρω.Δεν Υπαρχει Καποιος Περιορισμος.

 

Θέλεις, φαντάζομαι, τα γραφόμενά σου να διαβάζονται όμως. Εκτός αν γράφεις για τον εαυτό σου. Πάντως αν θέλεις να το κάνεις ακόμα πιο ηλίθιο, μπορείς να βάζεις κεφαλαία γράμμα παρά γράμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι 50, αλλά είναι σίγουρα πάνω από 10 χρόνια που υπάρχει η νοοτροπία: "κάνω λάθη γιατί είμαι μάγκας και τους ταπώνω όλους λέγοντας ψέματα πως έχω δυσλεξία". Δυστυχώς το συναντάς και στα forums και στα σχολεία. Κι επειδή είναι πολύ τζιζ το θέμα και θα μας την πέσουν, ας μείνουμε μόνο στην πρόταση να μπει αυτόματος ορθογραφικός έλεγχος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...