Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οτι θα ηταν καλυτερο, καθε προσφορα που ληγει και εξακολουθει να υπαρχει συζητηση, να γινεται MOVE απο τον mod στην καταλληλη κατηγορια του αντικειμένου (πχ. smartphones, τηλεορασεις, ακουστικά, gadjets κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα έλεγα να είχαμε ένα pinned θέμα οπου καθενας που ποσταρει εδω μια προσφορά να πρέπει να γράφει κι εκεί προϊόν /τιμή/ ημέρομηνια προσφοράς ώστε να φτιάχνεται μια λίστα σιγά σιγά και να μπορεί να τσεκαρει κάποιος σε πρώτο χρόνο πότε κάτι ήταν σε προσφορά και πόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας insomians, θα ηθελα να αναφερθω στο κομματι των αγγελιων.
Ωραια βλεπω να υπαρχει μεγαλη κινιτηκοτητα στις αγγελιες αλλα ο τροπος αναζητησεις σε αυτες δεν ειναι προσιτος ποσο μαλλον στα κινητα οπου καθε μερα μπαινουν 10 σελιδες.Αμα κανω 3 μερες να μπω θα κανω τρεις μερες για να δω αυτα που θελω ακριβως,πιστευω πως αν γινουν υποκατηγοριες θα ηταν πιο απλα τα πραγματα.Να πω την αληθεια τον τελευταιο καιρο δεν βλεπω και πολλες αγγελιες γιατι αγανακτω :D αν και ειμαι υπομονετικος...

ευχαριστω πολυ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συχνά οι αναρτήσεις για προσφορές συνεχίζουν σε συζήτηση για το προϊόν, ή την παραλαβή του, ή τις λειτουργίες του, πολλές μέρες (μερικές φορές και μήνες ακόμα) αφού έληξαν οι προσφορές.

 

Όμως αυτές οι συζητήσεις είναι πολύ χρήσιμες και νομίζω ότι απλώς να τις κλειδώναμε θα αφαιρούσε από την χρησιμότητα του φόρουμ.

 

Από την άλλη, να παραμένουν στο κυρίως φόρουμ καθιστά την σελίδα συχνά γεμάτη συζητήσεις που διαιωνίζονται για τα προϊόντα παλιών προσφορών, οπότε δεν εξυπηρετεί τους σκοπούς του φόρουμ.

 

Θα ήθελα να προτείνω την δημιουργία ενός υπο-φόρουμ "συζήτηση για προϊόντα προσφορών που έχουν λήξει" όπου να μεταφέρονται από τους moderators τα σχετικά thread. Έτσι και όσοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια προσφορά θα μπορούν να πάρουν χρήσιμες πληροφορίες από άλλους φίλους, και το βασικό φόρουμ δεν θα κατακλύζεται με threads για παλιές προσφορές.

 

Τί λέτε;

Απο το τελος. Ηταν η πρωτη προταση μου προς την ιδιοκτησια με το που ανελαβα 22 μηνες πριν, η δημιουργια υποενοτητας οπου θα πηγαινουν οι προσφορες που εχουν ληξει. Δεν ηταν συμφωνη ομως. Ετσι απο τοτε βρηκα την λυση να γραφουμε στο τιτλο ενα tag στο τελος του [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ] ή [ΤΕΛΟΣ] αναλογα με το τι συνεβη. Με αυτο τον τροπο και μενει το τοπικ ανοικτο για θεματα παραλαβων αλλα και με μια ματια φαινεται οτι εχει ληξει και δεν αναγκαζει κοσμο να μπαινει μεσα ή να νομιζει οτι υπαρχει ενεργη προσφορα.

 

 

 

 

Νομιζω οτι θα ηταν καλυτερο, καθε προσφορα που ληγει και εξακολουθει να υπαρχει συζητηση, να γινεται MOVE απο τον mod στην καταλληλη κατηγορια του αντικειμένου (πχ. smartphones, τηλεορασεις, ακουστικά, gadjets κλπ).

 

Οχι, δεν υπαρχει λογος να φευγουν τα θεματα και οι προσφορες απο την ενοτητα αφου κατι τετοιο θα κατεστρεφε το ιστορικο της ενοτητας (δες παρακατω).

 

Εγώ θα έλεγα να είχαμε ένα pinned θέμα οπου καθενας που ποσταρει εδω μια προσφορά να πρέπει να γράφει κι εκεί προϊόν /τιμή/ ημέρομηνια προσφοράς ώστε να φτιάχνεται μια λίστα σιγά σιγά και να μπορεί να τσεκαρει κάποιος σε πρώτο χρόνο πότε κάτι ήταν σε προσφορά και πόσο.

Αν ειχαμε ενα τετοιο τοπικ θα ηταν μεσα εκει "αναρτημενες" οι προσφορες χυμα και ανακατεμενες. Πως θα εξυπηρετουσε κατι τετοιο λοιπον; Φαντασου 10 σελιδες με 150 ποστς με ανακατεμενες τις αναφορες των παλιων προσφορων.

Αυτο λοιπον που ζητας στην ουσια υπαρχει με 2 καλυτερους και πληρεστερους τροπους/λυσεις. Ο ενας ειναι η αναζητηση στην ενοτητα οπου αμεσα βρισκει κανεις το καθε προιον ποτε υπηρξε σε προσφορα και ποσο, αλλα και απλα σαν λιστα τιτλων/θεματων αφου υπαρχει η δυνατοτητα με ενα κλικ να εχεις τα θεματα ολα ταξινομημενα οχι οπως ειναι το default δηλαδη με σειρα χρονικη τελευταιου ποστ, αλλα με ημερονηνια εναρξης, ή με αλφαβητικη κλπ. Οπως μαλιστα εχω γραψει στο pinned θεμα "οδηγιες - τι προσεχουμε πριν ανοιξουμε θεμα προσφορας" και συγκεκριμενα στην παραγραφο "2", αν εβαζαν ολοι στην αρχη του θεματος το tag κατηγοριας προιοντος πχ [HDD/external] ή [TV], αυτη η αλφαβητικη ταξινομηση θα εβγαζε σαν λιστα ολες τις προσφορες ομαδοποιημενες μαλιστα ανα προιον(κατηγορια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι γι' αυτό έγραψα τη λέξη "λίστα" ώστε αν υποθέσουμε ότι βγαίνουν 100 προσφορές π.χ. το μήνα να γινόταν λίστα από κάποιον μοντ στο τέλος αυτού και να μην ήταν ως σκόρπια ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλειδωσα 2 ενεργές αγγελίες που της είχα κανενα μήνα ανεβασμενες για να ανεβάσω 2 άλλες και μου βγάζει οτι συμπλήρωσα το οριο 2 αγγελιών για 7 ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κλειδωσα 2 ενεργές αγγελίες που της είχα κανενα μήνα ανεβασμενες για να ανεβάσω 2 άλλες και μου βγάζει οτι συμπλήρωσα το οριο 2 αγγελιών για 7 ημέρες.

Δεν έχει σημασία εάν είναι κλειδωμένη ή όχι μια αγγελία. Εφ'όσον δημοσιεύσεις δύο αγγελίες εντός των τελευταίων επτά ημερών (ενεργές ή κλειδωμένες), έχεις συμπληρώσει το όριο των δύο αγγελιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κλειδωσα 2 ενεργές αγγελίες που της είχα κανενα μήνα ανεβασμενες για να ανεβάσω 2 άλλες και μου βγάζει οτι συμπλήρωσα το οριο 2 αγγελιών για 7 ημέρες.

Το κλείδωμα σημαινει πως πουλησες το αντικειμενο, οχι πως εχεις το δικαιωμα να βαζεις απεριοριστες αγγελιες εαν πουλας το αντικειμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία εάν είναι κλειδωμένη ή όχι μια αγγελία. Εφ'όσον δημοσιεύσεις δύο αγγελίες εντός των τελευταίων επτά ημερών (ενεργές ή κλειδωμένες), έχεις συμπληρώσει το όριο των δύο αγγελιών.

 

Ο χρήστης εννοεί νομίζω πως με το κλείδωμα καταμετρήθηκε νέα δημοσίευση αφού τις αρχικές τις είχε βάλει πριν ένα μήνα.

Έχω την εντύπωση πως έχει συμβεί και σε μένα εκτός αν δεν τα είχα υπολογίσει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι λιγο λάθος αυτο αμα δεν της κλειδωνα και εβαζα αλλες 2 δεν θα ειχα θεμα αν κατάλαβα σωστά.

Προτινω εκτός την δημιουργία και κλείδωμα αγγελιας να υπάρχει δυνατότητα διαγραφής, κινιτρα υπάρχουν για αυτούς που θέλουν να πουλάνε μονο, η θετική ψηφο αγγελιας.

Επεξ/σία από ip man
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο χρήστης εννοεί νομίζω πως με το κλείδωμα καταμετρήθηκε νέα δημοσίευση αφού τις αρχικές τις είχε βάλει πριν ένα μήνα.

Έχω την εντύπωση πως έχει συμβεί και σε μένα εκτός αν δεν τα είχα υπολογίσει καλά.

 

Όχι, δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. 

Το συγκεκριμένο μέλος δημοσίευσε χθες (Παρασκευή 06.02.2015) δύο αγγελίες, τις οποίες στη συνέχεια κλείδωσε - υποθέτω μετά από επιτυχημένη συναλλαγή. Προφανώς έχει εξαντλήσει το όριο των δύο αγγελιών ανά επτά (7) ημερολογιακές ημέρες.

 

Δεν ειναι λιγο λάθος αυτο αμα δεν της κλειδωνα και εβαζα αλλες 2 δεν θα ειχα θεμα αν κατάλαβα σωστά.

 

Προτινω εκτός την δημιουργία και κλείδωμα αγγελιας να υπάρχει δυνατότητα διαγραφής, κινιτρα υπάρχουν για αυτούς που θέλουν να πουλάνε μονο, η θετική ψηφο αγγελιας.

 

1. Μάλλον δεν κατάλαβες σωστά: Είτε τις κλείδωνες είτε όχι, εφ'όσον έχεις δημοσιεύσει δύο αγγελίες τις τελευταίες επτά ημερολογιακές ημέρες δεν μπορείς να δημοσιεύσεις άλλες.

 

2. Αγγελίες ΔΕΝ διαγράφονται. Νομίζω οι λόγοι είναι προφανείς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. 

Το συγκεκριμένο μέλος δημοσίευσε χθες (Παρασκευή 06.02.2015) δύο αγγελίες, τις οποίες στη συνέχεια κλείδωσε - υποθέτω μετά από επιτυχημένη συναλλαγή. Προφανώς έχει εξαντλήσει το όριο των δύο αγγελιών ανά επτά (7) ημερολογιακές ημέρες.

 

Αυτο εννοω που αναφερει  και το μελος funbreaker πως με το κλείδωμα καταμετρήθηκε νέα δημοσίευση δεν εγινε καμια συναλλαγη, προεκυψε μια συναλλαγη μετα απο κλειδωμα αγγελιας την κλείδωσα δηλαδη ανανεωθηκε και με ρωτησε ενα μελος αν πουλησα ολα τα αντικειμενα της αγγελιας που κλειδωσα ( θηκες για κινητα)

 

1. Μάλλον δεν κατάλαβες σωστά: Είτε τις κλείδωνες είτε όχι, εφ'όσον έχεις δημοσιεύσει δύο αγγελίες τις τελευταίες επτά ημερολογιακές ημέρες δεν μπορείς να δημοσιεύσεις άλλες.

 

Για να καταλαβω βαζω 2 αγγελιες 7 μερες περιορισμο  της κλειδονω αλλες 7 μερες περιορισμο.

 

 

 

2. Αγγελίες ΔΕΝ διαγράφονται. Νομίζω οι λόγοι είναι προφανείς.

Επεξ/σία από ip man
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Δικη Μου Προταση Επειδή Τωρα Τελευταια Εχω Βαρεθεί Να Ρωταω Τον Καθενα Σε Ποια Περιοχή Μενει Είναι Να Υποχρεούμαστε Ολοι Να Γραφουμε Τον Τοπο Διαμονης Μας Προς Διευκολυνση Ολων Γενικοτερα.Ευχαριστω Και Ευχομαι Οι Mods Να Το Λαβουν Στα Υποψιν.Καλη Σας Μερα Κυριοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Δικη Μου Προταση Επειδή Τωρα Τελευταια Εχω Βαρεθεί Να Ρωταω Τον Καθενα Σε Ποια Περιοχή Μενει Είναι Να Υποχρεούμαστε Ολοι Να Γραφουμε Τον Τοπο Διαμονης Μας Προς Διευκολυνση Ολων Γενικοτερα.Ευχαριστω Και Ευχομαι Οι Mods Να Το Λαβουν Στα Υποψιν.Καλη Σας Μερα Κυριοι.

 

Το έχω προτείνει 3-4 φορές εδω και μήνες.

Θα γίνει όταν γίνει το mobile app και το μετρό τηςΘεσσαλονίκης. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

funbreaker, on 09 Feb 2015 - 10:29 AM, said:

Το έχω προτείνει 3-4 φορές εδω και μήνες.

Θα γίνει όταν γίνει το mobile app και το μετρό τηςΘεσσαλονίκης. :lol:

Α Μαλιστα Εχει Ξαναπροταθει Λοιπον Κατι Τετοιο.Αδερφε Μακαρι Καποια Στιγμη Να Γινει Θεσμος Στο Site.

ΑΑΑΑ Μη Μου ΔΙνεις Φρουδες Ελπιδες Τωρα Αδερφε :-(  :-(  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...