Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει ενα προβλημα με το μηνυμα που βρισκεται στο 

http://www.insomnia.gr/topic/552627-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-reportspamcom/

 

Μετα απο ολο το μηνυμα που αναφερονται οι "προσφορες", αναγραφεται κατω:

 

"To παρόν topic αποτελεί advertorial"

 

Θα ήταν πολυ πιο σωστο να φαινοταν με ειδικο τροπο οτι προκειται για διαφημιση, και το ελαχιστο που θα επρεπε να γινει θα ηταν η παραπανω προταση να ειναι η πρωτη του μηνυματος και οχι η τελευταια.

 

Edit: για καποιο λογο το "advertorial" μολις διαγραφηκε οποτε αγνοηστε το μηνυμα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ όμως δεν αναφέρομαι μόνο στο συγκεκριμένο topic, αλλά γενικότερα.
Το topic αυτό ήταν απλά η αφορμή να πω την άποψη μου για βελτίωση του forum.
 
edit:
Μετά τη διαγραφή του προηγούμενου post μου με την πρόταση για βελτίωση του forum (που -προφανώς- δεν άρεσε), το post μου δεν βγάζει νόημα έτσι ξεκρέμαστο που είναι (όπως & το αμέσως προηγούμενο "+1" post του "kyriosotinanai" που αναφερόταν στο ίδιο διαγραφέν post), γι' αυτό κι η "ευδιάκριτη διαγραφή".

 

001.gif003.gif026.gif006.gif028.gif003.gif026.gif006.gif

Επεξ/σία από evankouros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι freelancer web developer από το 2000. Έχω μεγάλο φόρτο εργασίας και δε προλαβαίνω. Συχνά κάνω post εργασίες στο Web development section. Τη Δευτέρα θα χρειαστώ μια μετάφραση module στα Ελληνικά και δε προλαβαίνω/ Πολλά site φτιάχθηκαν στο χρόνο στην Ελλάδα με σκοπό το κέρδος. Αλλά δεν είναι έτσι. Σκοπός είναι η ανάπτυξη και η συνεργασία.

 

Προτείνω την δημιουργία freelancing κάτω από το Προγραμματισμό.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αυτό που προτείνω  δεν είναι θέμα εμφάνισης του site αλλά να διορθωθεί ένα μεγάλο κενό που διαπίστωσα στις αγγελίες δεν υπάρχει καμία υπεύθυνη στάση απέναντι στα μέλη από την ομάδα διαχείρισης ακόμα και εάν κάποιοι  έχουν πέσει θύματα άπατης τους ενημερώνεις και αφήνουν το συγκεκριμένο μέλος να δρα ανενόχλητο εάν γνωρίζει κάποιος ποια διαδικασία μπορώ να ακολουθήσω  γιατί έχω πέσει θύμα άπατης από ένα μέλος παρακαλώ να με ενημερώσετε .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αποκλειστεί το μέλος από  το forum για να μην μπορεί να εξαπατήσει και άλλους δηλαδή αφού πρώτα βεβαιωθεί ότι λέω την αλήθεια δεν είναι αστείο ποσό είναι 260€  


εγώ αυτό που προτείνω  δεν είναι θέμα εμφάνισης του site αλλά να διορθωθεί ένα μεγάλο κενό που διαπίστωσα στις αγγελίες δεν υπάρχει καμία υπεύθυνη στάση απέναντι στα μέλη από την ομάδα διαχείρισης ακόμα και εάν κάποιοι  έχουν πέσει θύματα άπατης τους ενημερώνεις και αφήνουν το συγκεκριμένο μέλος να δρα ανενόχλητο εάν γνωρίζει κάποιος ποια διαδικασία μπορώ να ακολουθήσω  γιατί έχω πέσει θύμα άπατης από ένα μέλος παρακαλώ να με ενημερώσετε .  

ευχαριστώ τον administrator για την άμεση απάντηση στο πρόβλημα  μου !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

να αποκλειστεί το μέλος από  το forum για να μην μπορεί να εξαπατήσει και άλλους δηλαδή αφού πρώτα βεβαιωθεί ότι λέω την αλήθεια δεν είναι αστείο ποσό είναι 260€

σύμφωνοι, απλά να υπενθυμίσω ότι με ένα restart στο router παίρνει νέα IP, ανοίγει καινούριο account και ξαναβάζει αγγελίες...

 

δυστυχώς το ban δεν προστατεύει, ελπίζουμε μελλοντικά με IPv6 να δίνουν οι ISPs σε όλους αποκλειστικά static IPs για να γλυτώσουμε από αρκετούς (όχι όλους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή αυτό το θέμα, τη κατάσταση που με έφερε ο Αίλουρος μερικές σελίδες μετά από αυτό εδώ το απίστευτο Αιλουροειδές ποστ το οποίο δημοσιεύτηκε 3 σελίδες πριν το ημιτελές τέλος του Thread, την απορία μου στο γιατί να μην μπορέσω να ευχαριστήσω τα άτομα που με βοήθησαν ή πόσο μάλλον να αναφέρω ποια κάρτα επέλεξα τελικά, και λίγο αργότερα την απελπισία στην ιδέα πως τώρα πρέπει να μπαίνω στη διαδικασία να στέλνω ευχαριστήρια PM στα παλικάρια ένα - ένα..

..αναρωτήθηκα ΓΙΑΤΙ να με έκαιγε κάτι τέτοιο αν είχε υλοποιηθεί Reputation System στο Insomnia.



Το προτείνω με όλο το θάρρος, γιατί το Insomnia σαν Forum έχει υλοποιήσει ότι ανώτερο έχω δει όσα 10 ξένα Forum μαζί δεν έχουν.. και στη τελική δεν υιοθέτησε ακόμα το στοιχείο που έχουν τα περισσότερα.

Θα είναι εύκολο για εσάς, και όχι μόνο θα έδινε κάτι πιο ανεξίτηλο από ένα απλό "ευχαριστώ" σε όλα αυτά τα παιδιά που μετατρέπουν το Insomnia σαν το αμεσότερο tech service του κόσμου χωρίς κανένα προσωπικό όφελος, αλλά σκέφτηκα (τριπάρω δηλαδή) πως θα βοηθούσε αφάνταστα και στο νέο αναπόσπαστο κομμάτι του Site μας. Τις Ινσομνιακές Αγγελίες.


Το Post count είναι σχεδόν άχρηστο (σοφό που δεν ενεργοποιείται στο ΜπλαΜπλα, άργησα να συνειδητοποιήσω το γιατί) για τη κρίση μας προς έναν Seller/User. Εάν αυτός ο User έχει μαζέψει έναν αριθμό που συμβολίζει το πόσο βοήθησε άλλους χρήστες, τότε αυτό θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως ένας ακόμη Factor εμπιστοσύνης όπως είναι αυτός των θετικών/αρνητικών αξιολογήσεων που ήδη υπάρχει. Αυτό θα επιβραβεύει τα παιδιά-εργαλεία του Forum γιατί θα ξεφορτώνονται τα πράγματα τους, αλλά θα βοηθήσει και τους ανθρώπους που θέλουν να αγοράσουν απεγνωσμένα κάτι από First-timer που η πίτα του είναι ακόμη γκρίζα. Κακά τα ψέματα, μας καίει η αγγελία μας από τη πρώτη κιόλας φορά, είτε αυτή είναι πουλάω, είτε αγοράζω.

Άρα και ένα πιο αξιοκρατικό "ευχαριστώ" θα πέφτει το οποίο θα ανταμείβει, και οι Αγγελίες θα έχουν ένα ακόμη counter αξιοπιστίας για να καθησυχάζει τους Buyers το οποίο δεν θα χρειάζεται χιλιόμετρα Ebayσμού για να ανέβει, και σε περίπτωση που σου κλειδώσει το θέμα ο Αίλουρος 3 σελίδες μετά από τη στιγμή που θα το δει ( ; ) δεν θα τρέχεις να στέλνεις καρτ ποστάλ.

 

Suggestion 3 in 1. Rep pliss.

 

IMG_8715.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το forum δεν έχει ευχαριστίες, αλλά έχει σύστημα με like

 

βέβαια εγώ ας πούμε που έχω 35 σελίδες με like (και κάποια warn μέσα σε αυτά βέβαια) δε νομίζω ότι θα είχε νόημα να αποτέλεσουν τη φήμη μου γιατί τα περισσότερα είναι από εξυπνάδες που λέω σε θέματα της apple :lol:

 

παρόλα αυτά δεν είναι κακή ιδέα αυτό που λες, αν και πάνω κάτω όποιος παρακολουθεί το φόρουμ ξέρει ποιον να ρωτήσει τι, ακόμα και αν δε γράφει 

 

επίσης τα ποστ στο υπόλοιπο φόρουμ πέρα του μπλα μπλα παίζουν τεράστιο ρόλο στις αγγελίες

 

εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ θέμα με τις συναλλαγές μου (κυρίως έχω πουλήσει, και εδώ μέσα μόνο πουλήσει βασικά) γιατί όταν ο άλλος βλέπει κάμποσα ποστ ξέρει ότι αν του κάνω μαλακία θα έρθει όποτε θέλει και θα με κάνει ρόμπα. για αυτό και δεν ασχολούμαι με το να ζητάω καλή κριτική, κάνα δυο που ήθελαν μου έκαναν

 

και πάντα πουλούσα ο,τι έβγαζα σε αγγελία σε λιγότερο από μέρα, ακόμα και πράγματα φίλων μου των οποίων η αγγελία δεν είχε καμιά τύχη όταντην είχαν βάλει μόνοι τους (βέβαια μερικές φορές ζητούσαν και κάτι εξωφρενικά λεφτά, εγώ πάντα τους προσγείωνω στη πραγματικότητα για να φεύγει το πράγμα και κόβω και λίιιγο παραπάνω μερικές φορές από το μ.ο. για να με προτιμήσουν και να σκάσει το ζεστό παραδάκι)

 

κριτικές ζητούν αυτοί που στην ουσία το έχουν κάνει επάγγελμα να αγοράζουν και να πουλούν και δεν έχουν κάποια ενεργή συμμετοχή στο φόρουμ, κάπως πρέπει να τους εμπιστευθεί ο άλλος ειδικά όταν έχουν πολύ πράγμα να ζμπρώξουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθώς πλοηγούμουν στο site χρειάστηκε να κάνω μια ερώτηση σε σχέση με το ταχυδρομείο και πρόσεξα πως δεν έχει ενότητα (η έστω υποενότητα) πράγμα περίεργο καθώς υπάρχει μέρος για καταχώριση αγγελιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συχνά οι αναρτήσεις για προσφορές συνεχίζουν σε συζήτηση για το προϊόν, ή την παραλαβή του, ή τις λειτουργίες του, πολλές μέρες (μερικές φορές και μήνες ακόμα) αφού έληξαν οι προσφορές.

 

Όμως αυτές οι συζητήσεις είναι πολύ χρήσιμες και νομίζω ότι απλώς να τις κλειδώναμε θα αφαιρούσε από την χρησιμότητα του φόρουμ.

 

Από την άλλη, να παραμένουν στο κυρίως φόρουμ καθιστά την σελίδα συχνά γεμάτη συζητήσεις που διαιωνίζονται για τα προϊόντα παλιών προσφορών, οπότε δεν εξυπηρετεί τους σκοπούς του φόρουμ.

 

Θα ήθελα να προτείνω την δημιουργία ενός υπο-φόρουμ "συζήτηση για προϊόντα προσφορών που έχουν λήξει" όπου να μεταφέρονται από τους moderators τα σχετικά thread. Έτσι και όσοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια προσφορά θα μπορούν να πάρουν χρήσιμες πληροφορίες από άλλους φίλους, και το βασικό φόρουμ δεν θα κατακλύζεται με threads για παλιές προσφορές.

 

Τί λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...