Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπαρχει αλλα εγω παντως δε μπορω να καταλαβω καθε ποτε ελεγχει για νεα μηνυματα και ποση καθυστερηση εχει απο τη στιγμη που ποσταριστηκε κατι μεχρι να το πει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πέρασε μια τέτοια φάση το forum χθες. Αλλά διορθώθηκε γρήγορα.

Δοκίμασε να κάνεις ένα cache refresh (συνήθως με CTRL + F5) ή να σβήσεις cookies από το site και να ξανακάνεις login.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το forum παιδιά μετά την αναβάθμιση πάει σφαίρα !!!!! (Chrome)

 

Ένα μπράβο σε όλους όσους εργάστηκαν σε αυτό..

 

Δεν έχω ξαναδεί forum να φορτώνει τόσο γρήγορα.

 

Ευχαριστούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να προτείνω το εξής:

 

Προκειμένου να αποφύγουμε άκυρους λογαριασμούς, τόσο στο Φορουμ όσο και στις αγγελίες όπου εμφανίζονται περιστατικά κερδοσκοπίας και απάτες, θα μπορούσε το φόρουμ για να γίνει δεκτό κάποιο μέλος, να ζητάει στοιχεία όπως ονοματεπώνυμο, δν/ση κτλ. καθώς και να περιέχει έναν μηχανισμό ασφαλείας που να λειτουργεί και με μήνυμα στο κινητό έτσι ώστε να καταχωρείται και αριθμός τηλεφώνου.
Έτσι θα αποφύγουμε τα απρόσωπα accounts και θα μειωθούν και τα trolls, αυτόματα ανεβάζεις το επίπεδο του Φόρουμ τόσο συγγραφικά όσο και απο θέμα ασφάλειας του account.

 

Αν είναι εφικτό θα μπορούσε να προστεθεί και θεματολογία έτσι ώστε ο κάθε χρήστης να βάζει το θέμα που του αρέσει.

 

Επίσης θα πρότεινα να γίνει ενας πιο σωστός διαχωρισμός των μελών με περισσότερα στάδια, και όχι μόνο "Newbie", "Senior member" και "moderator".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να προτείνω το εξής:

 

Προκειμένου να αποφύγουμε άκυρους λογαριασμούς, τόσο στο Φορουμ όσο και στις αγγελίες όπου εμφανίζονται περιστατικά κερδοσκοπίας και απάτες, θα μπορούσε το φόρουμ για να γίνει δεκτό κάποιο μέλος, να ζητάει στοιχεία όπως ονοματεπώνυμο, δν/ση κτλ. καθώς και να περιέχει έναν μηχανισμό ασφαλείας που να λειτουργεί και με μήνυμα στο κινητό έτσι ώστε να καταχωρείται και αριθμός τηλεφώνου.

Έτσι θα αποφύγουμε τα απρόσωπα accounts και θα μειωθούν και τα trolls, αυτόματα ανεβάζεις το επίπεδο του Φόρουμ τόσο συγγραφικά όσο και απο θέμα ασφάλειας του account.

 

Αν είναι εφικτό θα μπορούσε να προστεθεί και θεματολογία έτσι ώστε ο κάθε χρήστης να βάζει το θέμα που του αρέσει.

 

Επίσης θα πρότεινα να γίνει ενας πιο σωστός διαχωρισμός των μελών με περισσότερα στάδια, και όχι μόνο "Newbie", "Senior member" και "moderator".

 

Σιγά να μην δίνουμε και ΑΦΜ για να γραφτούμε στο forum.

Αυτό που λες ούτε μου αρέσει προσωπικά ούτε συμφέρει το forum του οποίου τα μέλη θα μειωθούν δραματικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά να μην δίνουμε και ΑΦΜ για να γραφτούμε στο forum.

Αυτό που λες ούτε μου αρέσει προσωπικά ούτε συμφέρει το forum του οποίου τα μέλη θα μειωθούν δραματικά.

 

 

Γιατί όχι, εδώ τα δίνεις στο facebook και στην google κτλ κτλ, ακόμα και σε games γίνεται αυτό, γιατι όχι και εδώ? ίσα ίσα εδω είναι που θα πρέπει να γίνεται εξ αρχής.

 

να μειωθούν τα μέλη είναι καλό, ας μείνουν οι καλοί για να ανέβει και το επίπεδο του φορουμ (Φόρουμ είναι όχι facebook)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μέτρα για τη βελτίωση της αξιοπιστίας των αγγελιών, βρίσκονται σε εξέλιξη. Δε συμμετέχω στη διαδικασία, οπότε δε γνωρίζω ακριβώς το στάδιο στο οποίο βρίσκονται, όμως προσπάθεια καταβάλλεται. Κι όπως είδατε από την πρόσφατη μεταφορά σε νέους servers κινήσεις για τη βελτίωση του insomnia γίνονται. Όλοι θέλουμε το καλύτερο (και το συντομότερο δυνατόν) αλλά μην ξεχνάμε και σε τι οικονομικό περιβάλλον καταβάλλονται αυτές οι προσπάθειες.

 

Εδώ, όμως, μιλάμε για προσωπικά δεδομένα. Και έστω ότι το insomnia δημιουργεί (και πληρώνει) τους μηχανισμούς ασφαλούς τήρησης αυτών των δεδομένων. Έστω ότι κατά την εγγραφή τα ζητάει το insomnia. Και έστω ότι το νέο μέλος τα δίνει. Ποιος θα καθίσει να διασταυρώσει ότι στην Οδό Αγίας Λουκρητίας 77, μένει ένας Φιλήμων Απαυτουλίδης; Πόσο χρόνο θα χρειαστεί και πόσο θα στοιχίσει αυτή η διασταύρωση; Από ποια βάση δεδομένων θα γίνει; Θα περιμένει ο Φιλήμων όσο χρειαστεί, για να μπει να ρωτήσει "γιατί μου βγάζει γραμμές η οθόνη"; Και, τελικά, ποιος μου εγγυάται πως ο Φιλήμων Απαυτουλίδης, που πράγματι μένει στην Οδό Αγίας Λουκρητίας 77, δε θα αποδειχτεί τρολ ολκής; Τι θα του κάνει το insomnia, δηλαδή, αν μπει και γράψει σε δεκαπέντε νήματα, "Α ρε χαμένα φάνμποις της Απλ, τι θύματα είστε!!11!1!". Μήνυση;

 

Αλλά και τρολ να μην είναι ο Φιλήμων, τι σχέση έχει το ότι δήλωσε διεύθυνση, με την ποιότητα της συμμετοχής του; Θα γίνει εξυπνότερος, δηλαδή, αν ξέρει το insomnia ότι μένει στην Οδό Αγίας Λουκρητίας 77; Θα πάψει να ρωτάει πράγματα τα οποία έχουν απαντηθεί στο αμέσως προηγούμενο νήμα; Πρώτη σελίδα; Πώς θα ανέβει το επίπεδο; Δε μιλάω για κακόβουλους, εδώ. Τόσο μπορεί, τόσο γράφει. Δεν είναι όλα τα προβλήματα αποτέλεσμα δόλου. Η εξάπλωση του διαδικτύου (γεγονός θαυμάσιο) σημαίνει ότι πλέον γράφουν οι πάντες. Καθρέφτης της κοινωνίας είναι το insomnia. Όσο κι αν λέμε πως μας ενώνει η αγάπη για την τεχνολογία (ή η ανάγκη να λύσουμε ένα θέμα σχετικό με αυτή), είμαστε πλέον πολλές χιλιάδες.

 

Αναπόφευκτα, λοιπόν, ένας δημοφιλής χώρος, όπως το insomnia, θα προσελκύσει εκτός από τους σωστούς, κι εκείνους που θα θελήσουν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις. Στην αντιμετώπιση του προβλήματος αυτού, τα μέλη έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο.

 

Όπως έχω ξαναγράψει παλιότερα, κανένα troll δεν επιβιώνει χωρίς "τροφή". Τα νήματα εκτροχιάζονται όχι όταν ένας κακόβουλος πετάξει μια γελοιότητα για να προκαλέσει, αλλά όταν κάποιος τσιμπήσει και απαντήσει. Οπότε, το troll γράφει κάτι ακόμη πιο εξωφρενικό, μπαίνουν κι άλλοι στην κουβέντα και, ιδανικά, αρχίζουν να τσακώνονται μεταξύ τους οι σοβαροί. Κι ο "έξυπνος" κάθεται κι απολαμβάνει το μπάχαλο που προκάλεσε.

 

Πόσες φορές θα πετάξει μια ανοησία το troll; Μία; Πέντε; Σταμπάρεται και εξαφανίζεται. Ένα κλικ είναι για τους συντονιστές ο αποκλεισμός ενός τέτοιου λογαριασμού. Άλλο ένα κλικ η αποστολή αναφοράς. Πόσα κλικ θέλει για να φτιάξεις ένα λογαριασμό με διεύθυνση μιας χρήσης;

 

Γι' αυτό γράφουμε (χρόνια τώρα...) μην απαντάτε. Αναφορά και καμία αναπαραγωγή.

 

Αλλά, όχι. Μη δούμε φαιδρό νήμα, τσουπ: "in before the lock", "τι μας λες ρε φίλε", "α, χα, χα, το Τρολ του Σ/Κ", "μου θυμίζεις τον τάδε/δείνα". Κι αν κλειδωθεί το νήμα, εντάξει μωρέ, το συνεχίζουμε στο ΟΟΤ ή όπου αλλού βολέψει.

 

Ποιος κρατάει τα νήματα αυτά στην επιφάνεια, τελικά; Ποιος τους ενθαρρύνει να επιστρέψουν; Ποιος μετατρέπει αυτά τα άτομα σε περσόνες;

 

Επίσης χρόνια γράφει το insomnia βασικούς και απλούς κανόνες για την προστασία όλων στις συναλλαγές. Ε, κάθε μέρα, "έκανα κατάθεση στον τάδε (χθεσινός, κυριολεκτικά, ο τάδε) και μου έστειλε μια μπατανόβουρτσα". Λυπάμαι ειλικρινά όταν συμβαίνει αυτό, αλλά είναι να τραβάς τα μαλλιά σου, τελικά. Και, δε θέλω να ακουστώ ανάλγητος, όμως και οι αποτυχημένες συναλλαγές είναι μέσα στη ζωή. Είναι ουτοπία ένας χώρος όπου όλοι είναι καταπράσινοι και ευχαριστημένοι. Και η αρνητική αξιολόγηση, όταν είναι αβάσιμη κι άδικη, κέρδος είναι γι' αυτόν που τη δέχτηκε, όταν θα έρθει η ώρα να τον κρίνει ένας που έχει μυαλό και ξέρει να διαβάζει. Το καταλαβαίνω πως είναι δυσάρεστο να σε κρίνουν αρνητικά, άδικα, αλλά μη μας γίνει εμμονή το "μόνο οι άψογοι". Εφόσον υπάρξει συναλλαγή, έχουν δικαίωμα να κρίνουν και οι δύο. Και δεν υπάρχει εγγύηση πως θα είναι και οι δύο ευχαριστημένοι.

 

Κάθε τόσο έρχονται αναφορές, "αλλάξτε μου την αξιολόγηση, βιάστηκα" (θετικά ή αρνητικά). Δε σώζεται αυτό το πράγμα. Και πολλές από αυτές τις αιτήσεις ακύρωσης αξιολόγησης είναι γιατί "πρασινίζονται" μεταξύ τους αμέσως, μη χαθεί η "αξιοπιστία", κι όταν τελικά φτάσει το πακέτο και ξεπροβάλει η μπατανόβουρτσα, "insomnia, insomnia, πάρε πίσω τη γνώμη μου!"

 

Κοινή λογική και αυτοσυγκράτηση.

 

Υ.Γ. Προσωπική γνώμη τα παραπάνω, δεν μιλώ εξ ονόματος του insomnia εδώ. Και συγγνώμη για το σεντόνι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νέος τρόπος που εμφανίζονται τα νέα με ξενίζει, θυμίζει forum δεκαετίας 90 και όχι νέα. Μόνο τίτλοι ?

 

Προσωπικά όταν αφορά ένα site ή μια ενότητα με νέα νομίζω ότι η διάταξη "τίτλος, φωτογραφία, μικρό κείμενο" δουλεύει μια χαρα.

 

TL;DR:

 

βαρέθηκα να κάτσω να ψάξω και να διαβάσω τα νέα και βγήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι «πρόταση για καλύτερο site», αλλά επειδή ένα παληκάρι τις προάλλες ρωτούσε αν καταργήθηκε το «Οι 20 κορυφαίοι posters της ημέρας»:

Αφαιρέθηκε το link, όχι η δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αντι για αυτο το thread http://www.insomnia.gr/topic/460200-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82/

 

Καντε ξεχωριστο section / υπο-section στο section των προσφορων.

 

Θα ειναι πιο ευαναγνωστο, ο καθενας θα βρισκει αυτο που τον ενδιαφερει κλπ, οι απαντησεις θα ειναι με σειρα και θα αφορουν μονο το προιον του τοπικ ενω τωρα ειναι ανακατωμενα ολα (πχ βαζει ενας μια προσφορα για ενα προιον Α, απο κατω απαντηση καποιου αλλου για ενα προιον Β που ποσταριστηκε 2 σελιδες πισω, μετα απαντα καποιος αλλος για εναν προιον Γ, μετα απαντα τριτος για το προιον Β σε αυτο που ειχει πει ο προηγουμενος κλπ) και γενικα επικρατει ενας κατακερματισμος κι ενα μπερδεμα που κανει την παρακολουθηση  απο δυσκολη εως κουραστικη. Εγω πχ που δεν μπαινω ποτε στο συγκεκριμενο thread για τους παραπανω λογους ειμαι 99% βεβαιος οτι ενα τετοιο section θα το επισκεπτομουν καθημερινα. Νομιζω συμφωνουν κι αλλοι, αν δεν εχει ηδη ξαναπροταθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί αλλά λέω να το πω, όταν διαβάζω άρθρα από RSS μου εμφανίζεται η "κλασικη" προβολή και δεν βλέπω τις εικόνες.. Αν μπορούσε να αλλάξει για να βλέπουμε τα ίδια από RSS Και από την αρχική σελίδα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...