Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχάς, για να ενημερωθείς: Αν βλέπεις ότι κάποια διαφήμιση δεν μπλοκάρεται αυτομάτως από το adblock, μπορείς να τη μπλοκάρεις χειροκίνητα: Δεξί κλικ, block this ad και ...αντίο για πάντα.

 

Κατά δεύτερο, αλλά σημαντικότερο λόγο όμως, θα ήταν καλό να προσέχεις τον τρόπο που εκφράζεσαι. Δεν έχω την παραμικρή σχέση, ή συμμετοχή στη διαχειριστική ομάδα τού insomnia, άρα και κανένα «συμφέρον» να το υπερασπιστώ, αλλά ...συγνώμη ρε μάγκα: Πλήρωσες τίποτα για να γίνεις μέλος στο συγκεκριμένο forum, η δίνεις κάποια μηνιαία συνδρομή και θεωρείς ότι μπορείς να έχεις απαιτήσεις για το από που θα έχει έσοδα; Ένας χώρος συζητήσεων που μας φιλοξενεί δωρεάν είναι, μέσω τού οποίου όχι μόνο κουβεντιάζουμε μεταξύ μας, όχι μόνο ενημερωνόμαστε, αλλά βρίσκουμε και λύσεις σε πολλά προβλήματά μας.

 

Τι δήθεν εξυπνάδες και τσάμπα μαγκιές είναι αυτές, περί «πονηριάς» και «αρπαχτών»; Πως θα καλυφθεί το κόστος λειτουργίας ενός «ελεύθερου» site, αν όχι από διαφημίσεις; Κι εμένα μ' ενοχλούν τα διαφημιστικά banners και τα κόβω με το adblock. Αν δε μπορούσα να το κάνω και θεωρούσα ανυπόφορο το να τα βλέπω, δε θα έμπαινα. Εσύ πως την είδες τη δουλειά και κάνεις τέτοιο λεκτικό «πέσιμο»; Μαγαζάκι σου είναι το insomnia και μας έχει διαφύγει; 

 

(BTW, η συγκεκριμένη ενότητα λέγεται «Προτάσεις για ένα καλύτερο site». Τη διαφορά τής «πρότασης», από την «απαίτηση» - ή τη «διαταγή» - την έχεις υπ' όψιν σου; )

 

Λεκτικό πέσιμο κάνεις εσύ αν δεν το έχεις καταλάβει και σε ένα ποστ μάλιστα που δεν σχετίζεται με σένα. Οπως επίσης χαρακτηρισμοί τύπου "μάγκα" που χρησιμοποιείς να σε ενημερώσω πως δεν βρίσκεσαι στο γήπεδο. Οπότε πριν βιαστείς να κάνεις παρατήρηση για τον τρόπο έκφρασης κάποιου άλλου, κοίταξε πρώτα τον εαυτό σου :)

 

Όσων αφορά τον δικό μου τρόπο έκφρασης, ναι ήταν έντονος δεν αντιλέγω αλλά και στα πλαίσια μεταξύ σοβαρού και αστείου. Αλλά απ'οτι φαίνεται δεν το έπιασες.... Μάλλον δεν έχεις sense of humor. Ωστόσο βέβαια είχα τον λόγο μου μιας και το να βάζεις κρυφά λινκ στα πλαινά περιθώρια της σελίδας μακριά απο την διαφήμιση είναι όντως πονηριά χωρίς αμφιβολία.

 

Το οτι έχουν έσοδα απο τις διαφημίσεις (οχι μόνο για να καλύπτονται τα έξοδα) είναι απόλυτα φυσιολογικό. Αυτό που δεν μου αρέσει όμως είναι να σε οδηγούν με αθέμιτο τρόπο να ανοίξεις μια διαφήμιση χωρίς την θέλησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λεκτικό πέσιμο κάνεις εσύ αν δεν το έχεις καταλάβει και σε ένα ποστ μάλιστα που δεν σχετίζεται με σένα. Οπως επίσης χαρακτηρισμοί τύπου "μάγκα" που χρησιμοποιείς να σε ενημερώσω πως δεν βρίσκεσαι στο γήπεδο. Οπότε πριν βιαστείς να κάνεις παρατήρηση για τον τρόπο έκφρασης κάποιου άλλου, κοίταξε πρώτα τον εαυτό σου :)

 

Όσων αφορά τον δικό μου τρόπο έκφρασης, ναι ήταν έντονος δεν αντιλέγω αλλά και στα πλαίσια μεταξύ σοβαρού και αστείου. Αλλά απ'οτι φαίνεται δεν το έπιασες.... Μάλλον δεν έχεις sense of humor. Ωστόσο βέβαια είχα τον λόγο μου μιας και το να βάζεις κρυφά λινκ στα πλαινά περιθώρια της σελίδας μακριά απο την διαφήμιση είναι όντως πονηριά χωρίς αμφιβολία.

 

Το οτι έχουν έσοδα απο τις διαφημίσεις (οχι μόνο για να καλύπτονται τα έξοδα) είναι απόλυτα φυσιολογικό. Αυτό που δεν μου αρέσει όμως είναι να σε οδηγούν με αθέμιτο τρόπο να ανοίξεις μια διαφήμιση χωρίς την θέλησή σου.

Μόνο γι'αυτό το σημείο και χωρίς να παίρνω μέρος στην "κόντρα" σας, εδώ έχεις άδικο. Αν δεις μηνύματά του θα διαπιστώσεις ότι έχει πολύ sense of humor :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο βέβαια είχα τον λόγο μου μιας και το να βάζεις κρυφά λινκ στα πλαινά περιθώρια της σελίδας μακριά απο την διαφήμιση είναι όντως πονηριά χωρίς αμφιβολία.

 

Το οτι έχουν έσοδα απο τις διαφημίσεις (οχι μόνο για να καλύπτονται τα έξοδα) είναι απόλυτα φυσιολογικό. Αυτό που δεν μου αρέσει όμως είναι να σε οδηγούν με αθέμιτο τρόπο να ανοίξεις μια διαφήμιση χωρίς την θέλησή σου.

 

Κοίτα, δικαίωμά σου είναι να πιστεύεις ότι θέλεις, αλλά μια συμβουλή, κράτα πάντα μια επιφύλαξη για οτιδήποτε υποστηρίζεις ότι γίνεται «πονηρά» ειδικά όταν φανερά δεν έχεις το τεχνικό background να το κρίνεις, έτσι ώστε για να μην εκτίθεσαι και άδικα. Πάντα διαθέσιμος μέσω pm για οποιαδήποτε απορία σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάστε τους, είναι χάκερς αυτοί στο insomnia! :P

 

<a href="http://www.nokia.com/gr-el/phones/phone/lumia930/" title="Nokia Lumia 930 Demo" class="bgad" style="background-image: url(http://www.insomnia.gr/images/backgrounds/lumia930.jpg); background-color:#FF8B00;" target="_blank">Nokia Lumia 930 Demo</a>

 

Ελεος βρε Panagiotis32, τι "αθέμιτο τρόπο" διάλεξαν; Μια απλή css τεχνική είναι και η διαφήμιση στα περιθώρια είναι common practice είναι στα περισσότερα sites παγκοσμίως. -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και περιέργο αυτό που λέει ο άνθρωπος.

Και εγώ την έχω πατήσει πολλές φορές, είμαι σε άλλο πρόγραμμα και για να κάνω focus στον Browser πατάω στο περιθώριο της σελίδας και... πατάω τη διαφήμιση. Και εγώ έχω τσαντιστεί πολλές φορές με αυτό, αλλά δεν είναι και πρόταση για ένα καλύτερο site το "ξιλώστε τις διαφημίσεις σας, με ενοχλούν".

Κοινώς, πριν πατήσετε post, πάρτε 3 βαθιές ανάσες. Γλυτώνεις πολλά.

 

Α, και για να μην είμαι offtopic, τι θα γίνει με τα APPs? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@matrixxx, μήπως τώρα, μετά το κλείσιμο του σχετικού Megathread προσφορών , θα ήταν ευκαιρία να δημιουργηθεί υποκατηγορία "Προσφορές" κάτω από το "Software" , αντίστοιχα με το "Προσφορές" του "Hardware"; :unsure: 

 

Εκτός αν έχει ήδη διοχετευθεί αλλού η κίνηση και έχασα επεισόδια, διόλου απίθανο..  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι πάρα πολλές οι σελίδες, δεν μπορώ να ψάξω αν έχει προταθεί, αλλά έχω την εντύπωση ότι τα νήματα-μακαρόνι ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ ΦΟΡΗΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ και ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ δεν βοηθάνε πολύ στην εύρεση πληροφορίας. Όλες οι απαντήσεις είναι με παραθέσεις, σε ποστς με εντελώς διαφορετικές ανάγκες με εμβόλιμα ποστς με προβλήματα-θέματα για αγορά που έγινε και αναφέρεται 5-6 σελίδες πριν κτλ.

 

Οι ανάγκες κάποιου που ψάχνει πχ ένα επαγγελματικό laptop με budget 1500 ευρώ, είναι εντελώς διαφορετική από κάποιον που θέλει να σερφάρει με τα απολύτως λιγότερα χρήματα. Αν υπήρχε έστω ένα μικρό σπάσιμο σε κάποιες κατηγορίες σε εύρος budget ή αναγκών, πολλοί θα έπαιρναν απάντηση απλά διαβάζοντας τις υπάρχουσες προτάσεις, Αυτό τώρα δεν μπορεί να γίνει γιατί οι σελίδες είναι πάρα πολλές για να βρει κάποιος κάτι που μπορεί να τον αφορά, οπότε προσθέτει στο thread άλλη μια ερώτηση που έχει ξαναγίνει 10 σελίδες πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν υπήρχε έστω ένα μικρό σπάσιμο σε κάποιες κατηγορίες σε εύρος budget ή αναγκών, πολλοί θα έπαιρναν απάντηση απλά διαβάζοντας τις υπάρχουσες προτάσεις, Αυτό τώρα δεν μπορεί να γίνει γιατί οι σελίδες είναι πάρα πολλές για να βρει κάποιος κάτι που μπορεί να τον αφορά, οπότε προσθέτει στο thread άλλη μια ερώτηση που έχει ξαναγίνει 10 σελίδες πριν.

Συμφωνώ με το πνεύμα της πρότασης, αλλά στα υπόψιν, ότι πέρα από την οργάνωση που θα χρειαστεί να αναλάβουν οι αρμόδιοι moderators, χρειάζεται και μια προσπάθεια από τους ίδιους τους χρήστες. Πχ ένα θέμα που ξεκινάει με τίτλο "προτείνετε μου PC" και ένα post που είναι όσο πιο γενικό γίνεται ή απλά ένα "ό,τι λέει ο τίτλος" και βγάζεις με το τσιγγέλι τις λεπτομέρειες όπως για τι χρήση το θέλει, πόσα διαθέτει, τι προτεραιότητες δίνει στο κάθε τι κλπ, δεν γίνεται να "οργανωθεί" σωστά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτείνω να υπάρχει κουμπί δίπλα από την απάντηση που να κάνει προεπισκόπηση του ποστ.

άκυρο μόλις τώρα είδα ότι υπάρχει ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια προταση:

να μπορουμε να επιλεξουμε ολες τις ειδοποιησεις, μυνηματα κ.τ.λ. ακομα και αν ειναι πολυ παραπανω απο μια σελιδα ωστε να τις σβησουμε ολες μαζι και οχι σελιδα με σελιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...