Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, όντως το back to top βελάκι υπάρχει, αλλά δεν το είχα προσέξει...

Είναι και στο κέντρο και το έχω συνηθίσει να το βλέπω κάτω δεξιά.. :P

 

Πάντως η header_bar με:

position: fixed;

width: 100%;

z-index: 1;

 

Μου δουλεύει μια χαρά... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν έχει ξαναπροταθεί... Πιστεύω πως θα ήταν καλό η top bar, που βρίσκεται και η αναζήτηση, να γινόταν sticky. Δηλαδή αν ο χρήστης βρισκόταν (μετά από scroll) στο κάτω μέρος της σελίδας να είχε άμεσα την επιλογή για νέα αναζήτηση χωρίς να χρειαζόταν να ανέβει scrollάροντας μέχρι επάνω... Ή αν όχι αυτό, κάποιο "back to top" button στο κάτω μέρος της σελίδας...

 

 

Πολύ καλή πρόταση! :)

 

Βέβαια δεν θα βόλευε σε συσκευές με μικρές οθόνες (netbooks, tablets, etc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, για να μην ανοίγω  άλλο θέμα, ρωτάω εδώ. Πριν καμιά βδομάδα και παλαιότερα για να δω νέα posts και νέα θέματα, κλίκαρα στο Νέο Περιεχόμενο. Αν είχα να μπω στο σάιτ κανά δυο τρεις μέρες, εμφανίζονταν ας πούμε είκοσι σελ. νέο περιεχόμενο. Τελευταία είτε μπαίνω κάθε μέρα είτε κάθε τέσσερεις υπάρχουν σταθερά 12 σελίδες για ''διάβασμα''.

 

Συμβαίνει και σε άλλους ή μόνο σε μένα;

 

Κάποια λύση παρακαλώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια δεν θα βόλευε σε συσκευές με μικρές οθόνες (netbooks, tablets, etc)

Η μπάρα είναι 35px στο ύψος... δεν είναι και τόσο μεγάλη...

Και για πραγματικά μικρές οθόνες (κινητά) υπάρχει η "mobile" έκδοση του site η οποία έχει εντελώς διαφορετικό στήσιμο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπάρα είναι 35px στο ύψος... δεν είναι και τόσο μεγάλη...

Και για πραγματικά μικρές οθόνες (κινητά) υπάρχει η "mobile" έκδοση του site η οποία έχει εντελώς διαφορετικό στήσιμο :)

 

Αν δουλεύεις σε ένα netbook (όπως εγώ τώρα που γράφω αυτό το post) και έχεις για τον browser σου 2-3-4 μπάρες + την γραμμή εργασιών η οθόνη σου περιορίζεται και προσπαθείς να γλιτώσεις χώρο από παντού. Αν γίνει θα ήταν καλό να υπάρχει επιλογή απενεργοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει ξαναπροταθεί... Πιστεύω πως θα ήταν καλό η top bar, που βρίσκεται και η αναζήτηση, να γινόταν sticky. Δηλαδή αν ο χρήστης βρισκόταν (μετά από scroll) στο κάτω μέρος της σελίδας να είχε άμεσα την επιλογή για νέα αναζήτηση χωρίς να χρειαζόταν να ανέβει scrollάροντας μέχρι επάνω... Ή αν όχι αυτό, κάποιο "back to top" button στο κάτω μέρος της σελίδας...

Έφτιαξα δύο userstyles που υλοποιούν τις προτάσεις του Χρήστου.

 

Όσοι ενδιαφερόμενοι, σπεύσατε:

http://www.insomnia.gr/topic/390740-insomnia-modding-%CE%BC%CE%B5-user-styles-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-user-scripts/page-5?do=findComment&comment=53170327

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

είδα πως σε κάθε subforum υπάρχει το χρήσιμο κουμπάκι 'mark as read', αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω στη σελίδα του νέου περιεχομένου ( http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=search&do=viewNewContent&search_app=forums )

 

Μου φαίνεται βολικό σε εκείνο το σημείο, να ελέγχεις όποια threads σε ενδιαφέρουν και μετά να κάνεις όλα μαζί τα υπόλοιπα mark as read για να μη μαζεύονται πολλά αδιάβαστα. Αν υπάρχει και δεν το βλέπω, ας μου το επισημάνει κάποιος. Αλλιώς, το καταθέτω σαν πρόταση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι οταν κλειδωνεται ενα τοπικ στο προσφορες, να λεγεται ο λογος.

 

Ειχε ανεβασει καποιος απο Ebay με ενα συντομο τσεκαρισμα κατελήξα οτι 99,99% ειναι μουφα, αλλα οταν πηγα να το σχολιασω ειχε κλειδωθει το θεμα. χωρις καποια αναφορα, μονο το αρχικο ποστ. Πολλοι μπορει να καταλαβουν οτι κλειδωθηκε επειδη ειναι μουφα, μερικοι ομως μπορει να μην το ψιλιαστουν και να την αγορασουν κανονικα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ας αναφέρω και εγώ κάτι που δεν είναι bug με τον στενό ορισμό, αλλά είναι μάλλον κάπως παράδοξο στις αγγελίες:

Μπορεί να "bumpάρεις" μία αγγελία ανά 7 (νομίζω) μέρες - αλλά αν στην 5η ή 6η μέρα από την δημοσίευσή της θελήσεις να διορθώσεις κάτι στο κείμενο ή στις εικόνες της, τότε θα βρεθείς προ του

Δεν έχετε δικαίωμα να εκτελέσετε αυτή την ενέργεια ! Η επεξεργασία μιας αγγελίας είναι δυνατή μέσα στις πέντε (5) ημέρες από την αρχική της δημοσίευση. Για να την επεξεργαστείτε μετά από αυτό το χρονικό διάστημα, θα πρέπει να την υποβάλετε εκ νέου από το μενού "Οι αγγελίες μου".

 

και θα πρέπει να παραμείνεις με το λάθος σου, μέχρι την ημέρα που θα μπορέσεις να ξαναbumpάρεις και πλέον να κάνεις επεξεργασία.

 

Αν δεν εξυπηρετεί κάποιο σκοπό που μου διαφεύγει, δεν μεγαλώνετε αυτό το 5 μέρες ώστε να επικαλύπτει την περίοδο του bumping; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

EDIT: Δεν postara εδώ, ένας moderator μετέφερε την δημοσίευση μου εδώ ενώ δεν θα έπρεπε, δεν έδωσα κάποια πρόταση για την ιστοσελίδα.

Επεξ/σία από Noobie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον σίγουρα υπάρχει, αλλά αυτό που λες δεν γίνεται και τώρα πάνω κάτω χρησιμοποιώντας το σκρουτζ, τα newsletters, τα φυλλάδια, τις διαφημίσεις κλπ? Το πρόγραμμα τι παραπάνω θα κάνει? Δεν κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
EDIT: Δεν postara εδώ, ένας moderator μετέφερε την δημοσίευση μου εδώ ενώ δεν θα έπρεπε, δεν έδωσα κάποια πρόταση για την ιστοσελίδα.

Επεξ/σία από Noobie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...